امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 01:06:30

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142481 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 09:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ناطق‌نوري‌گزینه احتمالی جایگزین‌ آيت‌ا...‌هاشمي

مازندمجلس: غم از دست دادن استوانه انقلاب براي همه سنگين است و هنوز هم كه چند روز از خاكسپاري آيت‌ا... هاشمي مي‌گذرد، باور نبودن او آسان نيست. آيت‌ا... دري نجف آبادي روز پنجشنبه اظهارداشته بود:«در فقدان آيت‌ا... هاشمي‌رفسنجاني خللي در كار مجمع تشخيص ايجاد نخواهد شد.» اما كرسي خالي رياست اين مجمع اذهان را به خود مشغول كرده است.
مازندمجلس: آيت‌ا... هاشمي از ۱۷ بهمن ۱۳۶۸ تا هفته گذشته كه آخرين جلسه مجمع برگزار شد رياست آن را برعهده داشت و مشخص نيست كه امروز و براي جلسات بعدي چه كسي بر اين صندلي خواهد نشست.

دري‌نجف‌آبادي در ابن باره مي‌گويد:«با توجه به اينكه دوره اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام در اسفندماه امسال پايان مي‌يابد اين مساله در صلاحديد مقام معظم رهبري است كه براي اين چند جلسه باقيمانده فردي را براي رياست معرفي يا اينكه مديريت جلسه را برعهده اعضا بگذارند چرا كه وظايف هر يك از آقايان طبق قانون مشخص است.»
 
گزينه‌هاي احتمالي رياست مجمع
 
گزينه‌هاي احتمالي براي رياست مجمع را از هم‌اكنون مي‌توان به عنوان گمانه مطرح كرد كه البته در اين ميانه نام حجت‌الاسلام ناطق‌نوري ظاهرا کمی پررنگ‌تر است. اكثر آگاهان هم نظر هستند كه ناطق نوري نزديك‌ترين فرد از نظر انديشه‌اي به آيت‌ا...‌هاشمي است و بارها اين شباهت از سوي رئيس فقيد مجمع تشخيص مجمع تشخيص مصلحت نظام مورد تاييد قرار گرفته است. ناطق نوري داراي سوابق زيادي در امر قانونگذاري و امور ديگر است و همچنين سال‌ها جامه مصلح سياسي بر تن داشت، بنابراين مصلحت با او همزاد است و گزينه‌ای است که از نظر برخی توانایی این مسئولیت را داراست. آيت‌ا...سیدمحمود هاشمي شاهرودي هم گزينه‌اي است كه برخي از آن نام مي‌برند. پس از او هم نام علي اكبر ولايتي مطرح مي‌شود كه او هم به عنوان شخصيت ميانه‌رو شناخته شده است. آيت‌ا... هاشمي هم نظر مساعدي به عملكرد ولايتي در بخش‌هاي مختلف داشتند و او را به عنوان يك شخصيت معقول و با تدبير خطاب مي‌كردند. البته نام حسن روحاني هم به گزینه جدی مطرح مي‌شود كه اكنون رئيس‌جمهور است.
 
ناطق نوری جایگزین خوبی برای هاشمی است
 
آیت ا... غرویان از روحانیون میانه‌روست که دیدگاه‌هایش با تندروی مغایرت دارد. او همواره در مقام تحسین و پیروی مشی آیت‌ا... هاشمی حرکت کرده است و اکنون هم تاکید دارد این راه باید ادامه داشته باشد. غرویان در گفت‌وگویی درباره جانشین مرحوم آیت‌ا... هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام از ناطق نوری نام می‌برد و می‌گوید: امیدواریم این تحولاتی که در روزهای اخیر شکل گرفته است موجب همبستگی، وحدت و نزدیکی هرچی بیشتر جامعه و مردم شود. آیت‌ا... هاشمی دارای اندیشه و تفکر اعتدالی بودند. بعد از رحلت ایشان این اندیشه و جریان همچنان پا برجاست و از بین نمی‌رود. غرویان افزود:«اندیشه آیت‌ا... هاشمی طرفداران زیادی داشت. افراد بسیاری فکر و اندیشه سیاسی، اجتماعی، نگاه فقهی و دینی ایشان را می‌پسندند. او تصریح کرد: «برای حفظ اندیشه آیت‌ا... هاشمی بهتر است در مجلس خبرگان و دانشگاه آزاد افرادی جانشین ایشان شوند که ادامه دهنده راه و فکر آیت‌ا... هاشمی باشند.» وی تصریح کرد: اندیشه آیت‌ا...هاشمی باید ادامه پیدا کند چراکه برای ملت و نظام خوب نیست .

فکر و اندیشه آیت ا... هاشمی باید توسط شاگردان مکتب ایشان مانند سید حسن خمینی، ناطق‌نوری و روحانی که آن اندیشه را دارند، هدایت شود و استمرار پیدا کند تا جامعه از یک فضای گفتمای مطلوب و معتدل برخوردار شود. وی در واکنش به این که «برخی معتقدند که آقای ناطق نوری گزینه مناسبی برای جانشینی آیت‌ا... هاشمی در مجمع باشد» گفت: روحیه ناطق نوری برای این جایگاه مناسب است چرا که ایشان یک شیخوخیت دارند، به مقام معظم رهبری هم نزدیک هستند و جزو دفتر بازرسی هستند. بنابراین پیشنهاد بنده هم ایشان است.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هاشمی - آیت‌ا - اندیشه - آيت‌ا - مصلحت - رياست - هاشمي - غرویان - ادامه - عنوان - تشخيص - دارند، - گزینه - جامعه - جانشین - تصریح - گرفته - اينكه - برعهده - ‌هاشمي -  گزينه‌هاي - احتمالي - مي‌شود - ولايتي - البته - شخصيت -

نظر شما در مورد : ناطق‌نوري‌گزینه احتمالی جایگزین‌ آيت‌ا...‌هاشمي

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها