مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 133824 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 02 دی 1395 -ساعت : 13:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آیا منطقه آزاد به سرنوشت پتروشیمی دچار می‌شود؟

اختلافات مانع توسعه مازندران؛

آیا منطقه آزاد به سرنوشت پتروشیمی دچار می‌شود؟

اختصاصی مازندمجلس: بی‌همصدایی و اختلافات نمایندگان مازندران حتی صدای نماینده ولی فقیه در مازندران را هم درآورد. آیت‌الله طبرسی صبح امروز (پنجشنبه) در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان یادآور شد: «پتروشیمی را به دلیل اختلافات درون استانی ازدست‌داده‌ایم و نباید بلای پتروشیمی سر منطقه آزاد بیاید»

مازندمجلس: در سال‌های اخیر زمزمه ایجاد منطقه آزاد تجاری در مازندران شنیده می‌شود اما هنوز اقدام عملی و مهمی در این زمینه انجام نشده است. در این میان کشمکش نمایندگان و مدیران استانی نیز مزید بر علت شده که توافق جامع‌ای برای ایجاد منطقه آزاد تجاری در درون استان وجود نداشته باشد تا به صورت یکپارچه و همصدا طرح ایجاد منطقه آزاد تجاری در مازندران را پیگیری کنند. این در حالی است که گیلان دارای منطقه آزاد تجاری انزلی است و آذر 93 در پی سفر هیات دولت به گلستان، ایجاد منطقه آزاد تجاری در اینچه برون تصویب شد.

پیش از سفر هیات دولت به مازندران در مهرماه سال گذشته، امیدها برای تصویب ایجاد منطقه آزاد در مازندران قوت گرفت و نام دو بندر ویژه اقتصادی مازندران یعنی بندر امیرآباد و بندر نوشهر بر روی زبان‌ها افتاد. اما زمانی که در نشست خبری از حسن روحانی در مورد ایجاد منطقه آزاد پرسیده شد، جواب این بود «گزارش کاملی از مازندران برای منطقه آزاد به دولت نرسیده است».

البته دعوای بعضی نمایندگان بر سر انتخاب مکان مناسب برای پیشنهاد منطقه آزاد هم در تصمیم دولت بی تاثیر نبود. در این میان استاندار مازندران هم به ناگاه بندر فریدونکنار را مطرح کرد و کار را بیش از پیش پیچیده کرد. در نهایت هم ایجاد منطقه آزاد در مازندران منتفی شد.

تا اینکه در ماه‌های اخیر با پیگیری‌های پشت پرده‌ی یوسف‌نژاد و شاعری، جهانگیری با 3 وزیر در عید فطر به امیرآباد آمدند و مسئله انتخاب این نقطه را به عنوان منطقه آزاد به جریان انداخته شد و در نهایت با همکاری استاندار مازندران، شورای عالی مناطق آزاد «امیرآباد» را انتخاب کرد و اخبار آن در ر سانه‌ها منتشر شد.

اما بلافاصله صدای اعتراض نمایندگان غرب استان مبنی بر مخالفت با این انتخاب بلند شد و جالب اینکه پرچمدار آن‌ها رئیس مجمع نمایندگان استان (احمدی لاشکی) بود که رسما اعلام کرد «اگر امیرآباد منطقه آزاد شود غرب استان را از مازندران جدا می‌کنیم» و در ادامه شریعت‌نژاد و نانواکناری نیز مخالفت خود را اعلام کردند.

تا اینکه روزهای پایانی آذرماه، حسین نیازآذری (سخنگوی وقت مجمع نمایندگان استان) با اشاره به نشست  استاندار و اعضای مجمع نمایندگان استان مازندران با سید رضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جلسه دیگر با دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری کشور در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: «در این جلسه مسائل مرتبط با منطقه آزاد تجاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد دبیرخانه شورای مناطق آزاد تجاری حسب مطالعات و مصوبات قبلی منطقه "آزاد مازندران" را با سه شعبه و کاربری در منطقه شرق ، مرکزی و غرب مازندران با ساختاری استانی تعریف کنند تا به نحوی کل استان از نعمت منطقه آزاد برخوردار شوند».

و اینگونه شد که موضوع منطقه آزاد مازندران باز به خانه اول و همان سه نقطه معروف برگشت و در میان بی‌همصدایی و اختلافات نمایندگان در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت به گونه‌ای که حتی صدای نماینده ولی فقیه در مازندران را هم درآورد.  آیت‌الله طبرسی صبح امروز (پنجشنبه) در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان یادآور شد: «پتروشیمی را به دلیل اختلافات درون استانی ازدست‌داده‌ایم و نباید بلای پتروشیمی سر منطقه آزاد بیاید. باید روی منطقه آزاد در استان کار کارشناسی صورت گیرد تا در آینده پشیمان نشویم و هرکجا که منطقه آزاد می‌تواند برای استان منفعت و استفاده داشته باشد، ایجاد شود».

باید دید روی کار آمدن هیئت رئیسه جدید مجمع نمایندگان استان مازندران می‌تواند روح تازه‌ای در کالبد اتحاد و همدلی نمایندگان استان بدمد و تکلیف این موضوع مشخص شود یا خیر؟

آنچه از نمایندگان استان انتظار می‌رود این است جدای از نگاه منطقه‌ای مصلحت استان را در نظر بگیرند تا این امتیاز مهم استانی را از دست ندهیم و سرنوشت منطقه آزاد به سرنوشت پتروشیمی دچار نشود.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اختلافات مانع توسعه - آیا منطقه آزاد نیز ب - بلاتکلیفی منطقه آزاد -

نظر شما در مورد : آیا منطقه آزاد به سرنوشت پتروشیمی دچار می‌شود؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها