امروز یکشنبه 01 مرداد 1396 ساعت 03:12:38

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142494 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 10:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن

ادعای رویترز درباره ذکر نام اسد و برادرش در لیست عاملان حملات شیمیایی سوریه

مازندمجلس: خبرگزاری رویترز با استناد به "یک سند" مدعی شده، بازرسان بین‌المللی برای نخستین‌بار به بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و برادرش مظنون شده‌اند که در استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه دست داشته‌اند.
مازندمجلس: پیش از این تحقیقات مشترک انجام شده توسط بازرسان سازمان ملل و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تنها واحدهای نظامی سوریه را به دست داشتن در چنین حملاتی متهم کرده بود و از هیچ فرمانده یا مقامی به طور مستقیم نام نبرده نشده بود.
به گزارش نامه نیوز به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که رویترز می‌گوید براساس گزارش جدید، اکنون بازرسان فهرستی از یکسری افراد مرتبط با حملات شیمیایی در سال‌های 2014 – 2015 با گاز کلر تهیه کرده‌اند که در آن اسم بشار اسد و برادرش ماهر اسد و برخی دیگر از مقامات رده بالای سوریه دیده می‌شود.
بنا به گفته یک منبع نزدیک به این تحقیقات، تصمیم برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی از رده‌های بسیار بالا در دولت سوریه صادر شده است.
هنوز بشار اسد و خانواده‌اش درباره این ادعا اظهار نظر نکرده‌اند اما یک مقام دولت سوریه گفت: اتهام زنی‌ها درخصوص دست داشتن نیروهای دولتی در حملات با استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه هیچ پایه و اساسی در واقعیت ندارد.
دولت سوریه بارها دست داشتن در استفاده از چنین سلاح‌هایی را در طول جنگ داخلی سوریه رد کرده است و گفته که همه حملاتی که در تحقیقات مشخص شده‌اند کار شورشیان یا تروریست‌های داعش بوده‌اند.
با این حال ویرجینیا گامبا،‌ دستیار دبیرکل سازمان ملل و رئیس تیم تحقیقات مشترک سازمان ملل و سازمان منع استفاده از سلاح های شیمایی این مساله را که فهرستی از افراد مظنون توسط این تحقیقات تهیه شده باشد، ‌تکذیب کرد.
او گفت: در حال حاضر هیچ گونه مساله‌ای مربوط به شناسایی افراد مظنون مدنظر نیست.
خبرگزاری رویترز اما مدعی است که این فهرست را مشاهده کرده اما آن را علنی نکرده است. این سند ظاهرا مبتنی بر ترکیبی از مدارک و شواهد جمع آوری شده از سوی تیم سازمان ملل و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه بوده و همچنین به اطلاعات ارائه شده از سوی آژانس‌های اطلاعاتی غربی و منطقه‌ای استناد کرده است.
تیم تحقیقات سازمان ملل و سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی تحت عنوان "مکانیسم تحقیقی مشترک" تحت رهبری یک هیات متشکل از سه کارشناس مستقل بود و از سوی تیمی از پرسنل اداری و فنی حمایت می‌شد که شورای امنیت سازمان ملل به آنها حکم داده بود افراد و سازمان‌های مسئول در حملات شیمیایی در سوریه را شناسایی کنند.
آمریکا اخیرا 18 مسئول سوری و چند نهاد نظامی سوریه را به اتهام دست داشتن در چنین حملاتی در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : سوریه - شیمیایی - استفاده - تحقیقات - افراد - داشتن - حملات - رویترز - حملاتی - تسلیحات - مشترک - سلاح‌های - اتهام - مسئول - شناسایی - مظنون - نظامی - برادرش - درباره - بازرسان - گزارش - خبرگزاری - فهرستی -

نظر شما در مورد : ادعای رویترز درباره ذکر نام اسد و برادرش در لیست عاملان حملات شیمیایی سوریه

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها