امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 14:33:22

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142560 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 11:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن

جهانگیری:حضور مردم در تشییع آیت الله هاشمی پیام های زیادی داشت

مازندمجلس: معاون اول رییس جمهوری تشییع پیکر آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی را در تاریخ کشور بی نظیر دانست و گفت: حضور مردم در تشییع پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام پیام هایی دارد که امیدواریم درس های لازم از آن برای استقرار و تثبیت اهدافی بزرگی که مردان بزرگ در سر داشتند، گرفته شود.
مازندمجلس: اسحاق جهانگیری در ادامه سخنان خود در جشنواره زن ، خانواده ورسانه افزود: مردم با حضور خود در تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی به نوعی از شخصیتی که خدمات ارزنده ای را برای نظام و کشور ثبت نموده، تقدیرکردند که جای تشکر دارد.
وی ادامه داد: گمان نمی کردیم در ایام برگزاری این جشنواره شاهد ارتحال ایشان باشیم ولی مشیت الهی این امر را محقق کرد و باید از اندیشه و ویژگی های گرانقدری که این شخصیت ممتاز به جای گذاشته به تناسب مسایل و اقتضائات پیش رو بهره مند شویم .

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که هر سه مقوله جشنواره با اندیشه و تجربه مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی پیوندهای وسیعی داشت، اظهارداشت: نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی به زن ونقش آن در اجتماع بی تردید یکی از روشن بینانه ترین نگاه ها از منظر دین به زن است .
جهانگیری همچنین گفت: ایشان نه تنها برای حضور زنان در اجتماع اهمیت ویژه ای قائل بود بلکه در مقابل تحقیر و تنگ نظری و غلبه بر سنت های غلط از پیشگامان اسلام در دوره معاصر بود و به توانمندی و نقش زنان در سطوح مختلف باور داشت و در این مسیر تا جایی که مقدور شد راهگشا بود و با شجاعت وقاطعیت از نظرات امام راحل که برخاسته از اسلام بود حمایت می کرد تا بتواند زن در جایگاه واقعی خود قرار گیرد .

وی افزود: نگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی به نهاد خانواده سرشار از صفا ، صمیمیت و حمایت زیستی در عین آزادی و رعایت حقوق اعضای خانواده بود و در نگاه ایشان به خانواده مسایل زیادی وجود دارد که باید در جای خود به آن پرداخته شود .
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: رفتار آیت الله هاشمی رفسنجانی با همسر و فرزندانشان گویای مسایل زیادی است، برخلاف فرهنگ رایج از دیرباز تاکنون همسر و دخترانشان با نام و سادگی خطاب می کردند که باعث شد جامعه آنان را به نام بشناسد .

جهانگیری افزود: شاید در مورد آقای روحانی و مسئولان سطح بالای دیگر این موضوع مصداق نداشته باشد و آیت الله هاشمی رفسنجانی در خاطرات روزانه خود که از جمله اسناد مهم نظام وانقلاب اسلامی است در کنار موضوعات سیاسی به موضوعات ساده داخل خانواده نیز اشاره داشته است.
وی اضافه کرد:بنابراین مهمترین پیام این است که یک سیاستمدار هر قدر بزرگ باشد نمی تواند از مسایل خانواده جدا باشد و مگر می شود در طول خاطراتی که از ایشان به ثبت رسیده در خصوص نحوه ارتباط با خانواده وجود نداشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین به تشریح دیدگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی به رسانه پرداخت و خاطرنشان کرد: نگاه ایشان به رسانه ها و نقش آن در سال های اخیر یکی از واقع بینانه ترین مسایل سیاسی زمانه بود و کافی است به گفته های آخر ایشان مبنی بر نقش شبکه های مجازی در بالابردن میزان آگاهی مردم و دفاع از جریان آزاد اطلاعهات اشاره کرد .
جهانگیری افزود: انسان متفکر ، سیاستمدار هوشمند و فقیه زمان شناس به درستی هم جهان کنونی را می شناخت و هم مولفه ها و عناصری که محصول این جهان هستند از اثر گذاری آن آگاهی داشت.

اسحاق جهانگیری در نخستین جشنواره زن، خانواده و رسانه که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد افزود: هیچ مسئله ای از مسائل پیش روی جامعه، نظام و کشور بدون نقش آفرینی مثبت رسانه ها قابل حل نیست.
وی ادامه داد: در حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ، هنگامی مسائل قابل حل و فصل است که رسانه ها نقش آفرین باشند.

جهانگیری با بیان اینکه گاهی نگاه ها با واقعیت فاصله دارد و بهمین دلیل نگرش افکار عمومی اهمیتی بیش از واقعیت های جامعه پیدا می کند، گفت: نمی شود به اعتبار متفاوت تصویرها از رسانه ها بدبین بود. باید کوشید تصاویر رسانه ها از جامعه به واقعیت های جامعه نزدیک شوند.
وی ادامه داد: این نزدیکی وقتی میسر است که اساس کار رسانه بر گفت وگو و چرخش آزاد اطلاعات باشد . مهمترین رسالت رسانه زمینه سازی گفت وگو در جامعه است نه اینکه رسانه وسیله ای برای کتمان حقیقت و اعمال زور تبدیل شود و از قدرت دسترسی به حقیقت منع گردد.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: متاسفانه سیاست زدگی و تبدیل رسانه برای انزوا و تبدیل جامعه از واقعیت جامعه و افراطی گری تضییع حقوق اساسی ملت است و ملت حق دسترسی آزاد به اطلاعات و فعالیت آزاد بر سرنوشت خود را دارند ولی برخی رسانه ها در سال های اخیر به گونه ای دیگر عمل کردند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: بخشی از رسانه های مخالف دولت به جای نقد عملکرد دولت، از نوعی عملیات روانی و جنگ روانی علیه دولت استفاده می کنند و گاهی از سرمایه های عمومی و بیت المال نیز استفاده می کنند و بنا دارند دولت و مجلس برآمده از رای ملت را ناکارآمد جلوه دهند.
وی افزود: نقش ملی رسانه ها در چنین شرایطی می تواند مصالح ملی و دعوت به گفت و گوی عقلانی و دوری از سوء ظن و تنش باشد.

**نقش زنان در تاریخ

جهانگیری با اشاره به نقش زنان در جامعه افزود: سهم بزرگی از پیشرفت ایران اسلامی در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به دوش زنان فرهیخته کشور است و زن در تاریخ تمدن اسلامی و ایرانی ما از جایگاه بالایی برخوردار بوده است و هر جا نام مرد بزرگی در تاریخ آمده، نام زن بزرگی نیز در کنار ان به چشم می خورد.
وی اضافه کرد امروز هیچ عرصه ای از توسعه همه جانبه کشور را بدون حضور زنان نمی توان بررسی کرد . زنان در آموزش، هنر، مدیریت، سیاست، ورزش و کارآفرینی فعالیت مناسبی بیش از مردان داشته و حماسه آفریدند.

معاون اول رییس جمهوری گفت: کافی است به زنان نمونه کشور نگاه کنیم که چگونه به سرمایه های ملی و اجتماعی کشور افزوده اند حتی در عرصه های جهانی برای کشور افتخار آفریده اند و رسانه ها می توانند تصویرگران شایسته از نقش و تحرک زنان در جامعه و زنان باشند.
جهانگیری با اشاره به اینکه البته رسانه ها نیز از این حضور امیدبخش زنان در کشور بهره مند بوده اند، یادآور شد زنان روزنامه نگار، خبرنگار، هنرمند و کسانی که در عرصه های اجتماعی و رسانه های محلی و راه های جدید کوشیده اند، جا دارد تا نظام از شکوفایی آنان بهره مند گردد و زمینه را برای رشد بیشتر آنان فراهم کند.

وی اضافه کرد امیدوارم این جشنواره و فعالیت هایی از این دست فضا را برای حضور هر چه بیشتر زنان و نقش آفرینی رسانه ها فراهم کند و دولت و نهادهای مدنی کمک کنند تا از حقوق زنان و فرصت های پیش آمده برای تعالی هر چه بیشتر ایران اسلامی دفاع کنیم. مطمئن زنان در پیشرفت و توسعه ایران اسلامی نقش کلید ایفا می کنند.
در این مراسم از تعدادی از آثار برگزیده زنان تجلیل بعمل آمد. همچنین همسر ریاست جمهوری نیز در این مراسم حضور داشتند.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : رسانه - جهانگیری - جامعه - خانواده - هاشمی - افزود - رفسنجانی - آیت الله هاشمی رفسنج - جمهوری - معاون - اسلامی - مسایل - جشنواره - واقعیت - اشاره - ادامه - سیاسی - اضافه - فعالیت - اجتماعی - تبدیل - زمینه - اینکه - بزرگی - بیشتر - خاطرنشان - همچنین - زیادی - توسعه - حقیقت - فراهم - مراسم - دسترسی - تاریخ - سرمایه - روانی - اطلاعات - پیشرفت - دارند - استفاده - مهمترین - اسلام - حمایت - جایگاه - بینانه - اجتماع - تشییع - اسحاق - اندیشه - نداشته - اسناد - مسائل - آفرینی - باشند - آگاهی - تواند - موضوعات - سیاستمدار - عمومی -

مطالب مرتبط با : جهانگیری:حضور مردم در تشییع آیت الله هاشمی پیام های زیادی داشت
نظر شما در مورد : جهانگیری:حضور مردم در تشییع آیت الله هاشمی پیام های زیادی داشت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها