مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 11205 -تاریخ انتشار : سه شنبه 25 اسفند 1394 -ساعت : 14:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سفره خانه‌های سنتی شلوغ ترین اماکن مازندران

حلقه‌ی جوانان و دودهای حلقه‌ای

سفره خانه‌های سنتی شلوغ ترین اماکن مازندران

اختصاصی مازندمجلس: علاوه‌بر پیامدهای فرهنگی و اخلاقی و مسائل مبتلا به این موضوع که در این اماکن به راحتی قابل مشاهده بوده، انواع مشکلات دیگر از قبیل حدر رفت سرمایه، به بطالت گذاردن اوقات از سوی جوانان حاضر در این مراکز، انواع بیماری‌های حاصل از استعمال مواد دخانی رایج در این سفره خانه‌ها، و... را می‌توان نام برد به نحوی که به جرات می‌توان گفت شلوع‌ترین اماکن مخصوصا در ایام تعطیل، همین سفره خانه‌ها می‌باشند

اختصاصی مازند مجلس:قهوه‌خانه که نام چای خانه برای آن صحیح تر به نظر می رسد، حدود 400 سال قدمت دارد، ابتدا محلی بود که صرفاً برای نوشیدن چای و خورن نهار و شام به وجود آمد، بعدها اموری نظیر اطلاع رسانی، نشر افکار و  اخبار اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی همچنین سرگرمی‌هایی نظیر مدیحه سرایی، نقالی، شاهنامه خوانی، غزل خوانی، سخنوری و مشاعره نیز در آن جایگاهی پیدا کردند و این مکان به عنوان نهاد با اهمیتی از جهت فرهنگی معرفی شد.

تغییرات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه به خصوص ورود رادیو و تلویزیون کم کم قهوه‌خانه را خلوت، منزوی و متروک کرد اما از چند سال گذشته تا به امروز و بالاخص یکی دو سال اخیر نظاره گر رشد قارچ گونه پدیده‌ای به نام سفره خانه‌های سنتی در استان می‌باشیم. که به ظاهر تداعی کننده همان قهوه‌خانه‌های سابق‌اند ولی واحدهایی که به بهانه سرو غذا و خدماتی همچون دادن چایی و....دائر شده‌اند برخلاف گذشتگان خود مسائل غیر فرهنگی را در دل خود جای داده‌اند.

نکته تاسف بارتر در مواجهه با این پدیده زشت، گسترش این اماکن در زمین‌های کشاورزی و در دل روستاها است زمین‌هایی که روزی پدران ما حفظ این زمین‌ها را برای خود شرف و آبرو شمرده و در نگهداری آن غیرت خاص و مثال زدنی از خود نشان می‌دادند. همچنین ایجاد این فضاها در برخی اماکن توریستی برون شهری، تفریحی درون شهری و حتی در نزدیکی مدارس و دانشگاهها، و خطرات فرهنگی مترتب بر گسترش این اماکن به گونه‌ای است که قبح رفتارهای مغایر با فرهنگ ملی و دینی ما در حال برچیده شدن است.

علاوه‌بر پیامدهای فرهنگی و اخلاقی و مسائل مبتلا به این موضوع که در این اماکن به راحتی قابل مشاهده بوده، انواع مشکلات دیگر از قبیل حدر رفت سرمایه، به بطالت گذاردن اوقات از سوی جوانان حاضر در این مراکز، انواع بیماری‌های حاصل از استعمال مواد دخانی رایج در این سفره خانه‌ها، و... را می‌توان نام برد به نحوی که به جرات می‌توان گفت شلوع‌ترین اماکن مخصوصا در ایام تعطیل، همین سفره خانه‌ها می‌باشند.

همه این موارد در حالی اتفاق می‌افتد که به نظر می‌رسد دستگاه‌های متولی امر در اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نسبت به اجرای وظایف خود حساسیت لازم را نداشته و اگر هم پیگیری‌هایی را در مسیر اجرای وظایف خود انجام داده‌اند نتایج مثمر ثمری دیده نشده که حضور این همه سفره خانه‌های رنگارنگ خود دلیلی آشکار بر این مدعا است.

به هر ترتیب انتظار از مسئولین امر این است که با برخورد قانونی و مناسب با این پدیده زشت که مصداق عینی ضد مسائل فرهنگی بوده از ضررهای هنگفتی که از قبل دائر شدن چنین مراکزی دامنگیر این استان می‌شود جلوگیری نمایند.

و با انجام کار مطالعاتی و کارشناسی شده فرهنگی این اماکن را به فرصتی برای انتقال فرهنگ غنی ایرانی بدل نمایند. چراکه همیشه نیازمند معرفی شالوده فکری و فرهنگ غنی ایرانی به جهانیان هستیم و در این راستا احیای بافت‌های تاریخی و تغییر کاربری آن به سفره‌خانه‌های غنی فرهنگی یکی از راه‌های معرفی این فرهنگ ایرانی و محلی مازندرانی به حساب می‌آید.

همچنین سفره خانه‌های سنتی علاوه‌بر اینکه یکی از جاذبه‌های گردشگری هر شهر محسوب می‌شود می‌توانند در زمینه اشتغالزایی نیز نقش بسزایی ایفا کنند. لذا برخورد صحیح و علمی با این تهدید می‌تواند فرصت‌های مختلفی را فراهم آورد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سفره خانه‌های سنتی - شلوغ ترین اماکن - مازندران -

نظر شما در مورد : سفره خانه‌های سنتی شلوغ ترین اماکن مازندران

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها