امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 01:14:17

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142396 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 07:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

نماز جمعه هاشمی؛ حسرتی که به دل ماند

مازندمجلس: جدا از عدم دعوت ستاد نماز جمعه از هاشمی، خود آیت‌الله نیز برای حفظ جایگاه نماز جمعه و دوری از توهین به این جایگاه مقدس از حضور در نماز جمعه امتناع کرد. او حتی در نماز روز قدس که خود سال‌ها آن را اقامه می‌کرد شرکت نکرد و احمد خاتمی جای او را گرفت.
مازندمجلس:

هاشمی رفسنجانی در طول زندگی سیاسی خود سمت‌هایگوناگونی را تجربه کرده بود. از ریاست قوای مجریه و مقننه تا ریاست مجمع تشخیص ومجلس خبرگان رهبری. در این میان او خطیب نماز جمعه تهران نیز بوده است. نماز جمعه‌ایکه بعد از سال 88 دیگر شاهد حضور مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نبود.

بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و آنخطبه معروف هاشمی در نماز جمعه تهران، آیت‌الله دیگر در نماز جمعه تهران شرکتنکرد. بعد از آن نماز جمعه معروف همانطور که هاشمی روایت کرده است چند بار از اوبرای حضور دعوت کرده بودند که حودش نپذیرفته بود و بعد از آن هم دیگر از هاشمیبرای حضور در نماز جمعه دعوت به عمل نیامد.

بسیاری از مردم انتظار داشتند هاشمی بازهم بهنماز جمعه برگردد اما هاشمی بر این باور بود که حضور او در نماز جمعه می‌تواندحاشیه‌های فراوانی داشته باشد.

مرحوم هاشمی در مورد بازگشت به نمازجمعه گفته بود: «انگیزه ندارمکه (به نمازجمعه) بیایم. اصولا انگیزه سخنرانی و گفتن را ندارم. نمازجمعه هم جایی استکه باید خیلی کار کنیم که حرف‌های درست و پخته‌ای بزنیم. مستقیم پخش می‌شود و همه دنیانگاه می‌کنند. زیبنده نیست آدم این‌طوری حرف‌هایی بزند نماز و جماعت و اسلام و همهاینها را سبک کند.» او در گفت‌وگویی دیگری تاکید کرده بود که «من حرف‌هایم را در هماننمازجمعه 26 تیر 88 گفتم و هنوز هم به آنها معتقدم.»

محمد هاشمی برادر آیت‌الله نیز در گفت‌وگویی دلیل عدم حضور هاشمی در نمازجمعه تهران را اینگونه روایت کرده بود:« یشان به خاطر اینکه حرمت نماز جمعه به خاطر شعارهای عده‌ای در صورت حضور آیت‌اللههاشمی شکسته خواهد شد در نماز جمعه شرکت نمی‌کنند. تنها هدف افراطی‌ها تخریب هاشمیاست و برای آنها مهم نیست که در چه مکان یا زمانی به او توهین می‌کنند، به‌خاطر همینآیت‌الله برای از بین نرفتن جایگاه و قداست نماز جمعه، خطبه نمی‌خوانند.»

جدا از عدم دعوت ستادنماز جمعه از هاشمی، خود آیت‌الله نیز برای حفظ جایگاه نماز جمعه و دوری از توهینبه این جایگاه مقدس از حضور در نماز جمعه امتناع کرد. او حتی در نماز روز قدس کهخود سال‌ها آن را اقامه می‌کرد شرکت نکرد و احمد خاتمی جای او را گرفت.

بعد از انتخابات مجلس دهمو مجلس خبرگان که لیست‌های مورد حمایت هاشمی توانست پارلمان و مجلس خبرگان را رفعکنند، بسیاری بر این باور بودند که با توجه به رای مردم دیگر زمان آن است که هاشمیبه نماز جمعه برگردد. درخواستی که هم از سوی هاشمی و هم از سوی ستاد نماز جمعه بیپاسخ ماند

حالا بعد از درگذشت هاشمیرفسنجانی باید گفت که بعد از سال 88، خطبه نماز جمعه هاشمی بر دل طرفداران اوماند. دیگر تهران شاهد خطبه‌های هاشمی نخواهد بود. خطبه‌هایی که همیشه تیتر اصلیرسانه‌های ایران و جهان بود.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هاشمی - نمازجمعه - آیت‌الله - تهران - جایگاه - ریاست - خبرگان - برگردد - گفت‌وگویی - بسیاری - انتخابات - رفسنجانی - مرحوم - معروف - روایت -

نظر شما در مورد : نماز جمعه هاشمی؛ حسرتی که به دل ماند

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها