امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 11:24:09

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142541 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 11:22

چاپ به اشتراگ گذاشتن
قرارداد خرید کارخانه تاریخی ریسباف اصفهان با وزارت راه و شهرسازی امضا شد

با حضور آخوندی

قرارداد خرید کارخانه تاریخی ریسباف اصفهان با وزارت راه و شهرسازی امضا شد

مازندمجلس: قرارداد تملک کارخانه ریسباف اصفهان بین مدیران عامل بانک ملی ایران و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با حضور وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید.
مازندمجلس:به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، قرارداد خرید کارخانه تاریخی اصفهان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و رسول زرگرپور استاندار اصفهان بین محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی و محمدسعید ایزدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به امضا رسید.

کارخانه ریسباف با 69 هزار مترمربع مساحت با ارزشی 207 میلیارد تومانی از سوی بانک ملی ایران به وزارت راه و شهرسازی واگذار شد.

براساس قرارداد امضا شده مبلغ 50میلیارد و711 میلیون و 800 هزار ریال از این مبلغ به صورت نقدی، 1522 میلیارد و 288 هزار و 200 هزار ریال از طریق واگذاری 12 پلاک مسکونی و تجاری از بهترین نقاط اصفهان و 500 میلیارد ریال دیگر تا 30 بهمن ماه سال جاری در وجه بانک پرداخت می‌شود.

همچنین شعبه بانک ملی از محل فعلی به روبه‌روی کارخانه ریسباف منتقل می‌شود که ملک مورد نظر نیز با ارزش 8 میلیارد و 700 میلیون تومان از سوی وزارت راه و شهرسازی به منظور استقرار بانک خریداری خواهد شد.

کارخانه ریسباف در نهمین روز بهمن‌ماه سال 1311 با سرمایه‌ای حدود 314 هزار تومان و در قالب شرکت سهامی در سمت جنوب شرقی سی و سه پل، در محل باغ‌های اعتمادالدوله و حاتم بیگ، در سمت شرق چهارباغ بالا که آن زمان محور هزار جریب نامیده می‌شده، در زمینی به مساحت 69 هزار مترمربع احداث شد.

استاد معتمدی تحت نظارت مهندسی آلمانی به نام ماکس اتوشونمان مسئولیت ساخت ریسباف را برعهده گرفت و سبک خاصی از معماری را در آن پیاده کرد. ریسباف رامی‌توان دومین کارخانه ریسندگی اصفهان و اولین محصول کار و سرمایه جمعی مردم اصفهان نامید.

وزیر راه و شهرسازی در جلسه امضاء قرارداد خرید مجموعه کارخانه ریسباف اصفهان، با نقد نگاه پروژه‌محور و تجاری در بارگذاری بی‌رویه شهرها و فرآیند توسعه شهری، این روند را مانع دستیابی به ارتقای کیفیت زندگی مردم دانست و اظهار داشت : نتیجه خرید مجموعه تاریخی «ریسباف» اصفهان و حفظ هویت تاریخی این کارخانه، مفهوم «ایجاد زندگی بهتر برای مردم» را تداعی می‌کند.

عباس آخوندی در آغاز سخنانش با تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، عزتمندانه و سرافرازانه و با مظلومیت ما را ترک کردند. کاش همه ما مانند ایشان به اندازه سهم خودمان برای ایران تلاش کنیم چراکه آنچه که در توان داشت برای ایران انجام داد.

وزیر راه و شهر سازی  در ادامه خرید مجموعه تاریخی کارخانه " ریسباف" را بیشتر از حد یک پروژه و در سطح یک انتخاب تاریخی دانست و اذعان داشت : در صورت غلبه نگاه اقتصادی و پروژه‌محور بر انگیزه‌‌هایی که منجر به اتفاقی نظیر کارخانه ریسباف اصفهان می‌شود،  آنگاه باید برای این اتفاق، سود و ضرر متصور باشیم، ولی در صورتی که نگاه ملی و تاریخی داشته باشیم، موضوع فراتراز یک پروژه خواهد بود.

وی تصریح کرد: با خرید مجموعه ریسباف، به دنبال ساخت یک موزه هنری نیستیم بلکه به اصفهان به عنوان کانون تمدن ایران‌شهری و فرهنگ ایران شهر نگاه می‌کنیم. نتیجه خرید مجموعه «ریسباف» اصفهان و حفظ هویت تاریخی این کارخانه نیز مفهوم «ایجاد زندگی بهتر برای مردم» را تداعی می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با نقد نگاه پروژه‌محور در عرصه توسعه شهری، خاطرنشان کرد: اگر در سرزمینی بارگذاری نامحدود داشته باشیم یعنی به‌دنبال منافع کوتاه‌مدت و سود و تجارت هستیم. با بارگذاری این تعداد جمعیت در شهرها، در واقع به فروش ظرفیت‌های زیستی شهر مانند آب و هوا در مقابل ساخت چند خیابان و پل روی آورده‌ایم. این در حالی است که نیاز است شهرهای ایران را با یک انتخاب تاریخی همزمان با افزایش کیفیت زندگی مردم، ارتقا دهیم. که در این نگاه، پروژه در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد.


منبع : فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : کارخانه - اصفهان - تاریخی - ریسباف - شهرسازی - مجموعه - میلیارد - زندگی - وزارت - قرارداد - آخوندی - بارگذاری - پروژه - پروژه‌محور - تداعی - مردم» - «ایجاد - مفهوم - می‌کند - هاشمی - باشیم، - مدیرعامل - مانند - «ریسباف» - نتیجه - مساحت - میلیون - تجاری - توسعه - شهری، - دانست - مترمربع - کیفیت - تومان -

نظر شما در مورد : قرارداد خرید کارخانه تاریخی ریسباف اصفهان با وزارت راه و شهرسازی امضا شد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها