مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147250 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نخستین کشتی نفتکش ایران عازم اندونزی شد

نخستین کشتی نفتکش ایران عازم اندونزی شد

مازندمجلس: عمده‎ترین واردکنندگان نفت ایران در ماه ژانویه کشورهای چین، فرانسه، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، هلند، کره جنوبی، اسپانیا، و ترکیه بوده اند.
مازندمجلس: عمده‎ترین واردکنندگان نفت ایران در ماه ژانویه کشورهای چین، فرانسه، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، هلند، کره جنوبی، اسپانیا، و ترکیه بوده اند.

به گزارش ایلنا، این محموله نخستین محموله نفتی است که ایران پس از برداشته شدن تحریم های بین‎المللی در سال 2016 میلادی، به اندونزی ارسال می‎کند. پهلوگیری این کشتی نفتکش ایرانی در این بندر شرق آسیا در میانه افزایش تنش‎ها با آمریکا، به فهرست بنادری که ایران قادر به توقف در آنهاست می افزاید.

همچنین تحویل نفت ایران به اندونزی درست در زمانی صورت می‎گیرد که تهران و جاکارتا گفتگوهای جدی خود را آغاز کرده‎اند. دو کشور برای سرمایه‎گذاری اندونزی در صنایع بالادستی نفت ایران، و سرمایه‎گذاری شرکت ملی نفت ایران در صنایع پائین دستی پالایشی در اندونزی مذاکرات خود را آغاز کرده اند.

نشریه لویدز لیست در ماه سپتامبر 2016 گزارش داده بود که شرکت ملی نفت ایران (NIOC) در حال مذاکره برای خرید سهام پالایشگاه در هندوستان، اندونزی و اروپاست. این اقدام NIOC گامی استراتژیک برای تصاحب بازار جهت صادرات نفت خود قلمداد شده بود.

این کشتی نفتکش در تاریخ 5 فوریه 2017 (17 بهمن 1395) از پایانه نفتی جزیره خارگ حرکت و سفر خود را به سمت پایانه نفتی سیلاکاپ اندونزی آغاز کرد. این کشتی نفتکش بر اساس برنامه قرار است  19 فوریه ( اول اسفند 1395) به پایانه سیلاکاپ، که بزرگترین پالایشگاه نفت اندونزی در آن واقع است برسد.

اندونزی هیچگاه بازار بزرگی برای نفت ایران نبوده است. ایران و اندونزی در زمینه محصولات کشاورزی و محصولات نفتی نظیر قیر با یکدیگر رابطه تجاری دارند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی لویدز لیست، صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی حتی پیش از اعمال تحریم‎های غرب در سال 2011 میلادی بیشتر به کشورهای چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، و سریلانکا بوده است.

در همین حال، اطلاعات لویدزلیست نشان می‎دهد که صادرات نفت ایران در ماه ژانویه 2017 میلادی با اندکی کاهش به 2.09 میلیون بشکه در روز رسیده است. صادرات نفت ایران در ماه دسامبر 2016 نزدیک به 2.51 میلیون بشکه بود. صادرات نفت ایران در حالی در ماه ژانویه امسال کاهش یافته است که ایران جزو معدود تولیدکنندگان نفت عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) بوده است که از برنامه کاهش تولید نفت مستثنی شده است.

عمده‎ترین واردکنندگان نفت ایران در ماه ژانویه کشورهای چین، فرانسه، یونان، هند، ایتالیا، ژاپن، هلند، کره جنوبی، اسپانیا، و ترکیه بوده اند.

 


منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : اندونزی - صادرات - کشورهای - ژانویه - نفتکش - ژاپن، - پایانه - جنوبی، - فوریه - بازار - لویدز - پالایشگاه - محصولات - میلیون - میلادی - اطلاعات - صنایع - برنامه - ترکیه - یونان، - فرانسه، - واردکنندگان - عمده‎ترین - ایتالیا، - هلند، - محموله - گزارش - نخستین - اسپانیا، - سرمایه‎گذاری -

نظر شما در مورد : نخستین کشتی نفتکش ایران عازم اندونزی شد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها