مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 141898 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 دی 1395 -ساعت : 11:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
110 پرونده درخواست ثبت معدن در بحر آسمان به 10 مورد کاهش یافت

مقام مسوول در گفت وگو با ایرنا:

110 پرونده درخواست ثبت معدن در بحر آسمان به 10 مورد کاهش یافت

مازندمجلس: تهران - ایرنا - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید، زمانی که منطقه بحر آسمان به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شد ، 110 پرونده درخواست برای اکتشاف و ثبت معدن در آن موجود بود که بعد از بررسی به 10 مورد کاهش یافت.
مازندمجلس: «فرهاد دبیری» در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا درباره فعالیت معادن در منطقه حفاظت شده بحر آسمان در استان کرمان افزود: منطقه حفاظت شده بحر آسمان یک منطقه قدیمی نیست بلکه در سال 1389 به عنوان منطقه حفاظت شده به ثبت رسیده است.
وی اظهار کرد: در همین زمان بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت شروع به اعتراض کرد مبنی بر اینکه چرا تاییدیه این کار از آنها گرفته نشده است، چون طبق ماده 3 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست برای اینکه یک محدوده به شورای عالی حفاظت محیط زیست برود تا به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تعیین شود باید موافقت 2 وزیر گرفته شود.
وی ادامه داد: یکی از این وزیران ، وزیر صنعت معدن و تجارت است از این نظر که در آن منطقه حقوق مکتسبه ای از لحاظ صدور پروانه بهره برداری وجود ندارد و دوم موافقت وزیر جهاد کشاورزی است از این نظر که در آن منطقه طرح های بهره برداری از جنگل اجرا نمی شود تا حقوق مکتسبه ایجاد نشود.
دبیری با بیان اینکه گویا در آن زمان نظر وزارت صنعت اخذ نشده بود، افزود: حال آنها اعتراض دارند که چرا بدون آگاهی از آنها این کار انجام شده است، به هر حال کار از کار گذشته و اکنون منطقه حفاظت شده اعلام شده است.
وی ادامه داد: بعد از آن زمانی که پرونده های درخواستی این منطقه را به کمیته مشترک سازمان محیط زیست و وزارت صنعت معدن و تجارت آوردند 110 مورد درخواست اکتشاف یا ثبت معدن در بحر آسمان وجود داشت.
وی افزود: برخی از این درخواست ها مربوط به قبل از سال 1389 بود و برخی پروانه های اکتشاف قبل از این سال نیز صادر شده بود، برخی پرونده ها هم مقدمات اکتشاف آنها قبل از سال 1389 آغاز شده بود تعدادی هم بعد از این سال شروع شده بود که در مجموع با همکاری وزارت صنعت معدن تجارت بعد از تلاش های فراوان توانستیم 110 پرونده معدنکاوی را به 17 و بعد از بررسی های بیشتر به 10 پرونده کاهش دهیم.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 100 پرونده آنهایی بودند که هنوز به حقوق تثبیت شده، نرسیده بودند یعنی هنوز پرونده بهره برداری و اکتشاف برای آنها صادر نشده بود، اما ثبت شده بودند.
وی تاکید کرد: اما وزارت صنعت،معدن و تجارت نتوانست 10 پرونده باقیمانده را پس بگیرد چون آنها پرونده ای بودند که یا در حال بهره برداری هستند یا پروانه بهره برداری را دریافت کرده اند.
دبیری با بیان این که مجوزهایی که قبل از سال گفته شده صادر شد جزو حقوق مکتسبه است، افزود: ماده 4 قانون حفاظت بهسازی محیط زیست می گوید؛ اعلام حفاظت نباید با حقوقی که افراد پیش از حفاظت به طور قانونی دارا بودند، منافات داشته باشد بنابراین در تلاشیم برای آنهایی که قانونی فعالیت می کنند راه حلی پیدا کنیم.
وی اظهار کرد: تمام تلاشمان این است که از آن 10 پرونده هم کم کنیم اما متولی آن وزارت صنعت،معدن وتجارت است و می گوید، مسوولیت این کار بر عهده آن وزارتخانه است و اگر یکی از آنها به دیوان عدالت اداری شکایت کند و علیه وزارت صنعت رای صادر شود، آیا سازمان محیط زیست جوابگو خواهد بود؟ بنابراین برای اینکه به دیوان کشیده نشود دنبال راه حل هستیم.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بابیان این که از این 10 پرونده صادر شده فقط یک یا 2 معدن در حال فعالیت است، گفت:
البته چندی مردم منطقه با جمع شدن در منطقه حفاظت شده اجازه فعالیت به این معادن را نیز ندادند.
به گزارش ایرنا، منطقه بحرآسمان مجموعه ای کوهستانی است که به همراه جبال بارز طولانی‌ ترین و مرتفع ترین رشته کوه جنوب شرقی کشور را ایجاد کرده است، در واقع این کوهستان به مانند بسیاری از کوهستان های واقع شده در مجموعه فلات مرکزی تنها یکسری کوه پراکنده نبوده بلکه کاملا رشته کوهی مرتفع است که از نظر توپوگرافی و اقلیمی هیچ سنخیتی با مناطق دشتی اطراف خود ندارد.
ارتفاعات بحرآسمان در بخش جنوبی با قرار گرفتن در حوضه آبریز هلیل رود و جازموریان نهایتا به مناطق دشتی با ارتفاع 600 تا 1200 متر ختم می ‌شود که از آب و هوای بسیار گرمی و تا حدودی مرطوب برخوردار است.
انار شیطان(Tecomella undulate)، خرزهره(Nerium indicum)، انجیر وحشی(Ficus johannis)، زیتون وحشی(Olea aucheri برخی از گونه های گیاهی منطقه است.
خرس سیاه و لک لک سیاه نیز برخی از گونه های جانوری این منطقه است.
چندی است که مردم محلی منطقه خواستار لغو مجوز فعالیت معدن در این منطقه هستند.
علمی 9014**1561**خبرنگار: کیمیا عبدلله پور** انتشار:‌ مژگان توانا


منبع : ایرنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : منطقه - حفاظت - پرونده - وزارت - برداری - تجارت - فعالیت - اینکه - افزود - آسمان - اکتشاف - مکتسبه - درخواست - پروانه - مناطق - آنهایی - زیستی - طبیعی - معاون - بنابراین - بحرآسمان - مجموعه - کوهستان - اعلام - دیوان - قانونی - مرتفع - صنعت،معدن - موافقت - اظهار - اعتراض - عنوان - معادن - خبرنگار - گرفته - قانون - ندارد - ایجاد - ادامه - ایرنا - بهسازی - دبیری -

نظر شما در مورد : 110 پرونده درخواست ثبت معدن در بحر آسمان به 10 مورد کاهش یافت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها