امروز یکشنبه 01 مرداد 1396 ساعت 03:09:36

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142544 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 11:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن

کشف دست‌تراش‌های دوره‌های نوسنگی و پارینه‌سنگی در غار انجیری

مازندمجلس: خبرگزاری میزان- فصل نخست کاوش باستان‌شناختی در غار انجیری مرودشت فارس با کشف دست‌تراش‌های سنگی مربوط به دوره نوسنگی و پارینه‌سنگی پایان یافت.
مازندمجلس: کشف دست‌تراش‌های دوره‌های نوسنگی و پارینه‌سنگی در غار انجیریبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،سونیا شیدرنگ سرپرست هیات کاوش باستان شناختی غار انجیری گفت: فصل نخست کاوش باستان‌شناختی در غار انجیری مرودشت فارس با تمرکز بر شناخت توالی استقرارهای پارینه سنگی، گاه‌نگاری آن‌ها و مطالعات میان رشته‌ای پیرامون آن مانند مطالعه دیرین اقلیم منطقه، زمین ریخت شناسی و آنالیز روند انباشت رسوبات از اول دی ماه آغاز شد.
وی افزود: این کاوش با همکاری بهترین متخصصان میان رشته‌ای تراز اول ایرانی داخل و خارج کشور و باستان شناسان ژاپنی موزه-دانشگاهی توکیو که منبع مالی این کاوش را تأمین کردند، انجام شد.
شیدرگ گفت: فصل نخست کاوش این مکان صرفاً برای گمانه‌زنی و ارزیابی شرایط لایه‌های برجای آن بود که از یافته‌های آن می‌توان علاوه بر تکه سفال‌های دوره آغاز ایلامی به دست تراش‌های سنگی با ویژگی‌های دوره نوسنگی و اواخر دوره پارینه‌سنگی اشاره کرد که با مقدار قابل‌توجهی بقایای جانوری مربوط به بز، گوسفند و گاو همراه بود.
به گفته وی، غار انجیری ازجمله غارهای بزرگ و ثبت‌شده منطقه مرودشت است که در اواسط دهه 50 خورشیدی توسط مایکل روزن‌برگ باستان‌شناس آمریکایی در بررسی مرودشت شناسایی و به‌عنوان یک مکان پارینه‌سنگی معرفی شد.
شیدرنگ همچنین گفت: این مکان در دو دهه گذشته بارها توسط پژوهشگران بخش پارینه‌سنگی موزه ملی و همچنین باستان شناسان جوان استان فارس بررسی شد و مجموعه مواد باستان‌شناختی به‌دست‌آمده از بررسی‌های سطحی آن موردمطالعه قرار گرفت.
این پژوهشگر اظهار داشت: کاوش در این غار با پرسش‌های بسیاری ازجمله وجود تداوم بین فرهنگ‌های پارینه‌سنگی میانی و جدید و یا چگونگی شرایط اقلیمی این مکان در دوره‌های مختلف و سال‌یابی تغییرات فرهنگی و محیطی آن انجام شد. 


منبع : میزان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : پارینه‌سنگی - انجیری - باستان - مرودشت - شرایط - ازجمله - بررسی - همچنین - شناسان - باستان‌شناختی - نوسنگی - شیدرنگ - دوره‌های - رشته‌ای -

نظر شما در مورد : کشف دست‌تراش‌های دوره‌های نوسنگی و پارینه‌سنگی در غار انجیری

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها