مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 10908 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 اسفند 1394 -ساعت : 17:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آیا نیازآذری و ادیانی‌راد بدون انتخابات به مجلس می‌روند؟

با اصلاح قانون انتخابات/

آیا نیازآذری و ادیانی‌راد بدون انتخابات به مجلس می‌روند؟

اختصاصی مازندمجلس: با اتفاقاتی که امروز در مجلس شورای اسلامی افتاد، چنانچه شورای نگهبان این طرح را تصویب کند، در مازندران مرحله دوم انتخابات نخواهیم داشت و حسین نیازآذری و سیدعلی ادیانی راد بدون نیاز به مرحله دوم انتخابات به مجلس راه پیدا خواهند کرد

اختصاصی مازند مجلس: در آخرین روزهای مهر سال 94 بود که طرحی در مجلس شورای اسلامی بحث شد که در آن پیشنهاد یک مرحله‌ای کردن انتخابات مجلس شورای اسلامی مطرح شد. بدین صورت که هر نماینده یا نمایندگانی که بیشترین رای را کسب کرده‌اند مستقیم به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند.

این در حالی است که طبق قانون انتخابات، هر نماینده برای ورود به مجلس باید در دور اول حداقل 25 درصد (یک‌چهارم) آراء را کسب نماید و چنانچه کسی واجد این شرایط نبود، دو برابر تعداد سهمیه مجلس که تکلیف آن‌ها مشخص نشده به دور دوم راه پیدا کنند و در دور دوم هر نامزدی که بیشترین رای را کسب کرد وارد خانه ملت شود.

این طرح پس از رد شدن از طرف نمایندگان، دوباره بررسی شد و اصلاحاتی در آن صورت گرفت. طبق تغییرات جدید در قانون انتخابات، سقف آراء مورد نیاز برای ورود به مجلس شورای اسلامی در مرحله اول کاهش یافت  و از 25 درصد به 20 درصد رسید.

شورای نگهبان به اینطرح ایراداتی گرفت که موجب شد تبدیل به قانون نشود اما امروز در مجلس شورای اسلامی بررسی آخرین ایرادات برطرف شد.

محمدمهدی مفتح عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: اگر شورای نگهبان طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را تأیید نهایی کند، باید نتیجه انتخابات در حوزه های انتخابیه‌ای که به دور دوم کشیده شده است، مشخص شود. با تصویب نهایی این طرح، باید حد نصاب ورود به مجلس شورای اسلامی از 25 درصد کل آراء اخذ شده به 20 درصد برسد.

وی تصریح کرد: به نظر بنده برخی از حوزه های انتخابیه ای که کاندیداهای آن حوزه بیش از 20 درصد و کمتر از 25 درصد آراء اخذ شده را به خودشان اختصاص داده و به مرحله دوم رفته اند باید نتیجه انتخابات در آن حوزه‌ها مشخص شود و صاحب بالاترین اخذ رأی به مجلس وارد شود و دیگر نیازی به انتخابات مرحله دوم نباشد.

با اتفاقاتی که امروز در مجلس شورای اسلامی افتاد، چنانچه شورای نگهبان این طرح را تصویب کند، در مازندران مرحله دوم انتخابات نخواهیم داشت.

برطبق تعداد آرای کسب شده توسط حسین نیازآذری، نفر دوم در حوزه بابل و علی ادیانی‌راد، نفر دوم در حوزه قائمشهر، این دو نفر مشمول قانون جدید خواهند شد و بدون نیاز به برگزاری انتخابات در مرحله دوم به دهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه خواهند یافت.

درحوزه انتخابیه بابل از مجموع 243941 آرای صحیح مأخوذه حسین نیاز آذری با کسب 58846 نفر دوم شد. طبق قانون جدید و محاسبه 20 درصد آرای صحیح ماخوذه، 48788 حداقل آرای مورد نیاز برای ورود به مجلس خواهد بود که نیازآذری موفق به کسب آن شده است.

همچنین درحوزه انتخابیه قائم شهر ، سوادکوه و جویبار و سیمرغ و سواد کوه شمالی از مجموع 225052 آرای صحیح، سید علی ادیانی با کسب47203 رای پس از رضیان نفر دوم شد. طبق قانون جدید 45010 رای حداقل آرای مورد نیاز برای ورود به مجلس خواهد بود که آرای ادیانی بیش از این مقدار است.

باید منتظر ماند تا نظر شورای نگهبان نسبت به این طرح اعلام شود تا بتوان با قطعیت گفت مرحله دوم انتخابات در مازندران برگزار می‌شود یا خیر؟

مطالب مرتبط:

اختصاصی مازندمجلس؛
شرط ورود به مجلس کسب 20 درصد/ انتخابات دومرحله‌ای باقی ماند

اختصاصی مازندمجلس/
انتخابات مجلس شورای اسلامی یک مرحله‌ای می‌شود؟/ مازندران تاکنون چند دور دومی داشت؟

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : حسین نیاز آذری - سید علی ادیانی راد - مرحله دوم انتخابات -

مطالب مرتبط با : آیا نیازآذری و ادیانی‌راد بدون انتخابات به مجلس می‌روند؟
نظرات کاربران در مورد : آیا نیازآذری و ادیانی‌راد بدون انتخابات به مجلس می‌روند؟
  • سیناپاسخ0چهار شنبه 19 اسفند 1394

    در حوزه قائمشهر 236 هزار رای داشتیم که در صورت تصویب طرح 20% باز هم به مرحله دوم خواهد کشید...
    زیرا اقای ادیانی 70 رای برای حد نصاب 20% کم اوردن

نظر شما در مورد : آیا نیازآذری و ادیانی‌راد بدون انتخابات به مجلس می‌روند؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها