مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 144736 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 30 دی 1395 -ساعت : 15:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان» از کنسرت گروه «سای» کشور ژاپن در جشنواره موسیقی فجرزلزله چند ریشتری طبل‌های ژاپنی در پایتخت!

گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان» از کنسرت گروه «سای» کشور ژاپن در جشنواره موسیقی فجر

گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان» از کنسرت گروه «سای» کشور ژاپن در جشنواره موسیقی فجرزلزله چند ریشتری طبل‌های ژاپنی در پایتخت!

مازندمجلس:طبل‌های معروف ژاپنی در ششمین شب از اجراهای جشنواره موسیقی فجر توسط سه هنرمند گروه «سای» به صدا درآمدند.

به سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان» به نقل از ایسنا، شامگاه (چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه) در نخستین اجرایی که تالار وحدت در قالب جشنواره موسیقی فجر میزبان آن بود، گروه موسیقی طبل «سای» شامل سه هنرمند روی صحنه رفتند و توانستند با اجرای جالب توجه خود، دل مخاطبان ایرانی را به‌دست آورند.

این کنسرت با قطعه‌ای پرقدرت و نواختن پنج طبل آغاز شد و از همان ابتدا بخش‌هایی از تالار وحدت از قدرت صدای موسیقی به لرزه درآمد.

بعد از این شروع پرشور، یکی از نوازندگان به زبان فارسی سلام کرد و به ژاپنی گفت: در اجرای یک ساعته ما، موسیقی سنتی ژاپن نواخته می‌شود.

او از مخاطبان خواست در قطعات بعدی با دست زدن، نوازندگان را همراهی کنند.

برای اجرای بعدی که ریتم شادی داشت، با کم شدن یکی از طبل‌ها، فلوت به سازها اضافه شد و نوازندگان ژاپنی مهارت خود را در سریع نواختن طبل‌ها نشان دادند.

صدای فلوت به تنهایی آغازگر قطعه بعدی بود و در ادامه، یک طبل‌زن و یک فلوت‌نواز به آن افزوده شدند.

سپس چهار طبل در کنار یکدیگر قرار گرفتند و دو نفر از اعضای گروه هر چهار ساز را با حرکت سریع دست‌های خود نواختند، در حالی که یک نوازنده دیگر با طبلی کوچک‌تر با آن‌ها همراهی می‌کرد.

یکی دیگر از نوازندگان در این بخش، پس از آن‌که به زبان فارسی سلام کرد، گفت: آهنگ‌های بعدی که نواخته می‌شوند، توسط گروه «سای» تنظیم و ساخته شده‌اند.

او در ادامه به معرفی سازی شبیه سنج، اما کوچک‌تر پرداخت که در بخش بعدی همراه فلوت و طبل نواخته شد و توضیح داد که با شنیدن این قطعه، حس حضور در فستیوال‌های ژاپن به شما دست می‌دهد.

وی در پایان نیز به زبان فارسی گفت، خیلی ممنون و لطفا لذت ببرید.

در ادامه این کنسرت، قطعاتی با ترکیب‌های متفاوتی از طبل‌ها نواخته شدند؛ در یکی از آن‌ها، دو نوازنده به سازهای یکدیگر جواب دادند و یکی از آن‌ها از مخاطبان خواست دست زدن بزنند و او با طبلش به آن صدا جواب دهد.

آخرین هنرمندی که در میان قطعات سخن گفت، پس از سلام کردن، اظهار کرد: زمان خیلی زود گذشت و من پیش از اجرای آخرین قطعه، اعضای این گروه را معرفی می‌کنم.

او سپس نام و مهارت ویژه هریک از اعضای گروه «سای» را اعلام کرد. این هنرمندان مورد تشویق علاقه‌مندان به این نوع موسیقی قرار گرفتند که تقریبا تمام صندلی‌های تالار وحدت را پر کرده بودند.

در پایان این کنسرت و پس از خروج هنرمندان، مخاطبان به رسم همیشگی‌شان به تشویق ادامه دادند تا گروه «سای» دوباره روی صحنه آمد و یک قطعه دیگر را نیز نواخت.

این گروه که در سال ۲۰۰۵ میلادی تشکیل شده، با تاکید بر سازهای سنتی ژاپن در کشورهای مختلف کنسرت برگزار کرده است. در کشور ژاپن نیز «سای» برگزیده بزرگ‌ترین مسابقه طبل ژاپنی شده است. شیوه جدیدی که این گروه در نواختن طبل ژاپنی دارد، نظر بسیاری از مخاطبان را جلب کرده و به‌خاطر همین محبوبیت، در سال ۲۰۱۵ توانست تمام بلیت‌های اجرای خود را در تور کنسرت‌هایش در ژاپن به فروش برساند.

این گروه موسیقی تا کنون در چین، امارات، جمهوری آذربایجان، پاناما و آمریکا کنسرت داشته است.

گروه موسیقی «سای» چند روز پیش در مراسم افتتاح هفته فرهنگی ژاپن که در تبریز با حضور سفیر ژاپن و مقامات شهر تبریز برگزار شد، به اجرای برنامه پرداخت.

به‌نظر می‌رسد، یکی از ملزومات نواختن طبل‌های ژاپنی داشتن قدرت بدنی بالاست که اعضای این گروه علاوه بر این ویژگی، انعطاف بدنی نیز داشتند و این امر را روی صحنه چندبار نشان دادند.

سفیر ژاپن در ایران – هیرویاسو کوبایاشی – یکی از مهمانان ویژه این اجرا بود. علاوه بر مسئولان جشنواره فجر و دفتر موسیقی وزارت ارشاد، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران – مجید رجبی‌معمار – و مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران – سیدعباس سجادی – نیز مخاطب این کنسرت بودند.

در ادامه می توانید گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان» (عکاس: مرضیه امیری) از کنسرت گروه «سای» کشور ژاپن را مشاهده نمایید.


منبع : موسیقی ایرانیان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : موسیقی - «سای» - کنسرت - ژاپنی - اجرای - مخاطبان - جشنواره - ادامه - اعضای - نوازندگان - دادند - نواخته - گزارش - نواختن - ایرانیان» - «موسیقی - تالار - تصویری - فارسی - طبل‌های - پایان - قطعه، - معرفی - پرداخت - سازهای - تشویق - علاوه - مدیرعامل - تبریز - برگزار - هنرمندان - همراهی - قطعات - خواست - ایسنا، - هنرمند - مهارت - طبل‌ها - کوچک‌تر - نوازنده - گرفتند - یکدیگر - آن‌ها -

نظر شما در مورد : گزارش تصویری «موسیقی ایرانیان» از کنسرت گروه «سای» کشور ژاپن در جشنواره موسیقی فجرزلزله چند ریشتری طبل‌های ژاپنی در پایتخت!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها