مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1126 -تاریخ انتشار : دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 -ساعت : 18:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شیرمحمدی: آقایی بعد از 4 سال شماره تلفن و ادرس سایت اعلام می کند و می گوید سامانه ارتباط مردمی! /مردم به این عوام فریبی ها رای نخواهند داد/قطع به یقین مردم گفتمان اعتدال را ادامه خواهند داد

گفت‌و‌گوی اختصاصی مازندپارلمان با علی اکبر شیرمحمدی فعال سیاسی ساروی

شیرمحمدی: آقایی بعد از 4 سال شماره تلفن و ادرس سایت اعلام می کند و می گوید سامانه ارتباط مردمی! /مردم به این عوام فریبی ها رای نخواهند داد/قطع به یقین مردم گفتمان اعتدال را ادامه خواهند داد

پایگاه خبری تحلیلی مازندپارلمان تنها پایگاه خبری مجلس شورای اسلامی در استان مازندران به منظور بیان اقوال مختلف، تضارب آرا، بیان نقد و راهکارها تصمیم به مصاحبه با اندیشمندان، صاحب نظران و فعالان عرصه سیاست مازندران گرفته است. در اولین گام به سراغ علی اکبر شیرمحمدی فعال سیاسی ساروی رفته ایم که اصل این گفت و گو در ادامه می آید.

اختصاصی مازند پارلمان: لطفا خودتان را کوتاه معرفی نمایید

ضمن عرض سلام ، ادب و احترام خدمت عزیزان و دستاندرکاران این سایت تخصصی و مهم و عرض احترام محضر خوانندگان محترم بنده علی اکبر شیرمحمدی ساکن شهرستان ساری متولد 1356 و از سال 1374 مستقیم در تمام انتخابات و جریان سیاسی فعال بوده و در 2 انتخابات آخر هم به عنوان نماینده فرماندار فعالیت داشتم و از این حضور و خدمت هر چند کوچک خرسندم 

 مازند پارلمان - با توجه به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی و مدیریت کلان کشور، یک نماینده ایده‌آل باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ وعده‌های انتخاباتی باید چگونه باشد؟

به فرموده حضرت امام (ره) مجلس در راس امور است . براستی که جمله ای وزین است . جمله ای کوتاه و شاید از نظر برخی افراد ساده هم باشد ، ولی در معنا و در عمق جان خود ، این جمله کوتاه سخنها به اندازه کتابها دارد . شاید امروز کمتر کسی باشد که این جمله را درک نکرده باشد و به ژرفای ان نگاه نکرده باشد . شاید تا یک دهه قبل دیدگاهها و افق دیدها با امروز متفاوت بود و مردم به خوبی امروز بر اوضاع مسلط و واقف نبودند و کار یک نماینده را در حد امور شهرستان خود می پنداشتند ، ولی امروز به برکت انقلاب اسلامی ما و پندهای حکیمانه رهبر فرزانه ، تنوع و تعدد رسانه ها ، سطح آگاهی ، فهم سیاسی و بینش دینی مردم افزون شده است .

همه ما می دانیم کار مجلس قانون گذاری در حد خرد و کلان می باشد . و در مجلس هم منتخب من و شما این قوانین را تصویب یا رد می کنند . چه بسی که یک قانون مضر با رای مخالف نماینده من و شما رد شده و یک کشور نجات پیدا می کند و از آن بهره می برند . یا برعکس گاهی یک قانون مفید و سرنوشت ساز برای این مملکت با یک رای موافق و ناآگاهانه نماینده من و شما تصویب می شود و ضرر آن تا سالیان سال برای این کشور باقی می ماند . پس حالا متوجه جایگاه یک نماینده مجلس و مهمتر از آن متوجه نقش خودمان در تعیین سرنوشت خودمان و کشورمان شدیم . ما هستیم که با رای خود تعیین می کنیم چه کسی با چه ویژگیهایی برایمان قانونگذاری کند و آینده فرزندانمان در دست خودمان می باشد ، و حالا وظیفه ما ست که با بررسی سوابق و صلاحیت افراد ، فرد اصلح را روانه خانه ملت کنیم و این کار ما را سخت تر و وظیفه ما را سنگین تر می کند . آقای نماینده ای که اسمت را از برکت همین مردم گرفته ای و دوباره هم به اعتماد همین مردم وابسته ای پس هان ، به هوش باش و وبیدار ، چرا از این مردم رو برمی گردانی و امروز دوباره برایشان آغوش باز می کنی ، بخدا مردم فرق از جنس مردم بودن و فریب را به خوبی می شناسند .

کاندیداهای محترم ، تبلیغات یعنی شناساندن خود به مردم ، یعنی آگاه کردن مردم از طرز فکر و ایده های خودتان ، یعنی یکی شدن با مردم ، نه فریب آنها . دوستان با عناوین مختلف ، نزدیک انتخابات که می شود حضورشان در مجالس عروسی ، عزایی ، عیادت در بیمارستان ، حضور در کوچه و بازار ، در آغوش گرفتن افرادی که تا دیروز جواب سلامشان را نمی دادید ، و ..... که همه اینها فیلم جالبی است . برادر نماینده یا مسئول در این 4 سال گذشته کجا بودی ، چرا کسی قادر به پیدا کردن شما نبود و حالا اینطوری ، بخدا مردم اینها و این نقش بازی کردنها را می شناسند و مطمئن باشید که به این اصول رای نخواهند داد . آقایی می آید بعد از 4 سال شماره تلفن و ادرس سایت اعلام می کند و می گوید سامانه ارتباط مردمی غافل از اینکه طرح اینگونه امور و اعلام آنها نه تنها به سود آنها نیست بلکه ریزش آرا را نیز به همراه دارد . مگر شما در این 4 سال نماینده و منتخب مردم نبودی ، اگر بودی کجا بودی چرا قبلا این کار را نکردی تا مردم راحت تر شما را بیابند و مشکلات خودشان را راحت تر حل کنند و ...... مردم به این عوام فریبی ها رای نخواهند داد. نماینده در تمام مدت تعلق به همه مردم دارد نه فقط نزدیک انتخابات.

به نظر من یک نماینده در درجه اول باید خدا ترس باشد و تقوی داشته باشد و دوم اینکه تابع و دوستدار مطلق ولایت فقیه باشد .این 2 معیار، ویژگیهای یک نماینده خوب می باشد و بقیه موارد صفات یک نماینده خوب می باشد . امروزه صفات خوب در معنای کلمه در نزد مردم مفهوم ندارد ، بلکه مردم باید به معنای واقعی آن را لمس کنند . امروز دیگر مردم به عملکردها رای می دهند نه به شعارها و صفات کلیشه ای . کسی که با مردم باشد مردم هم با او هستند . به نظر من بقیه مسائل و حرکات فقط بازی کردن با کلمات است چیزی از معضلات را نمی کاهد چون اگر چنین بود امروز اوضاع استان ما و بخصوص ساری اینگونه نبود .

 مازند پارلمان -نحوه تبلیغات انتخاباتی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ متاسفانه برخی نامزدها به روش‌های نادرست روی می‌‌آورند. ضمن تحلیل فضای تبلیغاتی چه پیشنهاداتی برای غنای محتوی و بهبود شکل تبلیغات دارید؟

امروزه دیگر تبلیغات ، تبلیغات انتخاباتی نیست چون شواهد چنین است . چه کسی گفته به بازی گرفتن احساسات جوانان و تمسک جستن به اسم جوان تبلیغات انتخاباتی است . چه کسی گفته خرید و فروش رای ، دادن شام ، خرید و توزیع خودکار ، هدایای نقدی ، تبلیغات انتخاباتی می باشد . ساده تر بگویم عوام فریبی است که البته در جذب آرای سرگردان و افرادی که وابستگی سیاسی ندارند و ساده تر به موضوع نگاه می کنند بی تاثیر نیست . البته در شان جایگاه نمایندگی مجلس نمی باشد . و با یک پیشنهاد من و به این سرعت این رویه جمع و اصلاح نمی شود بلکه نیاز به برنامه دراز مدت دارد .

 مازند پارلمان -یک نماینده از هر حوزه‌‌ی انتخابیه که وارد مجلس شود یک وظیفه ملی دارد و از طرفی ظرفیت رای آوری عامه پسندی نسبت به نماینده‌ای که نگاه بومی دارد در دوره‌های بعد بیشتر است. به نظر شما نگاه نمایندگان باید کلان باشد یا استانی و منطقه‌ای؟

البته که اینگونه است . یک نماینده درست است که از یک حوزه انتخابیه خواه کوچک یا کلان شهر وارد مجلس می شود ولی همانگونه که در بالا عرض کردم در مجلس یک نماینده علاوه بر پیگیری مسائل حوزه انتخابیه خود یک وظیفه ملی نیز به عهده دارد و کار اصلی وی چنین است ولی این موضوع نباید او را از نگاه خرد و حوزه خود غافل کند زیرا او منتخب یک شهر و نماینده کل کشور است . هروکیلی ضمن رعایت اصول وظیفه حمایت از موکل خود را بر عهده دارد . صد البته که اگر نماینده ای در دولت مجلس فقط نگاه کلان داشته باشد و حوزه منتخب خود را فراموش کند اقبال عمومی را از دست داده و مردم دور بعد از انتخاب وی خودداری می کنند و به نظر من هم درست است .

 مازند پارلمان -باتوجه به اینکه حدود 200 نفر از 290 نماینده مجلس هشتم نتوانستند به مجلس نهم راه یابند، ضمن تحلیل عملکرد مجلس نهم در انجام وظایف قانونی خود و نحوه مواجهه با دولت‌های دهم و یازدهم، پیش‌بینی شما از میزان تغییر در ترکیب مجلس دهم چیست؟

عرض کردم در شهرستانهای کوچک مردم فارغ از جناح بندیها و دسته بندیهای سیاسی بیشتر به عملکردها رای می دهند . مردم می خواهند تغییر را در شهر خود در ظاهر ، اشتغال و مبلمان شهری ببینند . نماینده ای که افراطی درگیر دسته بندیها گردد در بین اقشار پایین جامعه اقبالی نخواهد داشت و دوستان باید به این مهم توجه کنند . مثلا اهالی یک روستای دوردست کاری به دسته بندیها ندارند بلکه فقط می خواهند مشکل آنها مثل : راه ، درمان ، مدرسه حل شود حالا هر کسی که برایش حل کند برای او عزیز است و منتخب او خواهد بود . دولت محترم یازدهم هم که با شعار تغییر آمد و با قول کاهش فشار و تورم آمد و مقبول افتاد و حالا برای نتیجه گیری زود است .

 مازند پارلمان - با توجه به آخرین ذائقه سیاسی مردم در انتخاب گفتمان اعتدال، ضمن تحلیل عملکرد دولت تدبیر و امید در مازندران، به نظر شما اقبال عمومی مردم استان در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی به کدام گفتمان سیاسی خواهد بود؟

با توجه به مسائل اخیر و مسائل پیشرو قطع به یقین مردم گفتمان اعتدال را ادامه خواهند داد و می پذیرند هر چند که برای نتیجه گیری زود است .

 مازند پارلمان - با توجه به تجربه همزمانی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، اثرات متقابل انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نقاط مثبت و منفی آن را چه می‌دانید؟

ابعاد انتخابات مجلس ، شورای شهر ، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان کاملا با هم متفاوت هستند . و نمی توان آنها را در کنار هم یا در تقابل هم دسته بندی و نتیجه گیری کرد .

 مازند پارلمان - با وجود 4 سهمیه مازندران در مجلس خبرگان رهبری و 12 سهمیه در مجلس نمایندگان شورای اسلامی از 9 حوزه انتخابیه، به نظر شما آیا امکان همگرایی بین نامزدهای این دو انتخابات و ارائه لیست‌های مشترک وجود دارد؟

فکر نمی کنم . تجربه بیست ساله من در مازندران نشان دهنده این است که کمتر این همگراییها شکل می گیرد و علت آن را هم در بالا عرض کردم . این عدم همگرایی علاوه بر مشکل در بین کاندیداها عدم پذیرش در بین مردم را هم به همراه دارد .

 مازند پارلمان - عملکرد کلی نمایندگان مازندران در ادوار مختلف و مخصوصا در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما ورود مجدد نمایندگان ادوار به مجلس می‌تواند مفیدتر باشد یا ورود چهره‌های جدید؟

صحبت در خصوص عملکرد نمایندگان در ادوار مختلف مجال این چند سطر نیست . ولی محرومیتها و عقب ماندگیهای استان و شهرمان نتیجه عملکرد نمایندگان استان در ادوار گذشته است که عیان است مردم بهترین داور هستند . ما در ساری در دوره گذشته دست به جوانگرایی و انتخاب جوانترین کاندیدا زدیم و به لطف خدا برادرم آقای دامادی به بهترین شکل عمل کرد و عملکرد قابل قبولی نیز از خود ارائه داده است و از این بابت خوشحالم که نزد مردم روسفیدم از این معرفی .  

 مازند پارلمان -با نگاه آسیب شناسانه، صف آرایی و تحرکات طیف‌های مختلف سیاسی مازندران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اگر در بالا هم دقت کرده باشید من ترجیح می دهم پاسخ به سوالات از این دست را خیلی خلاصه بدهم . چون ممکن است به ذائقه برخی دوستان سیاسی خوش نیاید . ولی نکته قابل تامل این است که مردم مازندران و خاصه شهر ساری همیشه در دسته بندی های سیاسی شگفتی آفرین بوده و در انتخاب غیر قابل پیش بینی هستند و بیشترین علت جذب ارای سرگردان می باشد که جناح و طیف نمی شناسد . بلکه شرایط در ان موثر است هر کی زرنگ تره زودتر جذب می کند حالا این جناح یا آن جناح ، که با واکاوی انتخابات گذشته به راحتی این مهم قابل لمس می باشد . مثلا در ساری هیچگاه لیست مشترک و معرفی از سوی جناحی خاص موفق نشده است که علت ان عرایض بالای بنده می باشد . البته این بحث خود فصلی است که اگر دوستان تمایل داشته باشند در یک جلسه دیگر مفصل و اختصاصی در خصوص احزاب و جناحها در ساری صحبت خواهم کرد . ولی در این چند سطر نمی گنجد .

 مازند پارلمان -نقش مجمع نمایندگان مازندران در توسعه استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ مهمترین انتظارات از نمایندگان در این باره چه می‌باشد؟

فکر می کنم متاسفانه مجمع نمایندگان استان نتوانسته به خوبی ریش سفیدی کند و نقش اساسی ایفا کند . چرا که این از عملکرد کلی نمایندگان استان مشخص است و اخبار شنیده از مجمع اینگونه است . گویا بیشتر بر سر مسائل کوچک و پیش پا افتاده درگیر هستند و رسالت خطیر خود را فراموش کردند . وقتی ما عملکرد مجمع نمایندگان سایر استانها و اخبارشان را بررسی می کنیم این تفاوت آشکارا نمایان می گردد و شاید مردم عادی از آن بی خبر باشند . اینان در جنگ قدرت و عرض اندام درون خود مانده اند غافل از اینکه کاروان رفته است به مقصدی دیگر . خوب است مجمع نمایندگان استان سالانه نتیجه عملکرد خود را رسانه ای کند تا مردم قضاوت کنند. نمایندگان ما هنوز درگیر تقسیم پستهای سیاسی برای بقای خود هستند . توصیه من به مردم این است که به هوش باشند .

 مازند پارلمان - در سالهای اخیر طرح استانی شدن انتخابات سر و صدای زیادی ایجاد کرده و موافقان و مخالفان بسیاری دارد. این طرح را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه مزایا و معایبی دارد؟ مقدمات اجرای آن را چه می‌دانید؟ اجرای این طرح بر انتخابات و ترکیب مجلس چه تاثیری خواهد داشت؟

به هرحال ایده ای نو است و مطمئن هستم که معایب آن بسیار بیشتر از مزایای آن است . باید ببینیم طراحان اصلی این طرح چه کسانی و با چه اهدافی هستند ، هر طرح نو که عرضه گردد موافقان و مخالفانی دارد .ولی به نظر بنده این طرح در مازندران چندان موفق عمل نمی کند و با اقبال عمومی مواجه نخواهد شد . مازندران هنوز ارای سنتی مخصوص به خود را دارا می باشد . البته این مبحث هم طولانی می باشد در صورت نیاز و تمایل یک جلسه اختصاصی را می طلبد که هفته آینده خدمتتان هستم و عرض خواهم کرد . تا لایه لایه مردم ان را درک کنند

 مازند پارلمان - ضمن معرفی حوزه انتخابیه متبوع خود، مهمترین معضلات آن را چه می‌دانید و چه انتظاراتی از منتخب فعلی و آینده این حوزه انتخابیه دارید و مهمترین اقدامات مورد نیاز برای رفع معضلات و توسعه پایدار این حوزه انتخابیه چیست؟

همه دوستان می دانند و مرا می شناسند حوزه انتخابیه مورد فعالیت بنده شهرستان ساری می باشد که با توجه به پیشینه و شناخت طیفی از دوستان که حدود دو هزار نفر هستند ، و اعتماد و لطفی که به بنده دارند انتخاب خود را در گرو انتخاب من قرار دادند و چند سالی است که یک ماه قبل از انتخابات فرد مورد وثوق خود را اطلاع رسانی می کنم و این دوستان هم به پاس اعتماد به انتخاب ما احترام گذاشته و هم حضور پیدا می کنند و هم به فرد معرفی شده رای می دهند .  همین جا فرصت را غنیمت شمرده و ضمن سلام و عرض ادب و احترام به آنها دست یکایک آنها را به خاطر این حسن اعتماد می بوسم و امیدوارم همیشه با انتخابی درست نزدشان رو سفید باشم .

در این دوره هم مانند دوره گذشته انتخاب من همان انتخاب است و در صورت به اجماع نرسیدن و عوض شدن شرایط که دور از ذهن هم نمی باشد به اطلاع دوستان و هم پیمانان عزیزم خواهم رساند . چون همه جوانب ، عملکرد ، میزان حضور ، ایفای به تعهدات ، عمل به وعده ها و .... نماینده فعلی و برادر عزیزم جناب آقای دامادی را بررسی همه جانبه ، و نه جانبدارانه را بررسی می نمایم و محضر دوستانم اعلام خواهم کرد . البته و صد البته که مهندس جوانمان پیروز این تفحص خواهند بود

 

 مازند پارلمان -سایر موارد مورد نظر حضرت عالی.؟

در آخر به عنوان یک شهروند ساروی از همه مردم و خصوصا جوانان عزیزم خاضعانه تقاضا دارم با اطلاع و آگاهی کافی و انتخابی اصلح در این انتخابات سرنوشت ساز شرکت کنند و دلایل و ضرورت این حضور را در مقاله ای تحت عنوان مقدمه ای بر انتخابات دهم که در همین سایت درج شده است نوشتم ، دوستان می توانند مطالعه کنند بعد تصمیم بگیرند . اطمینان دارم بهترین تصمیم را خواهند گرفت . از دوستان و سیاسیون ، پیشکسوتان که همیشه با نامه ، پیام و تلفن جویای بنده و در تماس هستند صمیمانه تشکر دارم و وعده ما حضور در پای صندوقهای رای خواهد بود . والسلام و علیکم و رحمت الله و برکاته و من الله توفیق

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی اکبر شیرمحمدی - مازندپارلمان - انتخابات مجلس - مجلس دهم - نمایندگان ادوار مجلس - انتخابات استانی - فعال سیاسی ساروی -

نظرات کاربران در مورد : شیرمحمدی: آقایی بعد از 4 سال شماره تلفن و ادرس سایت اعلام می کند و می گوید سامانه ارتباط مردمی! /مردم به این عوام فریبی ها رای نخواهند داد/قطع به یقین مردم گفتمان اعتدال را ادامه خواهند داد
  • محمد محسنیپاسخ0دوشنبه 28 اردیبهشت 1394

    ضمن تشکر از دوست خوبم آقای شیرمحمدی ممنون از این سلیقه و اعتماد . ماهم پای نظر شما ایستاده ایم

نظر شما در مورد : شیرمحمدی: آقایی بعد از 4 سال شماره تلفن و ادرس سایت اعلام می کند و می گوید سامانه ارتباط مردمی! /مردم به این عوام فریبی ها رای نخواهند داد/قطع به یقین مردم گفتمان اعتدال را ادامه خواهند داد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها