امروز جمعه 31 شهریور 1396 ساعت 09:59:52

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10757 -تاریخ انتشار : شنبه 15 اسفند 1394 -ساعت : 16:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن
کیفیت نامطلوب نمازخانه‌های بین راهی مازندران/ + 5 نکته و تصاویر

استیضاح؛ نمازخانه‌های بین راهی مازندران/

کیفیت نامطلوب نمازخانه‌های بین راهی مازندران/ + 5 نکته و تصاویر

اختصاصی مازندمجلس: شاید شما هم بارها به تجربه دیده‌اید که نمازخانه‌های بین راهی استان در شأن سرزمین علویان نمی‌باشد. خرابی و آلودگی سرویس‌های بهداشتی، تمیز نبودن فرش‌های مساجد و نمازخانه‌ها، بعضا عدم جدا سازی بخش مردان از زنان، و ... بخشی از مشکلات نمازخانه‌های هتل‌ها، رستوران‌ها، پمپ بنزین‌ها و بعضی از مساجد بین راهی در استان می‌باشد.

اختصاصی مازند مجلس: شاید شما هم بارها به تجربه دیده‌اید که نمازخانه‌های بین راهی استان در شأن سرزمین علویان نمی‌باشد. خرابی و آلودگی سرویس‌های بهداشتی، تمیز نبودن فرش‌های مساجد و نمازخانه‌ها، بعضا عدم جدا سازی بخش مردان از زنان، و ... بخشی از مشکلات نمازخانه‌های هتل‌ها، رستوران‌ها، پمپ بنزین‌ها و بعضی از مساجد بین راهی در استان می‌باشد. لذا افزایش کیفی و کمی و مناسب سازی این نمازخانه‌ها امری ضروری می‌نماید. چراکه مازندران به عنوان استان علویان و شیعه پرور خاستگاه عالمان و بزرگان دینی و به عنوان استانی گردشگرپذیر ضمن آنکه باید نسبت به ارائه خدمات دینی نیز در جایگاه مطلوب باشد بلکه مسافرینی که از این استان دیدن می‌کنند نیز تحت تاثیر قرار گیرند نه آنکه بلعکس زندگی اجتماعی استان به واسطه برخی نابهنجاری‌های فرهنگی و ورود مسافران با فرهنگ و اداب مختلف دستخوش ناملایمات شود.  

لذا باید تعدادی از اردوگاه‌های تفریحی و توریستی مازندران به صورت پایلوت به پایگاه فرهنگی تفریحی سالم، دینی و اعتقادی تبدیل شود و ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌های فرهنگی موجود در سفر گردشگران به مازندران رفع شود.

مازندران استانی گردشگرپذیر بوده که در ایام نوروز میزبان گردشگرانی از اقصی نقاط کشور است بنابراین می‌بایست نسبت به زیباسازی و نظافت اماکن اقامتی و پذیرایی جدیت داشت. ستاد تسهیلات سفر می‌تواند بر نحوه نظافت سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌های بین راهی استان و مخصوصا جایگاه‌های عرضه سوخت نظارت کند. لذا بی‌توجهی مسئولان گردشگری استان برای مناسب سازی نمازخانه های بین راهی قابل توجیه نیست درحالی که وضعیت نمازخانه‌های بین راهی استان همچنان نامناسب است. و مازندران در ردیف نخست استانهای گردشگر پذیر قرار دارد.

نمازخانه های بین راهی مازندران

لذا ساماندهی مساجد بین راهی در مازندران یک ضرورت اساسی بوده که متاسفانه به دلیل معلوم نبودن متولی مسجد، مورد توجه قرار نگرفته است با این وجود موارد زیر یاد آوری می‌شود

تعداد نمازخانه‌های بین‌راهی مازندران جوابگوی نیاز مسافران نیست. لذا باید افزون بر تجهیز و بازسازی مساجد و نماز‌خانه‌های موجود، تعداد این نمازخانه‌ها نیز افزایش یابد.

1- مساجد و نمازخانه‌های بین راهی موجود از کم‌ترین نشاط لازم برای بهره‌مندی مردم نیز برخوردار نیستند که با تعبیه کتابخانه، روزنامه‌های دیواری، پوسترها و سایر اقلام فرهنگی می‌توان به ایجاد نشاط لازم در این اماکن اقدام نمود.

2- امکانات موجود در نمازخانه‌های بین راهی استان کمتر از حداقل می‌باشد که پس از تعیین سرایدار ثابت می‌توان نسبت به افزایش امکانات حداقلی از جمله کتابخانه، چادر نماز، توالت فرنگی و.. در این اماکن نیز اقدام نمود.

3- تقریبا کلیه نمازخانه‌های بین راهی استان وضعیت بهداشت نامناسبی دارند که تنها نوسازی و رسیدگی مستمر می‌تواند به این مسلئه سامان دهد.

4- باتوجه به گستردگی نقاط دیدنی استان و استقبال گردشگران از این جاذبه‌ها احداث نمازخانه‌های ثابت و سیار همراه با تابلو و فضایی مناسب برای اقامه نماز ضروری است.

5-در مسیر راه‌های استان تابلوهای هدایت مسافران به مساجد به چشم نمی‌خورد و اگر هم هست نیاز به بازسازی، رنگ آمیزی و جلوه دارد که این مسأله باید به طور ویژه دنبال شود.

امید است با، توجهِ ویژه مسئولین به این بخش مغفول مانده از گردشگری، امکانات بهداشتی و مذهبی استان نیز در سطح جاذبه‌های طبیعی آن قرار گیرد و علاوه بر طبیعت زیبا و سخاوتمند استان این اماکن انسان ساخت نیز در بهبود روحیه و فرهنگ مسافرین موثر واقع گردد.


کیفیت نامطلوب نمازخانه‌های بین راهی مازندران/ + 5 نکته و تصاویرلینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : نمازخانه های بین راه - مساجد بین راهی مازند - هراز - فیروزکوه -

نظر شما در مورد : کیفیت نامطلوب نمازخانه‌های بین راهی مازندران/ + 5 نکته و تصاویر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها