امروز یکشنبه 01 مرداد 1396 ساعت 03:05:31

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142620 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 13:15

چاپ به اشتراگ گذاشتن

محمد هاشمی:آیت الله هاشمی رد صلاحیت شد چون ۳۰ میلیون رأی داشت/ایشان بنا به مصلحت به نمازجمعه نرفت

مازندمجلس: خبرگزاری ایلنا دو روز قبل از رحلت آیت الله هاشمی یار دیرین امام و رهبری با محمد هاشمی درباره هجمه‌هایی که از سوی بدخواهان و فرصت طلبان به آیت الله وارد می شود، احتمال ریاست دوباره ایشان بر مجمع، ضرورت بازگشت امام جمعه مردم تهران به تریبون نماز جمع گفت وگویی کرده است.
مازندمجلس:

در ادامه بخش هایی از این گفتگو آمده است؛

از رییس احتمالی مجمع تشخیص مصلحت نظام در دور بعد خبر دارید؟

من اطلاعی از این جریان ندارم. مقام معظم رهبری هستند که انتخاب می‌کنند.

شما قبلا گفته بودید عده‌ای سعی دارند آیت الله هاشمی را از صحنه حذفکنند، آیا این تلاش‌ها هنوز وجود دارد؟ فکر می‌کنید علت هجمه‌هایی که این روز‌هادوباره علیه آیت الله هاشمی در حال شکل گیری است چیست؟ چرا عده‌ای مجددا سعی دارندهمچنان به تخریب ایشان بپردازند؟

البته ریشه حمله به آقای هاشمی و برخورد‌ها با ایشان به امروز و دیروزبر نمی‌گردد؛ در سریال معمای شاه که پخش می‌شود مشاهد می‌کنید آقای هاشمی یکی ازآن افرادی هستند که مورد شکنجه و خشونت بسیار زیادی قرار می‌کنند و مطالبی را علیهاو مطرح می‌کنند. باید به یاد داشته باشیم انقلابی مثل انقلاب ما دوستان و دشمنانزیادی دارد آیت الله هاشمی یکی از استوانه‌های انقلاب هستند، ایشان از ابتدای نهضتتا به امروز حضور داشتند و جایگاهی انکار ناپذیر دارند و طبیعی است که مورد هجمهقرار بگیرند عده‌ای دست به تخریب ایشان بزنند.

زمانی مطرح کردند ایشان خاک ریز اول است و اگر می‌خواهیم امام راتخریب کنیم ابتدا باید هاشمی را مورد حمله قرار دهیم، روز دیگر هم مطرح کردند اگرمی‌خواهیم رهبری را مورد هجمه قرار دهیم باید هاشمی را تخریب کنیم.

خلاصه همیشه به دلایل مختلف آیت الله هاشمی مورد همجه عده‌ای بودند،متاسفانه باید گفت کسانی که در داخل دست به تخریب ایشان می‌زنند از تیپ افراد تندو فاقد اخلاق هستند عده دیگری نیز معلوم نیست از کجا تحریک شده‌اند و تازگی همندارد تا هاشمی این شخصیت موثر و تاثیرگذار زنده است همیشه مورد هجمه دشمنمانانقلاب و نظام خواهد بود.

آیا هجمه‌ها و تخریب‌ها باعث شد ایشان دیگر پشت تریبون نماز جمعه قرارنگیرند؟

دلایلی خاصی وجود دارد، آیت الله هاشمی به دلیل مسائل شخصی تریبوننماز جمعه را کنار نگذاشت بلکه معتقد بود جایگاه نماز جمعه مقدس است نباید به صحنه‌هایدرگیری و زد و خوردها تبدیل شود.ایشان بنا به مصلحت نظام از حضور در نماز جمعه صرفنظر کردند و تصمیم گرفتند برای حفظ جایگاه این نماز در نظام جمهوری اسلامی ایراندیگر پشت تریبون آن قرار نگیرند.

آیا خود شما، اطرافیان و مسؤلان عالی رتبه نظام برای بازگشت ایشان بهنماز جمعه صحبتی داشتید که به نماز جمعه برگردند؟

بله به دفعات به ایشان گفته شد که به تریبون نماز جمعه بازگردند، بار‌هامردم و گروههای مختلف هنگامی که با ایشان دیدار داشتند این موضوع را مطرح کردند.

آیت الله هاشمی معتقد بودند تا وقتی که شرایط مختص به جایگاه نمازجمعه رعایت نشود بر نخواهند گشت. او معتقد است نباید نماز جمعه تبدیل به صحنه‌هاییشود که همه ما به خاطر داریم.

اصلاح‌طلبان آیا همه تخم مرغ‌های خود را در سبد روحانی خواهندگذاشت؟برخی از اصلاح طلبان معتقدند که در کنار روحانی گزینه دیگری هم باید باشد تااگر اتفاقی رخ داد دست آن‌ها خالی نباشد؟

اصولگرایان دقیقا قصد دارند چنین تاکتیکی را به کار ببرند، آن‍‌ها می‌خواهندچندین گزینه در انتخابات داشته باشند تا بتوانند از امکانات مناظره استفاده کنند ودر انت‌ها به قول خودشان ائتلاف کنند و سایر نامزد‌ها به نفع یک نفر انصراف بدهند.

اما اگر اصلاح طلبان چنین موضوعی را مطرح می‌کنند و می‌گویند در کنارروحانی گزینه‌های دیگری باید داشته باشیم به این دلیل است که اگر بر فرض یک درصدصلاحیت روحانی تأیید نشد افراد دیگری وجود داشته باشند، که در صورت تأیید نیازینیست در کارزار رقابت نامزد دیگری حضور داشته باشند.

 باید به یاد داشته باشیم از طرفی انتخاب گزینه دیگر در کنار روحانیباعث ریزش رأی او می‌شود؛ زیرا هر شخصی که وارد میدان رقابت می‌شود برای خودمیزانی رأی دارد که می‌تواند آرای نامزذ اصلی را کاهش دهد. درون جناح اصلاح طلببعضاً اگر چنین مسائلی مطرح می‌شود عمدتا توسط اشخاص گفته می‌شود. ما نمی‌بینیم درشورای اصلاح طلبان یا یکی از احزاب آن چنین مطالبی مطرح شود، عموما این نوع حرفهااز سوی شخص گفته می‌شود.

از طرفی هم عده‌ای معتقدند روحانی را نباید در مناظرات تنها گذاشتبهتر است تعدادی کاندیدا حضور داشته باشند تا پاسخ اصولگریان و رقبای بالقوه‌ای کهوجود دارند را بدهند.

  آیا اصلاح طلبان شرطی برای حمایت از روحانیدر سال ۹۲ گذاشتهبودند؟

اگر شرط و شروطی هم وجود داشته من اطلاعی از آن ندارم، اما تصور نمی‌کنمچنین اتقاقی افتاده باشد. شاید بعد‌ها برای تشکیل کابینه توقعاتی وجود داشت کهاطلاعی ندارم.سال ۹۲ فضای خاصی در کشور وجود داشت، در آن سالعلاوه بر آقای هاشمی چند چهره شاخص دیگر از اصلاح طلبان نیز در انتخابات ثبت نامکردند. به خاطر دارم وقتی این افراد متوجه ثبت نام آیت الله هاشمی شدند، می‌خواستنداز شرکت در انتخابات انصراف دهند حتی خود روحانی نیز تصمیم گرفت که به نفع ایشانکنار بکشند این افراد به دفتر آیت الله هاشمی آمدند و تصمیم خود را به سمع و نظرایشان رساندند، اما ایشان به آن‌ها گفتند «فعلا دست نگه دارید تا ببنیم شرایط بهچه گونه‌ای پیش می‌رود.

بعد از اینکه صلاحیت آیت الله هاشمی تأیید نشد دو گزینه بیشتر پیش رویجریان اصلاحات قرار نگرفت. روحانی و عارف؛ صحبت‌هایی صورت گرفت که منجر به این شدنهایتا عارف به نفع روحانی از شرکت در انتخابات منصرف شود.

 البته ذکر این نکته ضروری است در نامه‌ای که عارف برای کنارگیری ازانتخابات نوشت او در آن قید نکرد که به نفع روحانی و در حمایت از او در انتخاباتشرکت نمی‌کند.

دلیل رد صلاحیت آیت الله هاشمی چه بود؟

در‌‌ همان سال همگان به خوبی می‌دانستند آیت الله هاشمی پیروز میدانانتخابات خواهد بود. اصولگرایان به خوبی می‌دانستند ایشان ۳۰ میلیون رأی دارد وقتی رد صلاحیت شدند جریان تند عناوینی مانند کنترلهاشمی را به کار می‌بردند، آن‌ها صلاح کشور را در این می‌دانستند که آیت اللههاشمی پیروز میدان نباشد از این جهت هم رد صلاحیتش کردند.

هنگامی آیت الله هاشمی برای ثبت نام حاضر شد، موج جدیدی در آن روز‌هابه وجود آمد و عده‌ای معتقد بودند که با حضور ایشان انتخابات پرشور‌تر می‌شود.

درست است، زمانی که آیت الله هاشمی ثبت نام کردند موج جدیدی به راهافتاد. همین موج هم باعث پیروزی روحانی شد. به خاطر دارم وقتی که ایشان رد صلاحیتشدند مردم بسیار ناراحت و سرخورده شدند و مرتب به دفتر ایشان می‌آمدند و ابرازنگرانی می‌کردند.

سال ۹۲ برای اولین بار در تاریخ انقلاب وانتخابات شاهد بودیم آیت الله هاشمی از یک نفر نام بردند و صراحتاً به مردم معرفیکردند، به یاد ندارم در هیچ زمانی ایشان این‌گونه گزینه انتخابی خود معرفی کردهباشند در گذشته معیار‌ها رو می‌گفتند و ما از قرأتشان متوجه می‌شدیم منظورشانکیست، اما در سال ۹۲ بر اثر خواسته مردم رسماً اعلام کردند بهروحانی رأی بدهید آن هم به این دلیل که در جبهه اصولگرا برخی از کاندیدا در درونخودشان اعلام کرده می‌کردند هاشمی از ماست؛ ایشان با این اعلام صریح شک و شبهاتیرا که وجود داشت از بین بردند.

برخی‌ها معتقدند حمایت آیت الله رفسنجانی باعث شد روحانی رأی بالابیاورد ارزیابی شما چیست؟

قطعا این اعلام حمایت باعث شد روحانی رأی بالا بیاورد.

انتظارات اصلاح طلبان بعد از انتخابات ۹۶ از روحانی چیست؟

به طور قطع نمی‌توان گفت. در حال حاضر حرف‌هایی که مطرح می‌شود بیشتردر زمینه مشارکت در امور، اداره کشور و همچنین حضور در کابینه است توقع دیگری ازرئیس جمهوری نمی‌توان جز این داشت.

باید به این نکته توجه کرد رئیس جمهور برنامه‌های خود را اعلام می‌کندو مطابق آن دست به انتخاب همکاران و اعضای کابینه می‌زند پس نباید این توقع راداشت هر جریانی که از او حمایت می‌کند حتما باید جایی در کابینه داشته باشد.

روحانی بار‌ها اعلام کرده است فراجناحی است نظر شما در این مورد چیست؟

بله درست است روحانی عمدتا خود را اصلاح طلب نمی‌داند و بار‌ها اعلامکرده فراجناحی است با نگاهی به سوابق او می‌توان پی برد که در جبهه اصلاح طلبانحضور نداشته است. وی سمت‌هایی در بعد از پیروزی انقلاب داشت که صرفا تعدادی از آن‌هارا در دوره اصلاحات پذیرفته و اینها دلیل نمی‌شود که بگوییم او یک اصلاح طلب است.

در انتخابات شورای دوم که اصلاح طلبان رد صلاحیت حداقلی داشتند، اصلاحطلبان به دلیل تکثر کاندیداها انتخابات را واگذار کردند، توصیه شما برای جلوگیریاز این آسیب چیست؟

تکثر در انتخابات همیشه ضریب رقابت را بالا می‌برد، وقتی این ضریببالا باشد بعضا یک رای می‌تواند باعث پیروزی یک فرد و جناح شود، در شورا‌ها رقابتشدیدی بین گروههای مختلف، اشخاص حقیقی و حقوقی مطرح است.

به خاطر دارم اوائل که کانون شورا‌ها اجرایی شد کسی به اهمیت آن مثلحالا فکر نمی‌کرد و جایگاه، کاربرد آن را تا به این حد مهم نمی‌دانست. افرادی کهدر آن شرکت می‌کردند در جایگاه کمتری بودند، اما امروز جایگاه شورا در اداره کشورمشخص و برجسته شده است و به همین نسبت رتبه و جایگاه و تعداد کسانی که داوطلب حضورمی‌شوند بالا رفته است بنابراین در این رقابت سنگین کسی که بتواند اعتماد مردم راجلب کند پیروز است.

سخنگوی شورای نگهبان در نشست اخیر خواستار این شده بود که برایانتخابات شورا و با توجه به تعداد بالای این نامزد‌ها، نمایندگان مجلس طرحی در نظرداشته باشند تا شاهد تعدد کاندیدا نباشیم، به نظر شما بهترین روش برای این مسئلهچیست و چه ضوابطی باید برای آن در نظر گرفت؟

تائید صلاحیت افراد در شورا‌ها بر عهده شورای نگهبان نیست و چون این‌گونهاست قطعا با تعدد شرکت کنندگان رو‌به‌رو هستیم. یک جریان سیاسی وقتی می‌خواهدپیروز میدان باشد باید به صورت منسجم در رقابت‌ها شرکت کند. لیستی باید باید بهمردم ارائه شود که در آن افراد متخصص و شناخته شده حضور داشته باشند کسانی کهجامعه از آن‌ها شناخت دقیق داشته باشند.

نکته دیگر این‌هر استان به تعداد نیازش نماینده معرفی کند به طور مثالاگر شهری نیازمند ۵ نماینده است ۱۰ نفر را معرفی نکند که خود این امر باعث شکسته شدن آرا می‌شود، افرادخوشنام معرفی کنند تا پیروزی اطمینان داشته باشند.


منبع : نامه نیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هاشمی - روحانی - اصلاح - انتخابات - باشند - طلبان - جایگاه - دیگری - صلاحیت - عده‌ای - افراد - اعلام - حمایت - گزینه - معرفی - کابینه - معتقد - دارند - آن‌ها - رقابت - پیروزی - تخریب - نباید - انقلاب - مصلحت - تعداد - ندارم - معتقدند - جریان - کاندیدا - می‌کردند - میدان - باشیم - کسانی - پیروز - همیشه - تریبون - شورا‌ها - امروز - زمانی - شورای - می‌دانستند - تأیید - تصمیم - اصلاحات - متوجه - اداره - نگهبان - نماینده - فراجناحی - بار‌ها - بردند - نمی‌توان - جدیدی - انصراف - تبدیل - جمهوری - گروههای - هنگامی - می‌کنید - مختلف - بسیار - مطالبی - داشتند - شرایط - میلیون - عمدتا - اشخاص - تعدادی - می‌تواند - بدهند - اطلاعی - نمازجمعه - افرادی - رهبری -

نظر شما در مورد : محمد هاشمی:آیت الله هاشمی رد صلاحیت شد چون ۳۰ میلیون رأی داشت/ایشان بنا به مصلحت به نمازجمعه نرفت

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها