مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147281 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پایان یک قرن سانسور اعلام شد +عکس

از لابه‌لای روزنامه‌ها؛

پایان یک قرن سانسور اعلام شد +عکس

مازندمجلس: اعتصاب به مدت چهار روز طول کشید و در این مدت مذاکرات فشرده‌ای بین نمایندگان مطبوعات و دولت در جریان بود. لحظات نفس‌گیری بود و هیچ‌کس از موضع خود کوتاه نمی‌آمد، اما سرانجام روزنامه‌نگاران پیروز شدند.
مازندمجلس: سرویس تاریخ مشرق- در پیبرکناری جمشید آموزگار از سمت نخست‌وزیری، در روز ۵ شهریور ۱۳۵۷ جعفر شریف‌امامیبا شعار «دولت آشتی ملی» و با اختیارات تام از سوی شاه به مقام صدارت رسید. محمدرضاپهلوی، هم در همین راستا پس از جلسه معرفی وزرای کابینه شریف‌امامی بر تعظیم بهشعائر دینی تأکید کرد و گفت: «چیزهایی که خیلی مورد توجه است، یکی از بین بردنگرفتاری‌های مردم مثل اصناف که توجه عاجل دولت را می‌خواهد و موضوع دیگر که اصلاًقابل بحث نیست، تعظیم شعائر اسلام که در صدر همه چیز قرار می‌گیرد.» وی همچنینمواردی مانند مبارزه دائمی با فساد، رسیدگی به وضعیت معلمان، رسیدگی به وضعیتدانشگاه‌ها و آزادی مطبوعات را به عنوان وظایف دولت شریف‌امامی اعلام کرد.

شریف‌امامینیز در ابتدای نخست‌وزیری حتی برای جلب نظر مردم به چند اقدام از قبیل تغییراستانداران، تغییر تقویم شاهنشاهی به هجری شمسی، برکناری وزیر دربار و دادن امتیازبه کارمندان، اعطای آزادی به مطبوعات و رادیو تلویزیون برای نشر حقایق، دادن امتیازبه کارمندان، عزل مدیران نالایق و انحلال حزب رستاخیز و تعطیل مراکز فساد،قمارخانه‌ها و نظایر آن نیز اقدام کرد، اما این اقدامات ثمری نداشت.

تلاش دولتشریف‌امامی در تغییر مسیر انقلاب از امور سیاسی به امور رفاهی و فرهنگی بی‌نتیجهماند و مردم به مخالفت با او پرداختند. اینچنین بود که وی در دومین هفته صدارت خودبا برقراری حکومت نظامی در تهران و ۱۱ شهر دیگر کشور و سپس کشتار مردم تهران در میدانژاله در روز ۱۷ شهریور چهره اصلی خود و «کابینه آشتی ملی» را نشان داد.

روزنامه‌ایکه مشاهده می‌کنید مربوط به 23 مهر 1357 که حکایتاز موفقیت مذاکرات صوری نمایندگان روزنامه‌ها با دولت است. غیر از تیتراصلی روزنامه، تیترهای دیگری همچون «در 70 سال مشروطه 70 روز هم آزادی مطبوعاتنداشتیم» و «دولت آزادی مطبوعات را تضمین می‌کند» به چشم می‌خورد.

پایان یک قرن سانسور اعلام شد


منبع : مشرق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : آزادی - مطبوعات - تغییر - اقدام - امتیازبه - تهران - کارمندان، - رسیدگی - «دولت - شهریور - صدارت - شریف‌امامی - تعظیم - اعلام -

مطالب مرتبط با : پایان یک قرن سانسور اعلام شد +عکس
نظر شما در مورد : پایان یک قرن سانسور اعلام شد +عکس

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها