امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 11:17:54

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142464 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 09:37

چاپ به اشتراگ گذاشتن

سید حسن خمینی محور جریان اعتدال در دوران پسا هاشمی؟

مازندمجلس: جریان اعتدال، گفتمانی متشکل از اصلاح طلبان و اصول‌گرایان است. کسی باید محوریت این جریان را به عهده بگیرد که فراجناحی باشد.
مازندمجلس: اولین سوالی که بعد از درگذشت هاشمی رفسنجانیایجاد شد، این بود که بعد از او چه کسی هدایت جریان اعتدال را به عهده خواهد گرفت؟

گزینه‌هایی از سوی اعتدالیون مطرح شد. برخی ازروحانی سخن گفتند و عده‌ای ناطق نوری را شایسته این سمت دانستند. به طور نمونه علیمطهری می‌گوید:« اگر بخواهیم شخصیتمعتدلی را معرفی کنیم که بتواند نقش آیت الله هاشمی را برای گروه های اعتدالی و اصلاحطلب ایفا کند آقای علی اکبر ناطق نوری است. ایشان تا حد زیادی می تواند نقش آیت اللههاشمی را برای گروه های اعتدالی ایفا کند.»

  روحانیو ناطق نوری اما به دلایل خاصی نمی‌توانند محوریت جریان اعتدال را به عهده بگیرند. درمورد حسن روحانی باید گفت او رییس جمهور اعتدال است و اگر هم بخواهد مجال و فرصت ندارد. این قدر کار، کار و کار دارد که  وقت نمی‌کند زمانی برایمدیریت یک جریان سیاسی در کشور داشته باشد. روحانی ناگزیر است رییس جمهور بماند و فارغاز مسائل حاشیه‌ای به فکر پیش برد ایران بعد از برجام باشد.

در کنار این مسئله نمونهرییس دولت اصلاحات نیز تجربه خوبی برای اینمسئله است. برای اصلاح طلبان خاتمی هم رهبر اصلاحات بود هم رییس جمهور آن.

درانتخابات سال 84 چشم تمام جریان اصلاحات به دستان و تصمیمات او بود اما رییس دولتاصلاحات به دلیل جایگاه قانونی خود که برگزار کننده انتخابات بود نتوانست به خوبینقش رهبری خود را بازی کند. این عدم حضور باعث شد تا اصلاح طلبان نتوانند بر روییک گزینه به توافق برسند و با چند نامزد وارد کارزار انتخابات شدند. این نامزدهایمتعدد زمینه شکستن رای اصلاح طلبان را فراهم کرد و در نهایت زمینه ساز پیروزیاحمدی نژاد شد.

جریان اعتدال، گفتمانیمتشکل از اصلاح طلبان و اصول‌گرایان است. کسی باید زعامت این جریان را به عهدهبگیرد که فراجناحی باشد. ناطق نوری سال‌ها در راس جریان اصول‌گرایی بود. هنوز همدر جامعه ایرانی به عنوان اصول‌گرا شناخته می‌شود. درست است که او در این سال‌هابه اصلاحات نزدیک شده است و مورد احترام این جریان است اما نمی‌توان تصور کرد که اصلاحاتبه عنوان رکن اصلی جریان اعتدال حاضر به پذیرش ناطق نوری به عنوان جانشین هاشمیرفسنجانی باشند. ناطق نوری قطعا به دلیل قلندری که در سیاست ایران دارد می‌توانداز رهبران اصلی این جریان باشد اما به نظر می‌رسد بنا بر دلیلی که ذکر شد نمی‌تواندرهبری این جریان را به عهده بگیرد.

رهبر جریان اعتدال همچونهاشمی باید چهره‌ای فراجناحی باشد. هاشمی رفسنجانی هیچگاه برچسب حزبی نداشت.هیچکدام از دو جریان اصول‌گرا و اصلاح طلب نتوانستند مدعی شوند که هاشمی متعلق بهآنهاست. تنها شخصی که از این جهت به هاشمی رفسنجانی شبیه است سید حسن خمینی است.

حسن خمینی متعلق به هیچجناح سیاسی نیست و نزدیک به تمام جریان‌های سیاسی است. نوه امام خمینی مورد احتراماصول‌گرایان و اصلاح طلبان است. به خاطر همین احترام او می‌تواند جریان اعتدال رابه وحدت کلمه نزدیک کند. سید حسن خمینی می‌تواند هم در انتخابات ریاست جمهوری وشورای شهر سال آینده حرف آخر را در جریان اعتدال بزند.

به نظر می‌رسد فصل سیاستورزی سید حسن خمینی آغاز شده است. او سال‌ها وقت خود را در حوزه سپری کرده است وبسیاری از جمله هاشمی رفسنجانی او را «آیت‌الله» خطاب کرده و می‌کنند. حضور درانتخابات مجلس خبرگان کلید این حضور بود و حالا با فقدان هاشمی، سید حسن خمینی می‌تواندجای او را برای جریان اعتدال پر کند.

با توجه به نزدیک بودنانتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و آمادگی رقیب برای ورود بر عرصه انتخابات، جریاناعتدال باید هرچه زودتر تکلیف خود را مشخص کند. درگذشت هاشمی شوک بزرگی برای اینجریان بود اما آنها باید هرچه زودتر از این شوک خارج شوند و فصل تازه‌ای از فعالیت‌هایخود را در عصر پساهاشمی آغاز کنند.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جریان - اعتدال - خمینی - هاشمی - اصلاح - طلبان - اصلاحات - نزدیک - عنوان - رفسنجانی - انتخابات - سیاسی - جمهور - متعلق - درگذشت - می‌تواند - ریاست - زودتر - جمهوری - می‌رسد - اعتدالی - زمینه - درانتخابات - فراجناحی - سال‌ها - اصول‌گرا - روحانی - احترام -

نظر شما در مورد : سید حسن خمینی محور جریان اعتدال در دوران پسا هاشمی؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها