مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10817 -تاریخ انتشار : دوشنبه 17 اسفند 1394 -ساعت : 13:12

چاپ به اشتراگ گذاشتن
روز درختکاری بهانه‌ای برای حفظ محیط زیست

روز درختکاری بهانه‌ای برای حفظ محیط زیست

از آن جنبش که در نشو نبات است / درختان را و مرغان را حيات است /درخت افکن بود کم زندگانی / به درویشی کشد نخجيربانی (نظامی گنجوی)

اختصاصی مازند مجلس: روز 15 اسفند در ایران به عنوان روز درختکاری و هفته متعاقب آن به عنوان هفته منابع طبیعی شناخته می شود و نهادهای دولتی و غیر دولتی زیادی در این روز به طور نمادین اقدام به کاشت درخت می کنند تا به این مناسبت اهتمام خود و نهاد زیرمجموعه شان را به مقوله محیط زیست و منابع طبیعی نشان دهند. ولی جدا از این اقدامات نمادین آنچه که در عمل اتفاق می افتد عدم توجه کافی و وافی مسئولین و شهروندان به مقوله حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و نابودی منابع آب و خاک در این سرزمین است.

بحران ریزگردها در غرب کشور، آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و صنعتی ، پایین آمدن سطح آبهای زیرزمینی به سبب استفاده بیش از حد از این منابع، خشک شدن دریاچه ارومیه و دیگر دریاچه های داخلی، زمین خواری در عرصه های ملی، آلودگی آب و خاک به سبب استفاده بیش از اندازه از سموم و کودهای شیمیایی، تهدید انقراض گونه های بی نظیر گیاهی و جانوری و حجم بالای زباله و پسماند را می توان عمده ترین مشکلات زیست محیطی کشور در شرایط کنونی دانست. این عوامل باعث شده در ارزیابی ها و رتبه بندی های مربوط به شاخص های زیست محیطی، کشور سقوط زیادی را تجربه نماید.

گرچه به سبب نوع معضلات موجود در این عرصه سازمانها و نهادهای دولتی نقش اساسی و اصلی در کنترل و رفع بحرانهای مربوطه دارند و باید با تدوین قوانین، اختصاص بودجه و آموزش شهروندان به این امر مهم بپردازند ولی این نکته نیز نباید مورد غفلت واقع گردد که علیرغم آگاهی بیشتر جامعه ما به سبب رسانه های گروهی جدید، باز هم آسیب زیادی از جانب فرد فرد ما به محیط زیست می رسد . هنوز هم ما شهروندان به معنای واقعی کلمه وظیفه شهروندی خود را در کاهش زباله تولیدی، استفاده از وسایل نقلیه عمومی، آلوده نکردن مکانهای گردشگری، حفاظت از گونه های در معرض انقراض، استفاده آگاهانه از سموم و کودهای شیمیایی به درستی انجام نمی دهیم.

ما از بسیاری از رفتارهای نادرست خود اطلاعی نداریم. اکثر ما تنها بیشتر به رفتارهای نادرستی مثل سیگار کشیدن، انداختن زباله های پلاستیکی در طبیعت، و در حالت کلی آسیبهای عینی که به محیط زیست وارد می شود توجه داریم، درحالی‌که بسیاری از رفتار‌ها همچون استفاده بیش از اندازه از اتومبیل، مصرف بی‌رویه برق و آب، استفاده مفرط از کودها و سموم کشاورزی برای محیط زیست مضر است، اما بسیاری از ما این رفتار‌ها را اشتباه نمی‌دانیم. خیلی از ما می دانیم که مثلا با امتناع از گرفتن قبض کاغذی برق یا آب سالانه از قطع درختان زیادی می توانیم اجتناب کنیم ولی باز هم به رفتار سنتی خود ادامه می دهیم. این‌گونه رفتار‌ها باعث شده مجموعه حیات نه تنها برای انسان‌ها بلکه برای حیوانات و گیاهان نیز خطرناک باشد.

این در حالی است که هم در آموزه های دینی و هم در قانون اساسی کشور بر حفاظت از محیط‌زیست توصیه و تأکید شده است. از جمله مهمترین وظایفی که در خلال دستورات و بایدها و نبایدهای شرع برای مسلمانان مشخص شده اصلاح در زمین و اجتناب از فساد در آن است. آیات متعددی از قرآن کریم انسان را از فساد در زمین بر حذر داشته و به جای آن به انجام عمل صالح در زمین امر می کند. از جمله در آیه 56 سوره اعراف « ولا تفسدوا في الأرض بعد إصلاحها...» خداوند انسان را از فساد در زمین که یکی از مصادیق آن نابود کردن و از بین بردن محیط زیست است برحذر می دارد.

مطابق اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، حفاظت از محيط زيست يك وظيفه عمومي تلقي مي‌گردد و همه اقشار جامعه در مقابل حفظ محيط زيست مسئولند. همه ما موظیم تا با آموزش فرزندانمان و اطلاع رسانی به دیگر شهروندان افکار عمومی جامعه مان را نسبت به روند تخریب محیط زیست حساس نموده و جلوی نابودی بیشتر منابع طبیعی این آب و خاک را بگیریم. خوشبختانه تا حدودی جامعه نسبت به محیط زیست و سلامت آن حساس شده ولی هنوز هم این امر به یک هنجار اجتماعی بدل نگشته است. در این فرآیند باز شدن پای اهالی فرهنگ، نخبگان ، معتمدین محلی ،علما، ورزشکاران، شورا های اسلامی و ...در این عرصه به مسأله حفظ طبیعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اثرات مثبتی را به همراه خواهد داشت. نخبگان و گروههای مرجع می توانند با تشکیل سازمانهای مردم نهاد، و یا دیگر فعالیتهای اجتماعی نسبت به آگاهی بخشی بیشتر به جامعه و کنترل این معضل بزرگ اقدام نمایند، چرا که همان گونه که توئیت ساده یک هنرمند در شبکه های اجتماعی در حمایت از یک ورزشکار زن آسیب دیده در سانحه رانندگی می تواند موج حمایت مادی و معنوی را به سوی این بانو روانه نماید، در این مورد بسیار حائز اهمیت نیز که به حیات همه ما بستگی دارد می تواند بسیار اثربخش باشد.

و آخر اینکه چه زیبا می گوید سهراب سپهری:

و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد/ و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون.
و بدانیم اگر کرم نبود، زندگی چیزی کم داشت/ و اگر خنج نبود، لطمه می‌خورد به قانون درخت.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : روز درخت کاری -

نظر شما در مورد : روز درختکاری بهانه‌ای برای حفظ محیط زیست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها