مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 11127 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 اسفند 1394 -ساعت : 15:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خواص سیاسی منطقه، نقش ضربه به خودی را ایفا کردند/ برخی با بهانه‌های واهی از مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند

تحلیل شکست اصلاح طلبان در حوزه بهشهر و نکا؛

خواص سیاسی منطقه، نقش ضربه به خودی را ایفا کردند/ برخی با بهانه‌های واهی از مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند

اختصاصی مازند مجلس: در این دوره از انتخابات مردم پیش گام این حماسه عظیم بودند و اتاق فکر خواص سیاسی بهشهر و نکا با تحلیل و پیش بینی اشتباه، سد بزرگی در مقابل به ثمر رسیدن بارقه امید بود/ عده‌ای خیرخواه ناآگاهه و عده‌ای بدخواه، آگاهانه با اعمال فشار و جنگ روانی در لایه بالایی به دنبال گزینه سکوت برای لیست امید در منطقه بودند

اختصاصی مازند مجلس: چند هفته از انتخابات 7 اسفند گذشته است، فضای سرد و مه آلود با آمدن بهار صاف و مطبوع شده است و اکنون می‌توان شایسته‌تر اتفاقات انتخابات را تحلیل و بررسی نمود.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با فراز و نشیب‌های بسیار به نیمه راه رسیده بود. جایی که آتش رد صلاحیت‌ها می‌رفت که امید مردم را به یاس تبدیل کند، یک "ما" جمعی شکل گرفت تا بتواند حقوق تضییع شده را بازستاند. این "ما" تنها مردم بودند که آمدند و کاری کردند کارستان...

طبق آخرین نتایج اعلام شده، 89 اصلاح طلب در مقابل 85 اصولگرا وارد مجلس شده‌اند و همچنین 53 نفر از لیست خبرگان مردم پیروز انتخابات شده اند و مابقی به مرحله دوم راه پیدا نموده‌اند.

اما حوزه انتخابیه شرق مازندران از مناطقی بود که رایحه خوش امید و اصلاحات در فضای مه آلود این منطقه نتوانست شکوفه‌ی تغییر را به ثمر برساند.

حال باید پرسید چرا و چگونه ؟

در این دوره از انتخابات مردم پیش گام این حماسه عظیم بودند و اتاق فکر خواص سیاسی منطقه با تحلیل و پیش بینی اشتباه، سد بزرگی در مقابل به ثمر رسیدن بارقه امید بود.

آنگاه که خواص سیاسی با تجویز دارو اشتباه حال خراب منطقه را به کما بردند و با دلایلی چون مسائل قومی و منطقه‌ای و مسائلی سلبی نه ایجابی در بازی از پیش تعیین شده جناح مقابل، بخوبی نقش ضربه به خودی را ایفا نمودند.

آنگاه که کاندیدا رد صلاحیت شده بجای آنکه سعی در وحدت و یکپارچگی جریان خویش بکنند، با کوبیدن بر طبل منافع شخصی و مسائل بی‌اهمیت و ریز منطقه‌ای، سبد رای و پایگاه اجتماعی خود را دچار لغزش کردند و تشتت و افتراق به وجود آوردند. باید یاد آوری نمود که حافظه مردم بسیار قوی است و تناقض در حرف و عمل را بخوبی تمیز می‌دهند.

 

عده‌ای خیرخواه ناآگاهه و عده‌ای بدخواه، آگاهانه با اعمال فشار و جنگ روانی در لایه بالایی به دنبال گزینه سکوت برای لیست امید در منطقه بودند! و حتی زمانی که گزینه‌ای با شانس رای آوری بالایی هم انتخاب شد، باز هم از تغییر این نام به سوی سکوت اظهار رضایت و شادمانی می‌کردند.

حال باید پرسید مگر سکوت جز شکست و حمایت از وضع موجود پیام دیگری دارد؟ ساکتین، دلواپسانی هستند که می‌دانستند چه می‌کنند. آنها مطلع بودند که گزینه مورد حمایتشان رای آور نیست اما با تمام قدرت تلاش نمودند تا همچنان در صحنه بماند و فضا را غبار آلود نمایند تا تشخیص برای مردم بسیار سخت باشد و نکته جالب‌تر آنکه پس از انتخابات از نتیجه آرا بسیار شادمان شدند و این را نتیجه رفتار سنجیده‌شان می‌دانستند!

این افراد پس از انتخابات خود را با بهانه‌های واهی تبرئه می‌کردند و با این استدلال که رای نفر منتخب از مجموع این دو بیشتر بود درصدد شانه خالی کردن از مسئولیت و تعهد خود برآمدند. غافل از اینکه در انتخابات تنها نتیجه را نباختند، بلکه وحدت و یکپارچگی و اخلاق را باختند.

نباید فراموش کنیم که مانند انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی، انرژی اصلاح طلبان تنها صرف تضعیف نمودن هم شد بدون آنکه بدانند طرف مقابلشان چه می‌کند.

قطعا با اجماع می‌توانستیم به نقد عملکرد و شفاف سازی خطوط فکری جریان مقابل بپردازیم و جلوی بسیاری از آرای خاکستری که به علت اختلافات داخلی، از سبد اصلاحات لغزید و به سبد فرد منتخب گسیل شد را بگیریم.

از طرفی بی عملی برخی کاندیدا رد صلاحیت شده در این رخداد بی‌تاثیر نبود. از دست دادن زمان و تخریب منتخب لیست امید ضربه جبران ناپذیری بر پیکره اصلاحات منطقه وارد نمود که ترمیم آن را غیرقابل جبران ساخت. هرچند مطامع برخی تحقق همین مساله بود.

اما با این همه، امید هرگز خاموش نمی‌شود و نگاه ما به آینده است. اصلاح طلبی در این منطقه بر خلاف نظر خواص سیاسی به مرحله پایان نرسیده است بلکه این انتخابات لطف بزرگی داشت که بازنشستگان سیاسی به خود تلنگری زنند و به تامل بنشینند که چه کردند؟ مردم به آنها آموختند که مرزها جغرافیایی برایشان دیگر مهم نیست و بر اساس تفکر رای می‌دهند و جوانانی که راه درست را تشخیص دادند امروز گرد هم آمدند و این شکست را به تجارب خود افزودند و مصمم‌تر از گذشته اعتقاد دارند که یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت. قطعا آنها پیروز میدان خواهند شد زیرا همچون سرو ریشه در این خاک دارند.

 

دیروز در همایش منتخبین لیست امید با حضور حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی کرسی شرق مازندران خالی بود... اما روزی قطعا این کرسی شکوفه خواهد داد. به امید و تدبیر جوانان منطقه.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اصلاح طلبان شرق مازن - محسن بیگلربیگی -

نظر شما در مورد : خواص سیاسی منطقه، نقش ضربه به خودی را ایفا کردند/ برخی با بهانه‌های واهی از مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها