مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10791 -تاریخ انتشار : یکشنبه 16 اسفند 1394 -ساعت : 17:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ریاست همزمان روحانی بر صندلی ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری

اعتدال بر ریاست مجلس خبرگان تکیه می زند؟/

ریاست همزمان روحانی بر صندلی ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری

اختصاصی مازند مجلس: در حالی که برخی شش چهره شاخص (آیات عظام هاشمی شاهرودی، مومن، امینی، موحدی کرمانی، احمد جنتی یا اکبر هاشمی رفسنجانی) را گزینه های احتمالی ریاست خبرگان رهبری می دانند اما ریاست حسن روحانی رئیس دولت اعتدال بر مجلس خبرگان رهبری هم چندان دور از ذهن نیست

اختصاصی مازند مجلس: مجلس خبرگان رهبری که طبق اصل 107 قانون اساسی مسئولیت تعیین و نظارت بر ولی فقیه را دارد از مرداد 1362 آغاز به کار کرد.

 این مجلس بعلت حساسیتی که در انتخاب رهبر دارد دارای استقلالی است که هیچ نهاد دیگر ندارد و طبق اصل ۱۰۸ قانون اساسی صلاحیت خودتنظیمی دارد تا هیچ نهادی نتواند این پارلمان کوچک اما راهبردی را تحت نفوذ و تغییرات ناشایست قرار دهد.

اما از آنجایی که جلسات این مجلس در فاصله های زمانی زیاد تشکیل می شود، آنچه در این مجلس کانون توجه می باشد ریاست مجلس خبرگان است، در حالی خبرگان رهبری وارد پنجمین دوره خود می شود که بیشترین دوران ریاست خود را به علی مشکینی سپرده است وی از سال 62 تا 86 بر ریاست این مجلس تکیه زده و شاید کم حواشی ترین دوران ریاست مجلس خبرگان رهبری بوده است و پس از آنکه از مرداد تا شهریور 86 این مجلس بدون تصدی اداره می شد، اکبر هاشمی رفسنجانی بر صندلی ریاست مجلس خبرگان تکیه زد و تا اسفند سال 89 در این جایگاه باقی ماند و پس از آن جای خود را به محمدرضا مهدوی کنی داد تا وی به مدت 4 سال تا مهر 93 بر آن صندلی تکیه زند و با درگذشت وی خبرگان رهبری باری دیگر اینبار به مدت 5 ماه تا اسفند 93 بی تصدی ماند تا اینکه از اسفند 93 تاپایان دوره چهارم، محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد.

انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری در حالی رقم خورد که برخی چهره های شاخص همچون سید حسن خمینی و برخی چهره‌های مدعی ریاست مجلس خبرگان رهبری نیز از ورود به این مجلس بازماندند و این همه با رای بالا به هاشمی رفسنجانی همراه بود.

اینک کانون نگاه‌ها به سوی صندلی ریاست خبرگان رهبری است تا مشخص شود چه کسی بر روی آن خواهد نشست. اکنون که آیت الله محمد یزدی به پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری راه نیافت، باید در بین چهره‌های دیگر به دنبال رئیس احتمالی مجلس بود.

در حالی که برخی شش چهره شاخص (آیات عظام هاشمی شاهرودی، مومن، امینی، موحدی کرمانی، احمد جنتی یا اکبر هاشمی رفسنجانی) را گزینه های احتمالی ریاست خبرگان رهبری می دانند اما ریاست حسن روحانی رئیس دولت اعتدال بر مجلس خبرگان رهبری هم چندان دور از ذهن نیست.

بسیاری از صاحب نظران حسن روحانی را کپی برابر اصل  هاشمی رفسنجانی می‌دانند. حسن روحانی با تجربه سالها حضور در هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، می‌تواند همزمان رای اصولگرایان معتدل و همچنین یاران هاشمی را به طور کامل جذب کند.

شاید اعتدالیون پنجمین مجلس خبرگان به جای قمار بزرگ بر روی هاشمی رفسنجانی، با گزینه‌ای به سراغ ریاست مجلس خبرگان رهبری بروند که مقبول اکثریت مطلق اعضای مجلس باشد و با رای قاطع کرسی ریاست این نهاد مهم را بدست بیاورد. اگر در مجلس خبرگان چهارم در میان نامزدهای ریاست، تالی تلوی برای هاشمی رفسنجانی نبود اما در خبرگان پنجم حسن روحانی می تواند نقش هاشمی در ریاست خبرگان را اجرایی کند.

اکنون اصلاح طلبان و اعتدال گرایان در مجلس خبرگان رهبری اگر جای هاشمی رفسنجانی، تمام قد از حسن روحانی حمایت کنند، قطعا بسیاری از آرای منتخبین مردم در مجلس خبرگان با طیب خاطر و بدون هیچگونه جنجالی به سبد حسن روحانی سرازیر خواهد شد.

حسن روحانی که در مدت ریاست جمهوری خود به خوبی نشان داده است عملکرد قابل قبولی داشته و هیچگاه از مواضع و درخواست‌های به حق خود کوتاه نیامده است، قطعا در صندلی ریاست مجلس خبرگان رهبری نیز می‌تواند همان عملکرد عالی خود را به نمایش بگذارد.

حال باید منتظر ماند و دید آیا برای اولین بار رئیس جمهور کشور همزمان رئیس مجلس خبرگان رهبری هم خواهد شد و یا فضا به نحو دیگری رقم خواهد خورد.

بازنشر در صفحه اول روزنامه وقایع اتفاقیه (17 اسفند 94)

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظرات کاربران در مورد : ریاست همزمان روحانی بر صندلی ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری
  • سلام پاسخ1یکشنبه 16 اسفند 1394

    جناب مازند مجلس تحلیل شما بیشتر به خیال پردازی کودکانه شبیه هست که در کنار رودخانه شکل گرفته است

نظر شما در مورد : ریاست همزمان روحانی بر صندلی ریاست جمهوری و مجلس خبرگان رهبری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها