امروز یکشنبه 02 مهر 1396 ساعت 12:10:58

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 11076 -تاریخ انتشار : شنبه 22 اسفند 1394 -ساعت : 17:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
لزوم آسیب شناسی احزاب یک نفره

لزوم آسیب شناسی احزاب یک نفره

مازند مجلس: استراتژی اصلاح طلبان مجلسی با تندروی کمتر بود و بر اساس این استراتژی و وضعیت نیروهای باقیمانده اصلاح طلبان بعد از نظارت ها پیروز قطعی انتخابات مردم و اصلاح طلبان هستند. در واقع با تمام تلاش انجام شده برای اینکه اصلاح طلبان از متن جامعه دور شوند و در حد حلقه های خاص و محدود و محفلی فعالیت داشته باشند ، این پروژه شکست خورد و اصلاح طلبان موفق شدند با لایه های مختلف جامعه ارتباط داشته باشند و مردم هم همچنان اقبال فراوانی داشتند.

نکته قابل توجه در این انتخابات اجماع سازی و هماهنگی نیروهای اصلاخ طلب در سطح شهرستان و استان و کشور بود . یعنی ساختار مناسبی که این مجموعه در قالب شورای عالی سیاستگذاری و ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان و به روش از پایین به بالا و گرفتن نظرات شورای هماهنگی شهرستان ها و شورای هماهنگی استانها بود که این شورا با حضور اکثریتیِ فعالان اصلاح طلب شهرستان ها و در فرایندی دمکراتیک با تمام کاستی ها تشکیل شده بود.

قسمت مهمی از اجماع سازی استفاده از تجربه ناموفق 84 و تجربه موفق 92 بود. اما این موفقیت و پیروزی ، آسیب ها و چالش هایی هم داشت که باید در همین روزهای بعد از پیروزی و به خصوص بعد از مرحله دوم انتخابات بررسی شود. در این سالها احزابی بوجود آمده اند که یک شبه و در خلا شکل گرفته اند و غالبا بدون برگزاری کنگره و بدون داشتن دفاتر استانی و با دادن نمایندگی به یک نفر در استان ها که این یک نفر معمولا بدون داشتن هیچ سبقه سیاسی و اجتماعی بوده است.

این احزاب یک نفره در استان ها قایل به کار تیمی نیستند و هیچ ارتباطی با نهادهای مدنی و اقشار مردم ندارند و هیچ پایبندی به توسعه فرهنگ تحزب ندارند و یک نفر در قالب حزب کار میکند و به مشارکت فعال در عرصه های تصمیم گیری محلی و ملی نه اعتنایی دارند و نه تمایلی و نه تخصصی. در حقیقت در عین حال که تمایلی به کار تشکیلاتی ندارند تمایل فراوانی به سهم خواهی و فشار از بالا و چانه زنی سیاسی دارند.

این احزاب و انجمن ها چون در فضای بسته امکان مناسبی برای حضور داشته اند در فضای باز و انتخاباتی مشارکتی و رقابتی موفق نیستند و به همین دلیل در موارد زیادی قاعده پذیرفته شده در شهرستان ها و استان ها و نظم موجود را بر هم زده اند و معمولا شوراهای منتحب را به دردسر انداخته اند و در حوزه هایی باعث عدم پیروزی کاندید اصلاح طلب شده اند و حتی از کاندید مخالف اصلاح طلبان حمایت کرده اند که باعث افتراق و تشتت شده اند.

در حقیقت به علت یک نفره بودن و جوابگو نبودن به ارکان حزبی به روش اصلاح طلبی تعهدی نداشته اند و از نظر عملکردی هم این را نشان دادند. وقتی به رویکرد این جمع های بسته و احزاب یک نفره بیشتر دقت میکنیم متوجه میشویم که در هیچ حوزه اجتماعی و زیست محیطی و مدنی و مشارکتی برنامه و حتی گفتمانی ندارند و صرفا در روش سیاسی پشت پرده وفقط برای رسیدن به پست سیاسی و معمولا اقتصادی شکل گرفته اند.

متاسفانه ثابت شده است که نقطه مقابل اجماع سازی , موازی سازی می باشد و تجربه نشان داده احزاب یک نفره زیر بار رقابت حزبی و تشکیلاتی نمی روند. اجماع سازی وظیفه نخبگان است . اما در این بین باید دید که آیا تنها نیروی یک حزب در یک استان که همه کاره حزب هم میباشد می تواند تمام فعالیت های یک حزب در یک جغرافیای پهناور را اجرا کند ؟

آیا این تک نفره بودن و داشتن اسم اصلاح طلبی بدون روش اصلاح طلبی در عمل و رفتار، آسیب کوتاه مدت و بلند مدت ندارد؟ بی شک ضعف و عدم سلامت و کارکرد منفی احزاب یک نفره به مجموعه ای میرسد و قطعا نفع و برد مجموعه را مصادره به مطلوب میکنند. کما اینکه برای مصداق عینی در یکی از استان های شمالی دبیر یکی از این احزاب یک نفره اسپانسر کاندید اصولگرا در یک شهرستان بود و در روزهای بعد از پیروزی اصلاح طلبان اسپانسر و مدعی جشن اصلاح طلبان بود.

اکنون و پس از انتخابات لازم است نسبت به کارکرد و نوع روش کاری این احزاب و کاسبکاری که قطعا به مجموعه اصلاح طلبان آسیب جدی می زند بررسی لازم انجام گیرد و نسبت به انجام کار شورایی طبق قاعده و تعهد پذیرفته شده طرفین اقدام شود. شایسته است که بزرگان و معتمدان شورای هماهنگی و شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان ، همزمان که از پیروزی و همراهی و اقبال مردم در استراتژی ورود تندرو کمتر به مجلس حظ میبرند به آسیب شناسی و بررسی ضعف حضور احزاب یک نفره بپردازند و کاسبکاری سیاسی و تشتت و افتراقی که ایجاد کرده اند را تحلیل کنند که اگر این کارشکنی ها نبود بی شک کام شیرین تری در این گروه از اصلاح طلبانِ اجماع پذیر وجود داشت.

به هر روی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری 96 را پیش رو داریم و بررسی این ضعفِ پررنگ می تواند آسیب موجود و آسیب های جدیدتر و کاسبکاری بیشتر از ناحیه این احزاب یک نفره که قایل به هیچ تعهد جمعی نیستند را شناسایی و از آن جلوگیری و به حداقل برساند. کاش فضایی فراهم شود تا این احزاب یک نفره در چارچوب مشخصی همین طور به تنهایی وارد کارزار انتخاباتی شوند تا قدرت سیاسی و رای آوری و اقبال مردم به آنها در عمل دیده شود. تا سعی خود را ببرند و زحمت دیگران را زیاد نکنند. 

حبیب رستمی
دبیر حزب اتحاد ملت منطقه مازندران

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : لزوم آسیب شناسی احزاب یک نفره

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها