مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 138351 -تاریخ انتشار : سه شنبه 14 دی 1395 -ساعت : 08:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تکرار تاریخ در انتظار اصولگرایان؟

تکرار تاریخ در انتظار اصولگرایان؟

مازندمجلس: در این روزگار شاهد آن هستیم که تاریخ در حال تکرار شدند است و شخصیت ها و جریان های اصولگرا همان مسیری را می روند که در سال های 92 و 94 رفتند و شکست خوردند.جریان هایی که در ادامه راه برای انتخابات برنامه هایی مشخص دارند،بدانند که اگر قرار است موفقیتی کسب کنند، باید هم فکری و همگرایی را سرمنشا اعمال و تصمیمات خود قرار دهند ولو اینکه تفکرهای متفاوتی داشته باشند.

مازندمجلس: رقابت های میان جناحی در ایران مدت هاست جای خود را بهرقابت های درون جناحی داده است. اتفاقی که شاید برخی از جریان های سیاسی بعد ازشکست های متوالی از آن درس گرفته باشند ولی به نظر می رسد هنوز هستند گروه هایی کههمچنان علاقه دارند مسیر خود را بروند و به همین رقابت های درون جناحی مضر ادامهدهند.

این روزها یکی از جناح هایی که به این معضل دچار است، اصولگرایان هستند. آنهایی که توانستند در سال 84 با یک کاسه کردننظرات و آرای خود بر قدرت فردی مانند هاشمی برتری پیدا کنند، این روزها با انشقاقو پراکندگی رای مواجه شده اند.‌اصولگرایان به نظر شکست انتخابات های 92 و 94 رانیز فراموش کرده اند یا نمی خواهند به آنهاتوجهی داشته باشند چرا که به نظر می رسد همان استراتژی شکست آن سال ها را مجدد در پی گرفته اند.

نکته قابل توجه آنجاست که این طیف به گفته هم گروه های خودنیز توجهی نمی کنند و هرقدر تاکید می شود که نباید از ائتلاف و همگرایی دورماند،ولی بازهم در همین مسیر ادامه می دهند. امروزه شاهد آن هستیم که فعالیت های بخشیاز اصولگرایان صدای طیف های دیگر این قشر را درآورده است و آنها نیز بدون توجه بهانتقادها در تلاش هستند تا به راه خود بروند و گوشی برای شنیدن اظهارات دیگرانندارند.

در همین راستا، محسن کوهکن، نایب رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری که ازتشکل های بزرگ اصولگرایی است با تأکید بر لزوم دریافت مجوز از سوی جبهه مردمی نیروهایانقلاب گفت که تشکل‌های مختلف اصولگرا اگر عقل و تدبیر داشته باشند تکروی نمی‌کنند.او با لحنی متفاوت که ناشی از ناراضی بودن است، می گوید:« اگر این جبهه می‌خواهد کار تشکیلاتی بکند حتماً نیاز به مجوزدارد و مهم نیست نامش چه باشد. همین که یک جمعی بخواهد یک فعالیت سیاسی کند به طورطبیعی نیاز به مجوز دارد. فرض کنید این جمع زمانی در جایی تجمع برگزار کند. به طورطبیعی اگر اینها بخواهند از حمایت‌های قانونی برخوردار شوند نیاز به دریافت مجوز دارند.»

با کمی تامل در سخنان شخصیتی سیاسی مانند کوهکن در زمانی کهیک جبهه در مقابل جبهه متبوعش یعنی پیروان خط امام و رهبری قد علم کرده است، درخواهیمیافت که این رویکرد ناشی از نارضایتی است. چرا که آنها به خوبی می دانند اگر قراراست در ادامه راه به موفقیتی دست پیدا کنند، با ورود بی برنامه جریان ها و شخصیتهای سیاسی به عرصه انتخابات این مهم دست یافتنی نخواهد بود.

نمونه همین رویکردها و انتقادها را می توانستیم در سال 92 وزمانی که اصولگرایان گمان می کردند بدون حضور احمدی نژاد هم به راحتی می توانند بهموفقیت دست پیدا کنند را مشاهده کردیم. درآن دوره نیز بسیاری از شخصیت های سیاسی اصولگرا که تعصب خاصی روی تفکرهای تندرو وافراطی نداشتند برای نجات محافظه کاران انتقادها و پیشنهادهای فراوانی را ارایهدادند ولی گوش شنوایی در کار نبود نتیجهآن شد که همگان دیدند.

در همان روزگار حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملیو سیاست خارجی مجلس با تاکید بر ضرورت وحدت و اجماع اصولگرایان حول کاندیدای واحد درانتخابات ریاست جمهوری، اذعان کرده بود: «یکی از ضعف های اصولگرایان آن است که رقابتدرون جناحی در جریان اصولگرایی بیش از رقابت برون جناحی است، به همین دلیل آن ها نتوانستهاند نه مجلس گردانی خوبی داشته باشند و نه دولت گردانی مناسبی را تجربه کرده اند.

فلاحتپیشه با تاکید بر اینکه «مولفه های واگرایانه در اصولگرایان بیشتر از عامل هم گرایانه آن ها بوده است»، گفته بود: برخی در لوای شعارهایاصولگرایانه ظاهر شدند و انقلابی نمایی کردند این در حالی است که بخشی از این جریانرا نمی توان اصولگرا و انقلابی نامید.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران عدم توجهبه معیارها در جریان اصولگرایی را از دیگر ضعف های جریان اصولگرایی دانسته و گفته بود: در جریان اصولگرایی معیار نظرسنجی بهعنوان معیار اصلی انتخاب کاندیدای نهایی مطرح می شود اما با مشخص شدن نتایج، به دلیلاینکه برخی در این معیار نتوانسته اند شرایط مناسبی را کسب کنند معیارهای جدید و معیارهایبدعت های تازه معیاری را مطرح می کنند چرا که به نظرسنجی گرایش پیدا نکرده اند.»

تکرار تاریخ و شکست تاریخی

در این روزگار شاهد آن هستیم که تاریخ در حال تکرار شدنداست و شخصیت ها و جریان های اصولگرا همان مسیری را می روند که در سال های 92 و 94رفتند و شکست خوردند.جریان هایی که در ادامه راه برای انتخابات برنامه هایی مشخصدارند باید بدانند که اگر قرار است موفقیتی کسب کنند، باید هم فکری و همگرایی را سرمنشااعمال و تصمیمات خود قرار دهند ولو اینکه تفکرهای متفاوتی داشته باشند.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جریان - اصولگرایان - سیاسی - اصولگرایی - جناحی - باشند - اصولگرا - انتخابات - تاکید - ادامه - کنند - تاریخ - معیار - رقابت - شخصیت - تفکرهای - روزگار - انتقادها - برنامه - مناسبی - انقلابی - نظرسنجی - اینکه - موفقیتی - گردانی - کاندیدای - فعالیت - روزها - مانند - بروند - دارند - گرفته - همگرایی - هستیم - دریافت - طورطبیعی - رهبری - پیروان - تکرار - زمانی -

مطالب مرتبط با : تکرار تاریخ در انتظار اصولگرایان؟
نظر شما در مورد : تکرار تاریخ در انتظار اصولگرایان؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها