امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 11:19:20

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142630 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 13:35

چاپ به اشتراگ گذاشتن

لطف مقام معظم رهبری در نماز آیت الله رفسنجانی

مازندمجلس: حضرت آقا در عین حال که به پاس سابقۀ انقلابی هاشمی و رفاقت دیرین با او حرمت نگه داشتند و خود شخصا نماز اقامه فرمودند و برای او از خداوند متعال عفو و غفران طلب فرمودند اما کلمه ای هم دروغ نگفتند که «خدایا ما جز خوبی از او نمی دانیم» و از قرائت این بخش از ذکر صرفنظر فرمودند؛ در حالیکه در نماز مرحوم آیت الله خوشوقت و آیت الله مهدوی کنی و حتی همسر حضرت امام خمینی سه بار این عبارت رو تکرار کردند.

حجت الاسلام علی جعفری در هفته نامه 9 دی نوشت:  آیت الله خامنه ای چرا بخشی از اذکار مستحب نماز میّت هاشمی را قرائت نکردند؟
 
 خیلی ها منتظر بودند ببینند که حضرت آقا این فراز از اذکار نماز میّت را که «اللهم انا لا نعلم منه الا خیرا (خدایا ما غیر از خوبی از این میّت نمی دانیم)» در نماز بر جنازۀ هاشمی قرائت می کنند یا خیر؟
 
 حضرت آقا در عین حال که به پاس سابقۀ انقلابی هاشمی و رفاقت دیرین با او حرمت نگه داشتند و خود شخصا نماز اقامه فرمودند و برای او از خداوند متعال عفو و غفران طلب فرمودند اما کلمه ای هم دروغ نگفتند که «خدایا ما جز خوبی از او نمی دانیم» و از قرائت این بخش از ذکر صرفنظر فرمودند؛ در حالیکه در نماز مرحوم آیت الله خوشوقت و آیت الله مهدوی کنی و حتی همسر حضرت امام خمینی سه بار این عبارت رو تکرار کردند.
 
 تربیت و موضع گیری سیاسی و اعتقادی از طریق دعا یکی از سبکهای تربیتی اهلبیت علیهم السلام است که بیش از همه در سیرۀ امام سجاد علیه السلام و کتاب صحیفۀ سجادیّه نمود دارد  اما صدا و سیما و نخبگان سیاسی که اینقدر بصیرت و مهارت ندارند تا تکریم و نکوداشت هاشمی را با تحریف و دروغ گویی و قدّیس سازی از او اشتباه نگیرند، اقلا از الان به خود بیایند و رویه شان را اصلاح کنند. اگر دروغگویی در مورد سوابق هاشمی و بازنمایی فرشته وار از او با هر توجیه و دلیل امنیّتی یا رفاقتی جایز بود رهبری انقلاب با توجه به حساسیّت جایگاه و نیز رفاقت دیرین اولی بود.
 
 تاریخ انقلاب اسلامی چه زیباییها و چه زشتیهای آن میراث فرهنگی ملّت ایران است؛ تحریف تاریخ به پاس رفاقت یا امنیّت، خیانت به ملّت است زیرا راه عبرت از گذشته و کسب تجربه برای ساختن بهتر ایران فردا را سدّ می کند.

 قبل از اقامۀ نماز میّت هاشمی، آیت الله خامنه ای بر رعایت کدام قاعدۀ فقهی تأکید کردند؟
 بسیاری از مردم تصور می کنند که در نماز جماعت میّت مثل نمازهای جماعت روزانه، هنگام قرائت امام باید سکوت کنند. آیت الله خامنه ای امروز قبل از اقامۀ نماز آقای هاشمی از مجری مراسم خواستند به مردم یادآوری کند که این نماز جماعت با جماعتهایی که روزانه اقامه می کنند فرق دارد. بنابراین مأمومین هم مثل امام جماعت باید اذکار را قرائت کنندتا نمازشان درست باشد.
 
 دقّت و جدیّت رهبری در صحّت عبادت مردمی که به صف نماز ایستاده اند گویای این است که او خود را در درجه اوّل یک عالم دین و مبلّغ احکام شریعت می داند. برای همین است که هیبت سیاست و مسؤولیّت سیاسی مانع از این نمی شود که به وظیفۀ آخوندیش بی وقعی کند یا از ادای آن طفره رود و از بیان احکام شرعی خجالت بکشد.
 
  رفتار رهبری نشانۀ آشکاری از صداقت و خیرخواهی او نسبت به دوست قدیمی و صمیمیش بود. ایشان اقامۀ نماز برای آقای هاشمی را یک آیین سیاسی و ملّی صرف که برای اداء احترام به یک شخصیّت جمهوری اسلامی به پا شده نمی بیند. برای او آثار عبادی و معنوی این نماز بر مأمومین، امام جماعت و خصوصا خود میّت بسیار مهمتر است. رهبری خواست تا بهره های مغفرتی و آمرزشی و گشایش های معنوی نماز میّت برای روح دوست دیرینش هاشمی رفسنجانی از بالاترین کیفیّت برخوردار باشد.
 
 دقیقا همزمان با این خیرخواهی و دلسوزی فوق العاده که ممکن است کسی در حق دوست صمیمی و قدیمی خود که دستش از دار دنیا کوتاه شده و لحظاتی دیگر در قعر قبر قرار می گیرد انجام دهد، عدّه ای خنّاس در در صف های انتهایی جماعت و در خیابانهای اطراف دانشگاه تهران، در حالی که تابلو دوستی میّت را روی دست گرفته بودند و به نفع او شعار می دادند، نه فقط وقعی به نماز نداشتند بلکه زحمت زیادی کشیدند که آیین نماز میّت به هم بخورد.
 
 به نظرم آقای هاشمی اگر تا امروز هم در صداقت و خیرخواهی رهبری نسبت به خود و انقلاب قدری مردد بود با باز شدن چشم برزخی، دیگر به حقیقت دوستان و دشمنان خود پی برده است؛ هرچند که شاید کمی دیر شده باشد.
 


منبع : الف


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : هاشمی - قرائت - رهبری - جماعت - سیاسی - فرمودند - رفاقت - انقلاب - اقامۀ - اقامه - دیرین - خیرخواهی - اذکار - تکرار - خامنه - السلام - تحریف - امروز - قدیمی - معنوی - صداقت - احکام - عبارت - اسلامی - مرحوم - خداوند - متعال - غفران - داشتند - انقلابی - رفسنجانی - سابقۀ - نگفتند - «خدایا - خوشوقت - مهدوی - حالیکه - فرمودند؛ - نمی دانیم» - صرفنظر - خمینی -

نظر شما در مورد : لطف مقام معظم رهبری در نماز آیت الله رفسنجانی

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها