امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 11:18:06

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142356 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 02:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن

«دیده‌بان حقوق بشر» اوضاع بحرین را وخیم خواند

مازندمجلس: سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی با اشاره به بازداشت فعالان حقوقی در بحرین، اعمال محدودیت علیه علمای شیعه و محاکمه معترضان به لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم، اوضاع حقوقی این کشور را وخیم توصیف کرد.

به گزارش فارس، دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سالانه خود با بررسی وضعیت حقوق بشر بحرین در سال 2016 به موارد بسیار زیادی از نقض حقوق بشر، نقض آزادی بیان و سلب تابعیت، شکنجه، محاکمه مخالفان نظام و علمای شیعه و نیز همراهی بحرین با عربستان سعودی در بمباران یمن اشاره کرده است.
در این گزارش که در سایت دیده بان حقوق بشر منتشر شد، آمده است که بحرین در سال 2016 شاهد سرکوب بیشتر فعالان حقوق بشر و منتقدات دولت بود و علاوه بر آن جمعیت الوفاق به عنوان مهم‌ترین جمعیت سیاسی معارضان منحل شد و فعالان حقوق بشر و علمای شیعه نیز محاکمه شدند.

همچنین در این گزارش با استناد به اینکه اتهامات وارده به شیخ علی سلمان دبیر کل «الوفاق» در تناقض با حق آزادی بیان است، تاکید شد که " در ماه می 2016 با وجود اینکه ادله قوی بر ناعادلانه بودن روند محاکمه اولیه دبیر کل الوفاق ارائه شد، اما محکومیت وی در دادگاه تجدید نظر به 9 سال افزایش پیدا کرد."

دیده بان حقوق بشر تعداد افراد سلب تابعیت شده در بحرین از ابتدای سال 2015 م را 341 نفر عنوان کرده و آورده است: "تابعیت بسیاری از مخالفان و منتقدان توسط حکومت سلب گشته که بارزترین آن سلب تابعیت از «شیخ عیسی قاسم» پدر معنوی جمعیت «الوفاق» بوده است. در این سال 7 تن از شهروندان سلب تابعیت شده هم از کشور اخراج شده‌اند که سه تن از آنها عالم شیعه، شخصیت علمی-دانشگاهی و وکیل بوده‌اند. "

دیده‌بان حقوق بشر همچنین به موارد متعدد شکنجه مخالفان دولت بحرین در بازداشتگاه و زندان‌ها اشاره و همچنین اقدامات نظام بحرین در سال 2016 را «سرکوب سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده» خواند و افزود: «این اقدامات موجب وخامت اوضاع حقوق بشر در بحرین و کاهش احتمال دستیابی به حل سیاسی در این کشور شده است."
این سازمان در گزارش خود همچنین به دولت بحرین توصیه کرده که اقدام به اصلاحات سیاسی کرده، حکم انحلال جمعیت الوفاق را لغو، زندانیان سرشناس سیاسی را آزاد و آزار و اذیت فعالان حقوق بشر را پایان دهد.


منبع : الف


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : بحرین - تابعیت - گزارش - جمعیت - سیاسی - همچنین - محاکمه - فعالان - دیده‌بان - مخالفان - الوفاق - اوضاع - اشاره - علمای - «الوفاق» - اقدامات - اینکه - آزادی - حقوقی - خواند - موارد - عنوان -

مطالب مرتبط با : «دیده‌بان حقوق بشر» اوضاع بحرین را وخیم خواند
نظر شما در مورد : «دیده‌بان حقوق بشر» اوضاع بحرین را وخیم خواند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها