مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 135182 -تاریخ انتشار : دوشنبه 06 دی 1395 -ساعت : 08:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن

«ایرج بسطامی از مردم بود و با مردم رفت»

«ایرج بسطامی از مردم بود و با مردم رفت»گزارش متنی و تصویری «موسیقی ایرانیان» از آیین بزرگداشت هنرمند فقید «ایرج بسطامی» در کرمان و بم

مازندمجلس:موسیقی ایرانیان – آرش نصیری: آیین بزرگداشت هنرمند فقید، آواز خوان موسیقی ایرانی زنده یاد «ایرج بسطامی» همزمان با سالروز «زلزله بم» در شهرهای کرمان و بم برگزار شد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، عصر زمستانی چهارم دی ماه کرمان اصلا سرد نبود. جمع کثیری از هنرمندان، اهالی فرهنگ و هنر، مدیران عالی رتبه استان و هنردوستان و دوستداران هنرمند برجسته و فقید استان کرمان یعنی «ابرج بسطامی» در تالار «هلال احمر» گردهم آمده بودند تا آیین بزرگداشت او هرچه باشکوه‌تر برگزار شود.

در‌‌ همان اوایل برنامه فیلمی پخش شد درباره رموز ماندگاری هنر و هنرمند و در نریشنی که باصدای بهروز رضوی شنیده می‌شد، حرف اصلی درباره زنده یاد «ایرج بسطامی» زده شد: «ایرج بسطامی از مردم بود و با مردم رفت». سپس گروه گردون به خوانندگی وحید تاج به روی صحنه دعوت شدند تا قطعاتی را اجرا کنند. در این اجرا، آزادمیرزاپور با تار، بهمن فریادرس با کمانچه، حمید قنبری با تنبک، امین حیدری با عود، پویان عطایی با سنتور و میلاد قریشی با دف وحید تاج را همراهی کردند تا چهار قطعه شنیدنی را تقدیم به روح ایرج و درگذشتگان بم کنند.

در جای جای این برنامه که در تالار مملو از تماشاگر «هلال احمر» کرمان برگزار می‌شد هم، مجری شناخته شده کرمانی، زهرا استادنویی از بزرگان بم یاد کرد. استادان کورس سرهنگ‌زاده، داربوش رفیعی، محمدعلی علومی، و مهدی بهزادپور (بهزاد) از جمله بزرگان مرسیقی و ادبیات بودند که نامشان به نیکی یاد شد.

سخنان «فاطمه بسطامی» خواهر زنده یاد ایرج و مدیر مؤسسه فرهنگی هنری ابرج بسطامی بخش دیگری از برنامه بود که به سپاسگزاری از حامیان برگزاری این برنامه اکتفا کرد. سپس سورج بابایی نوازنده و آهنگساز که از شاگردان استادایرج بسطامی بود متنی پر از عاطفه و گا‌ها گلایه درباره روز زلزله بم خواند. اجرای گروه آفرینش به خوانندگی یکی از شاگردان استاد بسطامی، امید سلیمانی فر یکی دیگر از بخش‌های برنامه بود. آن‌ها نماینده موسیقیایی کرمان در این برنامه بودند.

پس از ابن اجرا از تندیس تمبر مهر استاد ایرج بسطامی رونمایی شد. این تندیس را مرکز اسناد و کتابخانه‌های ملی جنوب به موسسه بسطامی هدیه کرده است. سپس مجری برنامه از نوازنده مطرح دف و سازهای کوبه‌ای، «مسعود حبیبی» دعوت کرد تا به عنوان همکار و همراه این هنرمند فقید از ویژگی‌های شخصیتی ایشان بگوید. حبیبی ضمن یادآوری خاطرات سالهای همراهی با ایرج بسطامی گفت: «ایرج سوای بعد هنری‌اش، خیلی زلال و ساده بود وخیلی دل بزرگی داشت. او خیلی دل رحم و مهربان بود و با وجودی که خودش هزارمشکل داشت، همیشه غم دیگران را می‌خورد و این غم‌ها ارجح بود به غم خودش.»

این استاد برجسته دف پس از برشمردن وجوه دیگری از آن مرحوم که به آن‌ها «سرشت زیبای ایرج» می‌گفت، نکته نهایی را عنوان کرد که: «ایرج بسطامی یکی از کسانی بود که با رفتنش، پیکرهٔ موسیقی ایران تکان خورد و همه اهالی موسیقی این آسیب را یا‌‌ همان زمان حس کردند یا بعد‌تر و انصافا همه درک کردند که چه شخصیتی را از دست دادیم. اگر خدا می‌خواست و ایرج زنده می‌ماند حتما و حتما آثار بسیار بسیار زیبای دبگری را خلق می‌کرد.»

پس از این سخنان، احمدی به نمایندگی از انجمن حامیان بم نوار کاستی قدیمی را به موسسه بسطامی هدیه کرد که در آن مرحوم یدالله بسطامی عموی ایرج در کنار او و برادرش، سال‌ها قبل اجرا کرده بودند.

پایان بخش برنامه هم اجرای استادان شهرام میرجلالی، حسام الدین سراج و مسعود حبیبی بود که با دلنوازی تار و همراهی دف آغاز شد و سراج قطعه شعری با فراز «ای عشق همه بهانه از توست» را با آواز به علاقمندان تقدیم کرد. جمع زیادی از هنرمندان غیرکرمانی و بومی در این مراسم حضور داشتند که جعفر پناهی، پوری بنایی، عطاالله امیدوار، معصومه مهرعلی و… از آن جمله بودند.

بانی این برنامه موسسه فرهنگی هنری ایرج بسطامی بود که با همکاری برخی نهاد‌ها این برنامه‌های باشکوه در کرمان و بم روز شنبه، چهارم دی در کرمان برگزار شد.

یک شنبه پنجم آذر، همزمان با سیزدهمین سالگرد فاجعه بم و درگذشتن ده‌ها هزار نفر از هموطنان عزیز ما در بم و خاصه هنرمند فقید ایرج بسطامی، مردم و هنرمندان بر سر مزارش گرد هم آمدند و یاد او و همه درگذشتگان را گرامی داشتند. پیش از آغاز برنامه و بر سر مزارش، حسام الدین سراج و وحید تاج آواز خواندند و در برنامه‌ای که ترتیب داده شده بود هم، مرشد حسین شهامت که از دوستان ایرج بود قطعاتی را با ضرب زورخانه اجرا کرد و سپس دکتر رنجبر با همراهی تار جناب چوبدار آواز خواند و برنامه شعر خوانی انجام شد. در ابن بخش مجری برنامه پس از خواندن شعری از حامد عسگری درباره بم، شعری سپید از سید محمدامین جعفری را خواند که از تلخی سرنوشت این شهر می‌گفت: «فکرش را می‌کردی که شهر بی‌در و پیکر ما این هم دیوار برای آوار شدن داشته باشد؟» در بخش دیگری از این شعر آمده بود: «حالا سال هاست که اخبار نامی از ما نمی‌برد و جاده‌های جهان به بم ختم نمی‌شود.»

پس از این برنامه هنرمندان از خانه پدری ایرج بسطامی که جز حیات و نخل‌های خرمای آن چیزی باقی نمانده است و به زودی ساخته خواهد شد، بازدید کردند و در پابان به دیدار ارگ بم رفتند و در آنحا نیز سراج و وحید تاج آواز خواندند.

به جز هنرمندان ذکر شده که اجرای موسیقی داشتند، پوری بنایی، جعفر پناهی، عطالله امیدوار و معصومه مهرعلی از جمله مهمانان این برنامه بودند. یکی از درنامه این گروه در کرمان بازدید از آموزشگاه موسسه فرهنگی هنری ایرج بسطامی بود. بنابر گفته فاطمه بسطامی مدیر این مجموعه، موسسه بسطامی برای گسترش آواز، موسیقی ایرانی و اتفاقات فرهنگی دیگر برنامه‌های گسترده‌ای دارد و از هم اکنون، علاوه بر کلاس‌های عمومی موسیقی و آواز، مسترکلاس‌هایی با حضور استادان علی جهاندار و معصومه مهرعلی در حال برگزاری ست.

یکی از نکات مبهم این سفر آن بود که از باغ هنر بم و برنامه اتمام آن خبری نیست.

آوازخوانی «حسام الدین سراج» در ارک بم – سالگرد زلزله بم:

آوازخوانی «وحید تاج» در ارک بم – سالگرد زلزله بم:


منبع : موسیقی ایرانیان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بسطامی - برنامه - کرمان - «ایرج - موسیقی - هنرمند - بسطامی» - موسسه - هنرمندان - فرهنگی - همراهی - درباره - برگزار - بزرگداشت - الدین - سالگرد - دیگری - استادان - خواند - زلزله - معصومه - مهرعلی - استاد - اجرای - آوازخوانی - مرحوم - حبیبی - شخصیتی - عنوان - زیبای - پناهی، - بنایی، - برنامه‌های - خواندند - تندیس - بسیار - بازدید - داشتند - آواز، - حامیان - استان - برجسته - تالار - «هلال - اهالی - چهارم - «موسیقی - ایرانی - همزمان - احمر» - خوانندگی - نوازنده - شاگردان - بسطامی، - برگزاری - بزرگان - قطعاتی - تقدیم - درگذشتگان - آن‌ها -

نظر شما در مورد : «ایرج بسطامی از مردم بود و با مردم رفت»گزارش متنی و تصویری «موسیقی ایرانیان» از آیین بزرگداشت هنرمند فقید «ایرج بسطامی» در کرمان و بم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها