مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10897 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 اسفند 1394 -ساعت : 15:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
زمان احتمالی برگزاری مرحله دوم انتخابات مشخص شد/ آخرین تحلیل‌ها از دو حوزه بابل و قائمشهر

چه کسانی می‌توانند در مرحله دوم رای بدهند؟

زمان احتمالی برگزاری مرحله دوم انتخابات مشخص شد/ آخرین تحلیل‌ها از دو حوزه بابل و قائمشهر

اختصاصی مازندمجلس: در تبصره 4 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی آمده است؛ كليه رأي‌دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابيه‌اي كه در مرحله اول انتخابات رأي داده‌اند شركت خواهند نمود/ دو اصولگرا و دو مستقل نزدیک به طیف اصلاح طلب داوطلبین ورود به مجلس دهم در مرحله دوم در مازندران هستند

اختصاصی مازند مجلس: طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، در هر حوزه انتخابیه که یک یا چند داوطلب انتخابات نتوانند حد نصاب یک چهارم آرای را کسب کنند، دو برابر تعداد کرسی‌های مورد نیاز، داوطلبینی که بیشترین آرا را کسب کردند به مرحله دوم راه پیدا خواهند کرد.

در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان مازندران، تکلیف کرسی دوم دو حوزه به مرحله دوم کشیده شد. بابل و قائمشهر حوزه‌های هستند که نماینده دوم آن‌ها در مرحله دوم مشخص خواهد شد.

 

مرحله دوم چه زمانی برگزار می‌شود؟

امروز محمدابراهیم رضایی نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در خصوص پیشنهاد دو زمان 27 فروردین و 10 اردیبهشت وزارت کشور به منظور برگزاری دور انتخابات به خانه ملت، گفت: وزارت کشور هرگاه اعلام کند که در چه زمانی توان اجرا دارد، پس از تایید شورای نگهبان، آن زمان برای برگزاری دور دوم انتخابات معین می‌شود.

طبق تبصره 3 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، وزارت كشور با هماهنگي شوراي نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف يك ماه پس از اعلام نتيجه مرحله اول و تأييد ‌صحت انتخابات توسط شوراي نگهبان، تعيين و اعلام خواهد نمود. همچنین در تبصره 5 ماده 10 این قانون آمده است که روز اخذ رای حتما باید در یکی از روزهای تعطیل رسمی باشد.

 

چه کسانی می‌توانند در مرحله دوم رای بدهند؟

در تبصره 4 ماده 9 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی آمده است؛ كليه رأي‌دهندگان مرحله دوم منحصراً در حوزه انتخابيه‌اي كه در مرحله اول انتخابات رأي داده‌اند شركت خواهند نمود و كساني كه در‌مرحله اول در هيچ يك از حوزه‌هاي انتخاباتي رأي نداده باشند در مرحله دوم انتخابات مي‌توانند شركت نمايند.

طبق این تبصره، تنها کسانی که در روز 7 اسفند در حوزه‌های بابل یا قائمشهر رای داده‌اند می‌توانند در مرحله دوم از همان حوزه‌ مجددا رای بدهند. به غیر از این افراد، کسانی که در مرحله اول اصلا رای نداده‌اند فارغ از محل زندگیشان می‌توانند در هر حوزه‌ای که مایلند رای خود را به صندوق بیاندازند.

 

داوطلبین در مرحله دوم چه کسانی هستند؟

دو اصولگرا و دو مستقل نزدیک به طیف اصلاح طلب داوطلبین ورود به مجلس دهم در مازندران هستند.

در حوزه قائمشهر، سوادکوه، جویبار، سوادکوه شمالی و سیمرغ یکی از نمایندگان فعلی این حوزه یعنی کمال علیپور و علی ادیانی راد نماینده مجلس هشتم، رقبای انتخاباتی این حوزه هستند. با توجه به اینکه هر دوی این کاندیداها گزینه اصولگرایان بودند، هنوز تصمیم بر اینکه چه کسی در دور دوم گزینه نهایی این طیف خواهد شد کمی سخت است.

اما در حوزه بابل حسین نیازآذری نماینده فعلی بابل و همت اله طاهری نژاد که تاکنون سابقه حضور در پارلمان را نداشته به دور دوم راه یافتند. با آنکه هر دو داوطلب مستقل نزدیک به اصلاح طلبان هستند اما در این حوزه هم تاکنون مشخص نشده است اصلاح طلبان در نهایت از چه کسی حمایت خواهند کرد.

چند تن از اصلاح طلبان بابل که نخواستند نامشان فاش شود در گفت و گو با مازندمجلس احتمال قرارگیری نیازآذری در لیست اصلاح طلبان را محتمل‌تر دانستند. از نظر این افراد، در کنار نجفی (نماینده راه یافته بابل به مجلس دهم) که سابقه قانونگذاری و حضور در مجلس را نداشته است و برای اولین بار است که گام به خانه ملت می‌گذارد، دیگر نماینده این شهر باید دارای تجربه در عرصه مجلس باشد.

این افراد معتقدند اگر دو نماینده آینده بابل هر دو برای اولین بار قدم به مجلس بگذارند، به علت آشنا نبودن با فضای مجلس، شهرستان بابل دچار واماندگی و کند شدن شتاب توسعه شهر می‌شود بنابراین بابل در مجلس دهم نیازمند تجربه نیازآذری خواهد بود و از آنجایی که نیازآذری در طی این سال‌ها تعامل مناسبی با اصلاح‌طلبان داشته، احتمال اجماع بر روی وی زیاد خواهد بود.

پایگاه خبری مازندمجلس در روزهای آتی به صورت تخصصی به انتخابات مرحله دوم این دو حوزه انتخابیه مازندران خواهد پرداخت.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مرحله دوم انتخابات - حسین نیازآذری - نیازآذری - حوزه بابل - کمال علیپور - علی ادیانی راد - طاهری نژاد -

مطالب مرتبط با : زمان احتمالی برگزاری مرحله دوم انتخابات مشخص شد/ آخرین تحلیل‌ها از دو حوزه بابل و قائمشهر
نظر شما در مورد : زمان احتمالی برگزاری مرحله دوم انتخابات مشخص شد/ آخرین تحلیل‌ها از دو حوزه بابل و قائمشهر

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها