مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 135347 -تاریخ انتشار : دوشنبه 06 دی 1395 -ساعت : 12:45

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دولت کمک بلاعوض به باغداران را تا سقف 100 میلیارد تومان افزایش دهد/ دستورالعمل پیش‌بینی شده به‌نفع کشاورزان و باغداران نیست

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

دولت کمک بلاعوض به باغداران را تا سقف 100 میلیارد تومان افزایش دهد/ دستورالعمل پیش‌بینی شده به‌نفع کشاورزان و باغداران نیست

مازندمجلس: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بحران در بخش محصولات کشاورزی نشان داد که وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار و مواجه شدن با بحران‌های ‌کشاورزی ناتوان بود

مازندمجلس: رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جلسات و مکاتبات متعددی به‌منظور جبران خسارت باغداران با رئیس‌جمهور، معاون اول رئیس‌جمهور، رئیس سازمان مدیریت و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی و استاندار مازندران برگزار شد و پیشنهادات مجلس به آنان ارائه شد بعد از جلسات متعدد یک‌سری تصمیماتی برای جبران خسارت گرفتند که این تصمیمات برای حمایت از خسارت‌دیدگان کافی نبود.

علی‌محمد شاعری ادامه داد: پیشنهاد ما در این زمینه پرداخت حدود 200 میلیارد تومان به‌صورت بلاعوض و 400 میلیارد تومان به‌صورت تسهیلات کم‌بهره به کشاورزان بود درحالی‌که 30 میلیارد تومان بلاعوض و 200 میلیارد تومان به‌صورت تسهیلات کم‌بهره به تصویب دولت رسید.

وی اضافه کرد: در واقع اعتباری که به‌منظور جبران خسارت باغداران در دولت به تصویب رسید حدود 10 درصد پیشنهاد ما در پرداخت بلاعوض و 50 درصد پرداخت تسهیلات بود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تنها حدود 10 تا 15 درصد خسارت وارده به کشاورزان به‌صورت بلاعوض در دولت تصویب شد، تصریح کرد: انتظار ما این بود دولت از محل بودجه 10 و 12 بتواند بحران مرکبات در شمال را مدیریت کند ولی نتوانست در مدیریت این موضوع موفق عمل کند و موجب وارد شدن خسارت بسیار سنگین به کشاورزان و باغداران شد.

شاعری با اشاره به ریزش بخش عمده‌ای از محصول مرکبات در باغ‌های مازندران، افزود: این درحالی‌است که کسی به سراغ باغداران نمی‌رود در شرایطی که سازمان مدیریت بحران در وزارت کشور و اداره‌کل بحران محصولات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی داریم که وظیفه آنان پیش‌بینی و مدیریت بحران‌ها است.

وی با اعلام اینکه بحران مرکبات و کیوی در شمال کشور، یخ‌زدگی انار در استان مرکزی و افزایش تولید گوجه‌ در جنوب کشور نشان داد که وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار و مواجه شدن با بحران‌های ‌کشاورزی ناتوان بوده و توانایی مدیریت بحران کشاورزی در شرایط خاص و ویژه را ندارد، بیان کرد: مدیریت زمانی می‌تواند کارآمدی خود را نشان دهد که در زمان بحران باشد زمانی‌که در شرایط بحرانی مدیریت نتواند تنظیم میان عرضه و تقاضا در بازار ایجاد کند به این معنا است که در این بخش دچار سوءمدیریت و ناکارآمدی هستیم.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس با تأکید بر اینکه پیشنهاد ما این بوده که دولت هرچه سریع‌تر کمک بلاعوض به باغداران را حداقل تا سقف 100 میلیارد تومان افزایش دهد، خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه خرید محصولات درجه یک، دو و سه نیز سریع‌تر وارد بازار شود.

شاعری یادآور شد: دستورالعملی را وزارت جهاد کشاورزی تنظیم و به استان‌های شمالی ارسال کرده ولی این دستورالعمل اجرا نمی‌شود چرا که براساس ضوابط این دستورالعمل پیش‌بینی شده به‌نفع کشاورزان و باغداران نیست.

وی در پایان گفت: انتظار داریم هر چه سریع‌تر وزارت جهاد کشاورزی دستورالعمل جدید خرید مرکبات را اصلاح کرده و نسبت به اجرایی کردن آن نیز اقدام کند.


منبع : فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رئیس کمیسیون کشاورزی - شاعری - خسارات باغداران - دولت کمک بلاعوض به ب -

مطالب مرتبط با : دولت کمک بلاعوض به باغداران را تا سقف 100 میلیارد تومان افزایش دهد/ دستورالعمل پیش‌بینی شده به‌نفع کشاورزان و باغداران نیست
نظر شما در مورد : دولت کمک بلاعوض به باغداران را تا سقف 100 میلیارد تومان افزایش دهد/ دستورالعمل پیش‌بینی شده به‌نفع کشاورزان و باغداران نیست

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها