امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 01:00:30

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142562 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 11:50

چاپ به اشتراگ گذاشتن

خانه طبسی کاشان ثبت ملی شد/ایجاد اقامتگاه سنتی پس از مرمت

مازندمجلس: خبرگزاری میزان- خانه تاریخی طبس در کاشان به شماره 31585 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.
مازندمجلس: خانه طبسی کاشان ثبت ملی شد/ایجاد اقامتگاه سنتی پس از مرمتبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،محمد طاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: خانه تاریخی طبسی که دارای معماری زیبای اصیل ایرانی و تزئینات داخلی است به شماره 31585 در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.
وی بابیان اینکه خانه طبسی دارای مالک خصوصی است، افزود: این خانه به طریقه گودال باغچه ساخته‌شده است، با توجه به اینکه شهر کاشان در منطقه کویری قرار دارد، ساکنین این شهر برای اینکه از خنکی زمین بیشترین بهره را ببرند، خانه‌های خود را پایین‌تر از سطح زمین می‌ساختند.
طاهری اضافه کرد: خانه تاریخی طبسی مربوط به دوره قاجار است و 710 متر مساحت دارد، هرچند این خانه در مقایسه با خانه‌های نفیس تاریخی کاشان وسعت کمتری دارد اما وجود بادگیر، فضای حوض‌خانه و معماری زیبا، منجر به ثبت ملی آن شد.
معاون میراث فرهنگی استان اصفهان از مرمت این خانه تاریخی توسط مالک خبر داد و افزود: مالک خانه در حال مرمت این بنا بود و پس از ثبت ملی آن، می‌تواند با استفاده از طرح مشارکتی، از تسهیلاتی که به بناهای ثبت‌شده اختصاص می‌یابد نیز استفاده کند.
وی ادامه داد: مالک خانه طبسی پس از مرمت و احیا، قصد ایجاد اقامتگاه سنتی در این بنای تاریخی را دارد.
طاهری با اشاره به اینکه، شهر کاشان دارای 86 خانه تاریخی ثبت‌شده در فهرست میراث ملی است، تصریح کرد: با توجه به وجود خانه‌های نفیس تاریخی در شهر کاشان، ثبت ملی بافت کاشان در دستور کار قرار دارد، ثبت ملی این بافت تاریخی بسترساز ثبت جهانی آن نیز خواهد بود. 


منبع : میزان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تاریخی - کاشان - میراث - دارد، - خانه‌های - اینکه - دارای - ایجاد - اقامتگاه - طاهری - استفاده - ثبت‌شده - افزود - معاون - استان - فرهنگی - معماری - فهرست - اصفهان -

نظر شما در مورد : خانه طبسی کاشان ثبت ملی شد/ایجاد اقامتگاه سنتی پس از مرمت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها