مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 11264 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 26 اسفند 1394 -ساعت : 17:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
كفه رياست به نفع لاريجاني يا عارف؟/ نظر کواکبیان، خرازی و تاجرنيا

حفظ واستمرار ائتلاف، مصلحت انديشي مي‌طلبد/

كفه رياست به نفع لاريجاني يا عارف؟/ نظر کواکبیان، خرازی و تاجرنيا

مازند مجلس: هم آقاي عارف و هم آقاي لاريجاني واجد صلاحيت براي مديريت مجلس آينده هستند و قابليت‌هاي مربوطه را دارند/ همراه كردن آقاي عارف با خود از سوي روحاني در سفر به يزد نشانه مثبتي بود و روحاني نشان داد به دنبال تعامل است و نمي‌خواهد در انتخاب رئيس مجلس دهم مداخله كند

مازند مجلس: اين روزها فرصت خوبي است تا وزن افراد مشخص شود؛ افرادي كه شايد نزد اندك حاميانشان شخصيتي از خود ساخته‌اند كه گويي بر كرسي‌هاي اصلي تصميم‌گيري حضور دارند اما حقيقت اينگونه است كه اين افراد درصدد شخصيت‌سازي براي خود از طريق مطرح كردن برخي موضوعاتي هستند كه وزن موجهي دارند.

اكنون كه مردم كشورمان از حماسه هفتم‌‌اسفند و پيروزي ميانه‌روها راضي و خشنود هستند برخي با طرح موضوعاتي درصدد كسب جايگاهي براي خود هستند مثلا در شرايطي كه هنوز شكل‌گيري مجلس دهم مشخص نيست بر سر رياست آن به گمانه‌زني‌هايي مشغول هستند كه تنها رنگ احساسي دارد.

از جمله اين موارد مي‌توان به اظهارات علي تاجرنيا اشاره كرد كه گفته است: «هم آقاي عارف و هم آقاي لاريجاني واجد صلاحيت براي مديريت مجلس آينده هستند و قابليت‌هاي مربوطه را دارند اما در اين باره طبيعتا بنده ارجحيتي براي آقاي عارف قائل هستم.»

وي در بيان دلايل خود مبني‌بر ارجحيت عارف نسبت به لاريجاني براي رياست مجلس دهم اظهار کرد: «اول اينكه آقاي عارف با بيشترين آرا در بين حوزه‌هاي انتخابيه سراسر كشور به مجلس راه يافتند و اين يك ويژگي خاص است.

دوم اينكه آقاي لاريجاني در حوزه انتخابيه خود نتوانست عنوان اول را كسب كند و شايد اگر قرار باشد احترامي به افكار عمومي بگذاريم آقاي عارف از اين جهت و جايگاهي كه در ليست تهران دارند شرايط بهتري براي رياست مجلس دارند.»

تاجرنيا اظهار كرد: «دليل سوم اينكه با وجود اينكه تركيب مجلس آينده تركيب معتدلي خواهد بود و ممكن است تعداد زيادي از اصولگرايان هم در آن حضور داشته باشند اما نوع مواجهه‌اي كه در مجلس نهم با لاريجاني شكل گرفت و مخالفت‌هايي كه از داخل اصولگرايان با ايشان شد؛ شايد اين حساسيت‌ها نسبت به آقاي عارف با اينكه اصلاح‌طلب است كمتر باشد.»

آنچه تاجرنيا بيان كرده ديدگاه خودش است و نسبتي با منافع اصلاح‌طلبان و معتدلان ندارد. درباره اينكه عارف بيشترين آرا را در تهران اخذ كرد بايد دانست لاريجاني از قم كانديدا شده بود و اگر از تهران در‌ انتخابات حضور پيدا مي‌كرد به‌طور قطع اصولگرايان ميانه‌رو پايتخت راي خود را به نام او به صندوق مي‌انداختند.

تاجرنيا به دوم شدن علي لاريجاني در قم اشاره و آن را دليل برتري عارف كه در تهران اول شد، مي‌داند اما بايد اين سوال را مطرح كرد كه آيا فضاي سياسي تهران و قم يكسان است؟ مگر در روز هجمه به لاريجاني در حرم حضرت معصومه(س) روحيه و مشي برخي در قم بر همگان آشكار نشد كه برخي توقع دارند در چنين فضايي وفاداري لاريجاني به شهر قم را ناديده بگيرند و تنها چشم خود را بر آثار تبليغ تندروها عليه لاريجاني بگشايند؟

منافع جمعي ارجح بر منافع فردي

اگر قرار بر ترجيح منافع جمعي بر منافع فردي باشد بدون‌شك همانطور كه پيش از اين‌ با وجود انتقاداتي كه به لاريجاني داشته‌ايم بارها تاكيد كرديم كه ايشان گزينه مناسب رياست مجلس دهم است چراكه در دوره قبل با وجود اينكه مي‌دانست عدالت وميانه‌روي‌اش سبب هجمه برخي تندروها در مجلس به او خواهد شد اما همگان ديدند چگونه در قم از او انتقام گرفتند.

اگر برخي افراد در اين روزها اذعان مي‌كنند كه لاريجاني يك اصولگرا بود كه مورد حمايت اصلاح‌طلبان قرار گرفته است، بايد اين موضوع را افتخاري براي اردوگاه اصلاح‌طلبي دانست كه شخصيتي ميانه‌رو به نام علي لاريجاني جلوتر از آنها در صف مقابله با تندروي حضور دارد.

اگر يك فعال سياسي مي‌گويد كه «آقاي لاريجاني از آن طرف بريده بودند. جبهه پايداري در مقابل آقاي لاريجاني ايستاد.» اين اظهارات تنها يك نظر شخصي است و به رسانه و گروه ديگر تعلق نمي‌گيرد. چنانكه يك فعال سياسي ديگر مي‌گويد: «لاريجاني شخصيتي است كه اگر رئيس مجلس شود، مجلس دهم با توجه به افزايش حضور ميانه‌روها به بهترين مجلس تبديل مي‌شود.»

اين نكته كه رابطه لاريجاني با اصلاح‌طلبان بيشتر شده است را بايد افتخاري براي اين جناح سياسي دانست چون همين مشي اعتدالي بود كه بارها به داد اصلاح‌طلبان رسيد و نگذاشت حقي از آنها ضايع شود پس بهتر است حماسه ديگر با انتخاب رياست مجلس دهم از سوي منتخبان اصلاحات و اعتدال شكل بگيرد تا برخي كه پذيراي شكست سختي در هفتم اسفند شدند، سعي نكنند با ايجاد اختلاف از آب گل آلود ماهي بگيرند.

نظر سیاسیون به ریاست مجلس دهم

ديروز نظرسنجي يك سايت از ۲۵۰۰ فعال در عرصه‌هاي مختلف منتشر شد و نتايج آماري به دست آمده حاكي از آن است كه اكثريت مطلق پاسخ‌دهندگان به نظرخواهي نسيم آنلاین معتقدند كه روحاني تلاش خواهد كرد لاريجاني را به كرسي رياست مجلس آينده رسانده و تمايل ذاتي او با وجود همراهي‌هاي ظاهري، آن است كه عارف از گردونه كسب كرسي رياست مجلس خارج شود.

براساس داده‌هاي آماري به دست آمده، بيش از ۷۷ درصد مخاطبين معتقدند كه روحاني، لاريجاني را بر عارف ترجيح خواهد داد. ضمن آنكه تنها حدود ۱۵ درصد از مخاطبين شركت‌كننده در نظرخواهي معتقدند كه تمايل روحاني براي كسب رياست مجلسي عارف بيش از لاريجاني است.

همچنين حدود ۸ درصد از مخاطبين هم معتقدند كه روحاني به هر دو نفر به يك ميزان علاقه‌مند است و هركدام از آن دو بتوانند به رياست مجلس دست يابند براي روحاني فعاليت نموده و تفاوتي براي روحاني ندارد.

البته نسيم كه اين نظرسنجي را منتشر كرده يك رسانه اصولگراست كه به طور طبيعي رياست عارف برايش شاید خوشايند نيست. بخش بعدي اين نظر سنجي هم جالب است كه نتيجه آن چنين است: «آن دسته از مخاطبان نظرخواهي كه معتقدند روحاني، لاريجاني را به عارف ترجيح مي‌دهد در بيان علت اين ترجيح، دلايلي همچون، همراهي جدي لاريجاني با روحاني در دو ساله گذشته به ويژه موضوع برجام، احتمال راي آوري بيشتر لاريجاني، عدم رقابت لاريجاني با روحاني، اهل معامله دانستن لاريجاني، سرشكن شدن مشكلات و ناكارآمدي مجلس آينده بر اصولگرايان به جاي اصلاح‌طلبان و احتمال گزينه شدن عارف در صورت كسب رياست مجلس براي رياست‌جمهوري۹۶ را ذكر كرده‌اند.»درنهايت اين نمايندگان مجلس دهم هستند كه رئيس را انتخاب مي‌كنند.

مصطفي كواكبيان منتخب تهران در اين باره مي‌گويد: «هرچند گزينه اصلاح‌طلبان براي رياست مجلس دهم آقاي دكتر عارف است اما ما تابع عقل جمعي فراكسيون اصلاح‌طلبان اعتدالگرا خواهيم بود.» و علي يونسي مشاور رئيس‌جمهور كه به مشي و اخلاق عارف آشناست، مي‌گويد: «بنده معتقدم قطعا همكاري ميان آقاي عارف و لاريجاني در مجلس آتي خواهد بود. به نظر من به همان دليل كه مصلحت بود آقاي عارف به سود آقاي روحاني در انتخابات رياست‌جمهوري كناره‌گيري كند در مجلس دهم نيز مصالح اصلاح‌طلبي و مجلس را در ارتباط با مديريت آن در اولويت قرار خواهند داد.»

وي درباره لاريجاني نيز ادامه مي‌دهد: «آقاي لاريجاني در شرايط كنوني هم در حال ايفاي يك نقش تاريخي براي جريان اصلاحات و كشور است. مهم‌ترين خدمت علي لاريجاني به كشور و جريان‌هاي سياسي در مجلس نهم حمايت از تصويب برجام بود. اين كار را هيچ اصلاح‌طلبي نمي‌توانست به خوبي و تاثيرگذاري علي لاريجاني انجام دهد.»

صادق خرازي هم نظري مشابه دارد و مي‌گويد: «اين حق نمايندگان است و ما نيز بايد درباره رياست مجلس صبر كنيم و گمانه‌زني و حدس‌هاي ما خيلي در اين زمينه منطقي نيست كه بگوييم.»

رئيس شوراي مركزي حزب نداي ايرانيان در پاسخ به اين پرسش كه با توجه به اينكه گفته مي‌شود گزينه اصلاح‌طلبان براي رياست مجلس دهم محمدرضا عارف است، آيا اين درست است، تاکید می‌کند: «بستگي دارد؛ تصور من اين است كه عقل سياسي اصلاح‌طلبان به گونه‌اي است كه اگر لازم باشد حاضر هستند انعطاف‌هاي بزرگي را از خود نشان دهند. البته اين انعطاف‌ها به منزله واگذاري موقعيت نيست و بايد ببينيم كه آينده چه مي‌شود.» وی در پاسخ به اين پرسش كه آيا ممكن است اصلاح‌طلبان علي لاريجاني را به عنوان رئيس مجلس بپذيرند، خاطرنشان كرد: «من نمي‌دانم و اين را بايد از محمد رضا عارف سوال كنيد.» برخي فعالان سياسي اما از موضع جناحي و حزبي به رياست مجلس نگاه كرده و خواهان آن هستند كه عارف بر اين كرسي بنشيند از جمله تاجرنيا كه پيشنهاد رياست عارف را مطرح کرد که چندان مورد قبول حتی اصلاح طلبان هم نیست تا چه رسد به اعتدالگرایان وحامیان دولت.

درنهايت...

در نهايت به محمدرضا عارف كه با راي مردم تهران درصدر منتخبان پايتخت قرار گرفت بايد اين نكته را يادآور شد همانطور كه در گذشته تحت‌تاثير اظهارات و ادعاهاي احساسي قرار نگرفت اكنون نيز پس از بررسي شرايط در اين خصوص تصميم‌گيري كند. البته دكتر عارف خود معتقد به مصلحت‌انديشي به نفع كل جريان است و بيش از ديگران بر اين مساله اشراف دارد. عارف هميشه شيخوخت‌پذير، مصلحت‌انديش و تكليف‌گرا بوده است و دلسوزان بايد بدانند كه حفظ ائتلاف به مراتب بالاتر از رسيدن به رياست مجلس است.

نکته دیگر اینکه همراه كردن آقاي عارف با خود از سوي روحاني در سفر به يزد نشانه مثبتي بود و روحاني نشان داد به دنبال تعامل است و نمي‌خواهد در انتخاب رئيس مجلس دهم مداخله كند. لذا براي معتدلين و اصلاح‌طلبان مهم‌تر از انتخاب رئيس مجلس بايد حفظ ائتلاف باشد.

اگر ائتلاف حفظ نشود حتي اگر رياست مجلس را هم به دست آوريم هيچ به دست نياورده‌ايم. به عقيده بسياري از تحليلگران سياسي اگر لاريجاني رئيس شود قدرت مقابله با تندروهاي داخل و بيرون را دارد اما توانايي دكتر عارف دراين مقوله متفاوت است. بايد از دوران گذشته پارلمان عبرت گرفت و براساس عقلانيت جمعی تصميم‌گيري كرد و نه بر اساس خوشايند افراد، آن‌هم خوشايندی كوتاه‌مدت كه مشكلات زيادي به همراه خواهد داشت.

نویسنده :
منبع : آرمان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : علی لاریجانی - محمدرضا عارف -

نظر شما در مورد : كفه رياست به نفع لاريجاني يا عارف؟/ نظر کواکبیان، خرازی و تاجرنيا

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها