امروز چهار شنبه 04 مرداد 1396 ساعت 11:23:24

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 142707 -تاریخ انتشار : شنبه 25 دی 1395 -ساعت : 16:49

چاپ به اشتراگ گذاشتن
احضار ۶۶ نفر در پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران/دستگیری ۱۰ نفر از دلالان ارز

دادستان تهران خبر داد؛

احضار ۶۶ نفر در پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران/دستگیری ۱۰ نفر از دلالان ارز

مازندمجلس: عباس جعفری دولت آبادی در بیست و چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران باموضوع اجرای احکام، ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یاردیرین حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، به مسائل اجتماعی و نقش دادستان‌ها در مدیریت مشکلات اجتماعی پرداخت.
مازندمجلس: عباس جعفری دولت آبادی در بیست و چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران باموضوع اجرای احکام، ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یاردیرین حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، به مسائل اجتماعی و نقش دادستان‌ها در مدیریت مشکلات اجتماعی پرداخت.

به گزارش ایلنا، عباس جعفری دولت آبادی در بیست و چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران باموضوع اجرای احکام، ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یاردیرین حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب، به مسائل اجتماعی و نقش دادستان‌ها در مدیریت مشکلات اجتماعی پرداخت.

وی با اشاره به این که مسائل اجتماعی و امور مرتبط با آن گسترده و شامل چند بخش می‌شود، در توضیح این بخش‌ها افزود: حوزه‌های اجتماعی شامل برخی جرائم مانند شرارت‌ها و سرقت‌ها است که هم جرم و هم آسیب محسوب می‌شود. از طرفی آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی را نیز در بر می گیرد. به عنوان مثال حضور متکدیان چهره شهر را نازیبا کرده و به هم می‌زند؛ کودکان کار و معتادان متجاهر آسیب محسوب می‌شوند و مردم از آن‌ها رنج می برند.

وی با تاکید مجدد بر گسترده بودن مسائل و مشکلات حوزه اجتماعی، عفاف و حجاب و جرایم علیه حوزه اخلاق را در دایره این گستره دانست و با اشاره به این که حوزه اخلاق به نوعی به نظم عمومی مرتبط است، به عنوان نمونه با اشاره به موضوع ترافیک و آلودگی اظهار داشت: ترافیک و آلودگی هوا یک مشکل اجتماعی است که اکثر مردم با آن درگیرند و از جمله، سختی رفت و آمد، تاخیر در انجام امور و هزینه‌های مربوط، بر نحوه رفتار مردم تاثیر می‌گذارد.

دادستان تهران با تصریح به این که آلودگی هوا و معضل ترافیک واجد وصف مجرمانه نیست، اما اکثر مردم درگیر آن هستند، افزود: از این رو به عنوان یک مشکل اجتماعی قابل بحث و بررسی است.

جعفری دولت‌آبادی شیوه دولت‌ها در برخورد با چنین مسائلی را، مدیریت مساله اعلام کرد و افزود: همه حکومت‌ها وقتی با این گونه مسائل مواجه می شوند آن را مدیریت می کند و درغیراین صورت، نظم اجتماعی مختل می‌شود.

وی در بازگویی نظر متخصصان پیرامون علل و ترافیک آلودگی هوا، اظهارداشت: عده‌ای در تبیین علل این مشکل به جمعیت زیاد این کلانشهر تهران که ۸ تا ۹ میلیون نفر است اشاره دارند و معتقدند که معابر اشباع شده و کشش بیش از این را ندارد.

«آمارها از تردد وجود سه میلیون و هشتصد هزار خودرو و سه میلیون موتورسیکلت در تهران سخن می گویند که بخشی از آن‌ها فرسوده و از رده خارج محسوب می‌شوند و مجموع شمار سفرهای درون شهری در هر روز هفده میلیون اعلام شده است. کارشناسان ترافیک معتقدند مدیریت این میزان وسیله نقلیه و این جمعیت زیاد با مشکلات جدی مواجه است؛ به ویژه در فصول پاییز و زمستان که به لحاظ برودت هوا و کوتاه بودن ساعات روز، بیش از ۶۵ درصد مردم از وسیله شخصی استفاده می‌کنند».

دادستان تهران با اذعان براقدامات به عمل آمده با هدف بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی ازجمله افزایش تعداد اتوبوس‌ها، ایجاد ایستگاه‌های بی آرتی، وافزایش خطوط مترو به رغم چنین اقداماتی، کلاف ترافیک و آلودگی هوا را درحال پیچیده -تر شدن ارزیابی کرد و با اشاره به خبری که سال ۱۳۵۶ دریکی از روزنامه‌ها درج و اعلام شده بود که تهران به پارکینگ اتومبیل‌ها تبدیل شده است، افزود: حال که چهل سال از آن زمان گذشته، این مشکل نمود بیشتری دارد.

جعفری دولت‌آبادی برای تبیین مدیریت ترافیک و آلودگی هوا به برخی راهکارها اشاره کرد و گفت: امروزه شهر تهران از نظر احداث معابر، اتوبان‌ها و خیابان‌های جدید اشباع است پس باید به سوی توسعه حمل و نقل عمومی، استفاده از سیستم هوشمند و مدیریت ترافیک شهری رفت و در این راستا، افزایش خطوط مترو که درحال ارتقاء است و از پنج به هفت خط خواهد رسید، مدیریت بر اصناف و ساعات کاری مغازه‌ها و برقراری سرویس‌های حمل و نقل ادارات باید مجددا مورد توجه قرار گیرد.

وی با تایید راهکارهای فوق الذکر، مشکل اصلی ترافیک را پایین بودن سطح انضباط اجتماعی دانست و افزود: رعایت انضباط اجتماعی در کنترل ترافیک بیش از سایر مسائل نقش دارد و به عنوان مثال وقتی پلیس در اجرای طرح زوج و فرد، ممنوعیت تردد برخی خودروها را درمناطقی اعلام می کنند، برخی رانندگان بدون توجه به این اعلام، اقدام به بیرون آوردن خودروهای شخصی کرده و به پرداخت جریمه یا حتی توقف خودرو توسط پلیس تن در می دهند و این نحوه اقدام، جلوه ای از نبود انضباط اجتماعی و عدم اعتقاد مردم به این امر است.

دادستان تهران با تاکید برضرورت افزایش انضباط اجتماعی در مردم، به اجرای تدریجی طرح کمربند ایمنی اتومبیل اشاره کرد وگفت: تا چند سال پیش استفاده از کمربند ایمنی در خودروها معمول نبود اما آموزش‌های پلیس از طریق صدا و سیما و رسانه‌ها و سخت گیری که در این زمینه اعمال شد پاسخ داد و این امر نشان می‌دهد که تحقیق انضباط اجتماعی، اگرچه که با موانعی مواجه است، اما ممکن است و هم چنان که افزایش شمار خودروها، انضباط عبور و مرور را می طلبد، افزایش نقدینگی در جامعه نیز، نیازمند مستلزم اعمال انضباط مالی است و چنان‌چه وجوه زیادی در اختیار افراد بی انضباط قرار گیرد، نظم اقتصادی جامعه مخدوش می‌شود.

جعفری دولت‌آبادی ازمعاونان دادستان خواست با پلیس همکاری کنند و با برگزاری نشست‌هایی با پلیس‌های محلی، به مشکلات اجتماعی که مستلزم حمایت است وارد شوند.

وی به منظور روشن شدن نحوه عملکرد سرپرستان دادسراها درموضوعات مرتبط با انضباط اجتماعی، به رویکرد دادسرای تهران در موضوع اتحادیه‌های صنفی اشاره کرد و اظهارداشت: دادسرای تهران در جلسه ای با روسای اتحادیه‌های صنفی، ضمن گوشزد کردن وظایف اتحادیه‌ها، به آن‌ها اطمینان داد که در انجام وظایف خود مانند بازرسی از مغازه‌ها، از حمایت قضایی دادستانی بهره مند خواهند شد.

دادستان تهران در مورد برخی مصادیق مشکلات ترافیک و آلودگی هوا اظهار داشت: سرپرستان نواحی علاوه بر کمک به پلیس در امور نیازمند رسیدگی قضایی، می توانند از اقدامات و تدابیر پیشگیرانه، استفاده کرده و در دو مقوله حمایت از انضباط اجتماعی و کمک به پلیس در موارد نیاز اقدام نمود و از جمله مشکل تردد خودروهای سنگین با سرعت زیاد در اتوبان‌هاست که با توجه به محدود بودن تردد آن‌ها به ساعات شب، حوادث زیادی را در پی دارد.

جعفری دولت‌آبادی خطاب به معاونان دادسرا اظهارکرد: مردم از این نحوه رانندگی رنج می برند و قدرت مقابله با چنین رانندگانی را ندارند و باید در این زمینه و با صدور دستور قضایی به پلیس کمک کرد.

مثال دیگری که سوی دادستان تهران برای جایگاه ورود معاونان دادستان ارائه گردید، نحوه اقدام خودروهای مدل بالا بود که در برخی مناطق شهر دور دور کرده و موجبات مزاحمت مردم را فراهم می کنند.

وی صدور دستور قضایی از سوی سرپرستان نواحی در توقیف این خودروها را ضروری دانست و از پلیس خواست که با توجه به صدور دستور قضایی در این رابطه نسبت به اجرای آن در تمامی موارد اقدام کنند.

جعفری دولت‌آبادی با یادآوری جلسه مشترک دادستانی که در۲۱ فروردین سال جاری با سردار مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور و همکاران وی برگزار گردید، به مصوبه آن جلسه شامل تشکیل کارگروهی به منظور فراهم شدن زمینه همکاری بیشتر دادسرای تهران و پلیس راهنمایی و رانندگی، اشاره کرد و از دکتر جهانی معاون خود خواست تا فرارسیدن برگزاری نشست مشترک دوم در سال آینده، کمیته مذکور را تشکیل داده و در جهت بررسی و اتخاذ راهکارهای لازم از سوی دادسرا نسبت به پلیس در برخورد با بی‌انضباطی‌های اجتماعی اقدام شود.

وی خطاب به سرپرستان نواحی دادسراها اظهارداشت: حمایت شما از مأمورین پلیس در برخورد با جرایم و تخلفات، ضمن این که در حوزه‌های آلودگی هوا و ترافیک شهری موثر است قوام دهنده انضباط اجتماعی نیز خواهد بود.

وی از تشکیل پرونده مربوط به مسائل ارزی در دادسرای پولی - بانکی خبر داد و در چگونگی روند قضایی این پرونده اظهار داشت: تا کنون ده نفر از دلالان ارز بازداشت شده اند.

دادستان تهران در باره پرونده واگذاری املاک شهرداری و حقوق‌های نجومی اطلاع‌رسانی نمود و با اعلام این که تا کنون ۶۶ نفر در پرونده واگذاری املاک و ۷۴ نفر در پرونده حقوق‌های نجومی احضار و از آن‌ها تحقیق شده است، ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر تحقیقات این دو پرونده به اتمام برسد.

بیست و چهارمین نشست شورای معاونان دادستانی تهران با موضوع اجرای احکام، با حضور معاونان دادستان، سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت زندان‌ها و قضات اجرای احکام چند ناحیه از دادسرای تهران، به ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار گردید.


منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تهران - اجتماعی - ترافیک - انضباط - دادستان - اشاره - مدیریت - جعفری - آلودگی - دادستان تهران - مشکلات - اجرای - پرونده - مسائل - سرپرستان - دادسرای - دولت‌آبادی - معاونان - افزایش - آن‌ها - افزود - دادستانی - اعلام - اقدام - قضایی - عنوان - استفاده - حمایت - میلیون - نواحی - اظهار - خواست - دستور - موضوع - زمینه - خودروهای - مواجه - ساعات - تشکیل - دانست - خودروها - اظهارداشت - برخورد - شورای - پرداخت - چهارمین - املاک - واگذاری - مرتبط - احکام، - محسوب - اجتماعی، - آبادی - دادسراها - اتحادیه‌های - دلالان - عمومی - وظایف - منظور - باموضوع - زیادی - همکاری - برگزاری - تاکید - شهرداری - دادسرا - حقوق‌های - اخلاق - نجومی - تهران، - احضار - برگزار - راهنمایی - رانندگی - مستلزم - گردید، - فراهم - مشترک - موارد - جامعه - معتقدند - انقلاب، - اشباع - خودرو - خمینی - وسیله - جمعیت - تبیین - حوزه‌های - بررسی - گسترده - می‌شوند - دادستان‌ها - یاردیرین - رفسنجانی - جرایم - ایمنی - اعمال - تحقیق - مانند - کمربند - تسلیت - راهکارهای - درحال - هاشمی - آیت‌الله - ارتحال - نیازمند -

مطالب مرتبط با : احضار ۶۶ نفر در پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران/دستگیری ۱۰ نفر از دلالان ارز
نظر شما در مورد : احضار ۶۶ نفر در پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران/دستگیری ۱۰ نفر از دلالان ارز

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها