مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 11160 -تاریخ انتشار : دوشنبه 24 اسفند 1394 -ساعت : 18:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
رسانه ها مراقب زبانشان هستند!؟

رسانه ها مراقب زبانشان هستند!؟

اختصاصی مازندمجلس: خروج خبرنگار و رسانه از این اصول اخلاقی آغاز انحطاط و پایان سلامت نفس و پشت پازدن به همه ی رسایل سنگین این حرفه ی مقدس می باشد.

اختصاصی مازند مجلس: قسم یادکردن ذات اقدس اله به قلم نشان از رسالت سنگین و اثر گذاری دارد که باید با انتشار حقایق درجهت رشد و پرورش فکر و تدبر و تعقل  انسان و در خدمت به سعادت  رسیدن بشر باشد . با گسترش رسانه های مجازی و فعالیت بی ضابطه و بعضا هدف دار برخی رسانه ها آنچه بیش از بیش باید مورد توجه قرار گیرد اخلاق رسانه ای است.اخلاق رسانه اي نقطه ی تلاقي علم اخلاق و علم رسانه يا ارتباط جمعي است. قلمرو اخلاق همراه با امکان روز افزون انسان در مهار همه جانبۀ محیط اجتماعی و طبیعی خود گسترش یافته و وسیع می شود. حرفه هاي رسانه اي باید همواره با تعهد به مقوله ی خدمت عمومی همراه شود ، کار رسانه اي باید روشن و ساده و شفاف باشد ، باید براي مخاطبان فرصت پرسش از عملکردهاي رسانه اي فـراهم نماید.  در همین نقاط تلاقی است که نیاز به اخـلاق در فعالیـت هاي رسانهاي نمایـان مـی شـود بیشـتر مـوارد اخـلاق رسـانه اي شامل رخدادها یا تصمیم هایی میشود که در آن ها دو یا چند ارزش کلـی اخلاقـی در برابـر هـم قـرار مـیگیرنـد و کنشـگر رسانهاي باید در تصمیمی خاص و بر اساس یک الگوي منطقی و عقلانی، به یکی از آن ارزش هـا اولویـت بدهـد. ایـن گونـه مسائل در زندگی واقعی، مباحث اخلاق کاربردي را در حـوزه رسانه ها تشکیل میدهند . در صورت عدم رعایت اخلاق حرفه‌ای، دیر یا زود رسانه‌ها از گردونه خارج می‌شوند؛ چرا که فضای رسانه ای محیطی همه گیر و پرکاربرد است و کوچکترین اعمال و رفتار رسانه ها تاثیرات خاص و پایداری بر کلیت اجتماع برجای می نهد. توجه خاص به حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد، یکی از ضــرورت هــاي انجــام صــحیح فعالیــت روزنامــه نگــاري و جلوگیري از توسعۀ جرایم مطبوعاتی و مخصوصاً توهین و افترا به افراد است. اقتضاي امانتداري صحيح, نگهداري امانت به صورت دست نخورده و سالم است. دست بردن در اخبار با هدف تغيير محتوا و ماهيت آن به نوعي خيانت در امانت است كه اسلام از آن نهي فرموده است : ”لاتخونوا الله و الرسول و تخونوا اماناتكم“(انفال, 27) اهمیت رعایت کلام حتی در فرمایش معصومین ،امری مهم و اساسی به حساب می آید که از ِآن به عنوان جلوه و نمود شخصیت افراد یاد کرده اند. امام علی (ع) می فرمایند: «زبان شما معرف شناسنامه ی شخصیت شماست.»

اعضای «جامعه روزنامه‌نگاران حرفه‌ای" بر این اعتقادند که روشنگری در راستای حقوق مردم، طلایه‌دار عدالت و اساس دموکراسی است. وظیفه روزنامه‌نگار، جستجوی واقعیات و انعکاس عادلانه و کامل مسائل و رخدادها است. در این میان خبرنگار به عنوان چشم بيدار و هوشيار جامعه در دستيابي به حقايق و واقعيت ها رسالتي بس خطير بر عهده دارد و كانون اين اهميت، صداقت و قابل اعتماد بودن خبرنگار و رسانه است.بویژه در حوزه مطبوعات و نحوه تیترزنی و بلد اخبار و مواضع  باید در صحت  تیترها، رپرتاژ آگهی‌ها، عکس‌ها، و نقل قول‌ها دقت نمود تا  گمراه کننده نباشند و منظور را به خوبی و درستی و اطمینان برسانند. این‌ها نباید به گونه‌ای استفاده شوند که واقعیتی را کوچک جلوه دهند و یا در مسئله ای اغراق داشته باشند. باید براي به حداقل رساندن آسیب به دیگـران در طول کار حرفه اي رسانه اي، اقدام هاي اساسی انجام داد ، صحت اطلاعات  از تمام منابع کنترل شوند و احتیاط های لازم به کار گرفته شوند  تا از بروز خطاهای سهوی جلوگیری شود. این در حالیست که تحریف عمدی هیچ گاه قابل قبول نیست. و در صورت بی توجهی به حق افراد، رسانه ها باید آماده صرف وقت و هزینه زیادی برای دفاع از خود در دادگاه و تحمل محکومیت باشند.

بدین سان روزنامه‌نگار وظیفه شناس باید صداقت و رعایت امانت در انعکاس احوال جامعه را الویت کار حرفه ای خود بداند، چرا که نحوه انعکاس اخبار و اوضاع هر اجتماعی بر کیفیت سلامت روانی و امنیت روانی آن اجتماع تاثیرگذار خواهد بود و خبرنگاران و اصحاب رسانه با چنین کارکرد ویژه ای نقش موثری بر احوالات جامعه خود خواهند داشت.

خروج خبرنگار و رسانه از این اصول اخلاقی آغاز انحطاط و پایان سلامت نفس و پشت پازدن به همه ی رسایل سنگین این حرفه ی مقدس می باشد.


 
مجید قاسم کردی-کارشناس ارشد حقوق خصوصی-فعال فرهنگی واجتماعی

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجید قاسم کردی -

مطالب مرتبط با : رسانه ها مراقب زبانشان هستند!؟
نظر شما در مورد : رسانه ها مراقب زبانشان هستند!؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها