امروز جمعه 31 شهریور 1396 ساعت 16:56:07

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147283 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردم مواجه شده است/ درسی که زیباکلام از «شهدای آتش‌نشان» و «مدافعان حرم» نیاموخت!

وبلاگ مشرق؛

مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردم مواجه شده است/ درسی که زیباکلام از «شهدای آتش‌نشان» و «مدافعان حرم» نیاموخت!

مازندمجلس: جریان سیاسی خاص اولین دروغ خود در پرونده تقلّا برای ارتباط مستقیم با رهبری نظام را گفت!
مازندمجلس: سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشیروزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البتهتحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تاچهارشنبه، 7:30 دقیقه صبح با بسته خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید...

***

هیچگاه ندیدم موسوی دروغ بگوید!

مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردممواجه شده است

مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردم مواجه شده است/ درسی که زیباکلام از «شهدای آتش‌نشان» و «مدافعان حرم» نیاموخت!مصطفی معین، وزیر علوم دولت اصلاحات و از فعالانجریان چپ، اخیراً در بخشی از مصاحبه خود با سایت جماران اظهار کرده است:

«مناحتمال رأی آوری آقای روحانی را کمتر از سال 92 نمی‌بینیم. چون آقای روحانی در دوراول خود در  سیاست خارجی عملکرد موفقی داشته‌ و تا حدودی توانسته استفسادهای اقتصادی و اداری گذشته را کنترل و در این زمینه روشنگری انجام دهند. هرچندکه برای توده مردم هنوز مسائل اقتصادی و معیشتی وجود دارد اما فکر می‌کنم روندیکه طی شده است یک روند تدریجی و رو به بهبود بوده است. ممکناست ریزش آرایی هم وجود داشته باشد»!

او همچنین در تشریح کیفیت ریزش آرای روحانیتصریح می‌کند: کاسته شدن رأی آقای روحانی هم بیشتر به خاطر مشکلات اقتصادی و معیشتی است که میراث دولت قبل است. ولی چوناین قضیه برای مردم ملموس است و بهصورت مستقیم با آن درگیر هستند و باتبلیغات منفی که علیه دولت صورت می‌گیرد ممکن است یک عده‌ای به این علت ناامیدشوند.

معین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حصر یکیاز فتنه‌گران نیز اشاره کرده و می‌گوید: در حصر نگاه‌داشتن، چه وجه قانونی بهلحاظ قانون اساسی و قوانین عادی دارد؟ این موضوع از چه وجه اخلاقیبرخوردار است؟ چه تدبیری است که به این نتیجه می‌رسد که باید یک فرد را از آزادی‌هایخدادادی‌اش محروم کنند و او را در حصر قرار دهند. به‌خصوص که من هیچ‌گاه ندیدم کهآقای مهندس موسوی چه در دوران مسئولیتش چه قضایای سال 88 دروغ گفته، به کسیتوهینی کرده یا تهمتی زده باشد. ایشان از اخلاقی‌ترین مسئولان و شخصیت‌های انقلابما هستند. در ثانی شما اگر در حال حاضر به صحبت‌های انتخاباتی ایشان دربارهفسادهای اقتصادی و یا سیاسی در مناظره‌ها و تبلیغات توجه کنید، می‌بینید که خیلیاز صحبت‌ها و پیش‌بینی‌های ایشان اتفاق افتاده و حقایق نمایان شده است!

*در همین راستا «مصطفیکواکبیان» از نمایندگان اصلاح‌طلب عضو فراکسیون امید نیز به تازگی در یکسخنرانی با اشاره به وضع موجود گفته است: بایدپذیرفت دچار مشکلات عدیده‎ای هستیم و نمی‎خواهم، بگویم که دولت عملکرد مطلوب را در اینموضوع داشته و خود انتقاداتی به آن دارم اما در بحث‎های اقتصادی نمی‎توان به راحتی مشکل را حل کرد و نباید توقع سطحبالایی را داشت.[1]

صحبت‌های آقای معین را می‌توان در چارچوبعصیانگری‌های اخیر چهره‌های اصلاح‌طلب علیه نامقبولی وضع موجود ارزیابی کرد.

عصیانگری‌هایی که پیش از این در کلام چهره‌هایدیگری نظیر ابراهیم اصغرزاده و محمدرضا تاجیک نیزتکرار شده و هر روز هم بر وسعت آن افزوده می‌شود.

اما علت این اشاره چهره‌های جریان خاص به کژی‌هایوضع موجود چیست؟ و آنها چگونه همزمان با همین اشاره‌ها از این می‌گویند که درانتخابات آینده به روحانی رأی خواهند داد؟!

علت به طراحی خاصی برمی‌گردد که جریان خاص برایانتخابات 96 تدارک دیده است.

آنها با علم به اینکه وضع موجودی که دولت آقایروحانی پدید آورده به هیچ وجه قابل قبول نیست و نیز با توجه به اینکه خودشان هم بهدلایل مختلف امکان معرفی کاندیدای شاخص و رسمی در انتخابات ریاست‌جمهوری دولتدوازدهم را ندارند، تصمیم گرفته‌اند به فرمول «حمایت غیررسمی و بدون مسئولیت دموکراتیک از روحانی» روی بیاورند.

به این نحو که اگر رئیس‌جمهور روحانی برندهانتخابات باشد، آنها خواهند گفت که ما حامیان روحانی و شریک دولت جدید هستیم.

اما اگر آقای روحانی بازنده شود، اصلاح‌طلبان، صحبت‌هایخود در انتقاد از وضع موجود و اشاره به اینکه پیش از این اظهار کرده‌اند روحانیکاندیدای رسمی آنها نیست (تکرار شده در کلام آقایان الویری و عرب‌سرخی!) و برای اوستاد انتخاباتی هم تشکیل نمی‌دهند را دستاویز قرار داده و عنوان خواهند کرد که مابازنده انتخابات نیستیم چون کاندیدای رسمی نداشتیم.

بر همین اساس، اصلاح‌طلبان با توجه به فراغت ازانتخابات ریاست‌جمهوری و تجربه خوبی که از انتخابات مجلس دهم در تهران دارند، تلاشکرده‌اند تا تمرکز خود را بر انتخابات شورای شهر کههمزمان با ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود قرار دهند.

در اشاره به صحبت‌های معین پیرامون مسئله حصرنیز قضاوت را به مخاطبان محترم واگذار می‌کنیم...

***

انتخابات مجلس نهم را چه کسی تحریمکرد؟

اولین دروغ در پرونده تقلای جریان خاصبرای ارتباط با رهبری!

مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردم مواجه شده است/ درسی که زیباکلام از «شهدای آتش‌نشان» و «مدافعان حرم» نیاموخت!محمد هاشمی، برادر مرحوم هاشمی و از فعالان سابقحزب کارگزاران، اخیراً در بخشی از یک گفت‌وگو اظهار کرده است: در زمان حیات آیت‌اللههاشمی، ایشان واسطه‌ای بین جناح‌ها، گروه‌ها و افراد با مقام معظم رهبری بودند.آنها مطالب خود را به آیت‌الله هاشمی می‌گفتند و ایشان، یا خودشان به صورت مستقیمیا غیر مستقیم، موضوعات را با رهبری مطرح می‌کردند و از آن طرف، مطالبات رهبری رابه آنها منتقل می‌کردند؛ یعنی به عنوان یک واسطه یا کاتالیزور عمل می‌کردند.

به گزارش شرق، هاشمی درباره موضوعاتی که بیشترمحور این گفت‌وگوها قرار می‌گرفت نیز گفت:‌ انتخابات‌ یکیاز مواردی بود که برای آن رایزنی می‌شد. بالاخره در برخی انتخابات زمزمه‌هایی ازطرف برخی اشخاص معاند مطرح می‌شد که مثلا انتخابات را تحریم کنند. این را از یکجهت به پای اصلاح‌طلبان می‌نوشتند. باید به رهبری اطمینان داده می‌شد اینسخن از طرف اصلاح‌طلبان مطرح نشده و آنها چنین دیدگاهی ندارند!

او درباره رایزنی مرحوم هاشمی با رهبری برایتأیید صلاحیت حسن خمینی، هم می‌گوید:‌ من اطلاع دقیقی ندارم؛ اما شنیده‌هایی بود کهاین اتفاق افتاده است.[2]

*بر اساس مطالعات ما، قضیه تلاش اصلاح‌طلبانبرای ارتباط مستقیم با رهبری نظام پس از درگذشت مرحوم هاشمی را نخستین بار، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی مطرح کرد و پساز او هم کسان دیگری از جمله «محمدرضا تابش» از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس دربارهآن اظهاراتی داشتند.

تابش در این زمینه حتی پا را از «تأکید» همفراتر گذاشت و به تازگی در یک مصاحبه اینطور ادعا کرد که مقامات ارشد نظام تدبیرکرده و بحث ردّ صلاحیت روحانی را مرتفع کرده‌اند![3]

اما در اشاره به اظهارات محمد هاشمی مبنی براینکه بحث «تحریم انتخابات» دروغی بوده است از سوی معاندین که قرار بوده به پایاصلاح‌طلبان نوشته شود و بر همین اساس می‌بایست به مقام معظم رهبری اطلاع داده می‌شد؛گفتنی‌های زیادی وجود دارد...

متأسفانه این مسئله دروغ نیست و حقیقت دارد وبحث «قهر جمعی اصلاح‌طلبان از انتخابات مجلس نهم»یکی از واقعیات موجود در قاموس جریان سیاسی خاص است.

جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان، انتخاباتمجلس نهم که نخستین انتخابات کشور پس از فتنه سال 88 بود را صراحتا و رسماً تحریمکردند و پس از آن بارها به این رفتار دشمنانه اشاراتی هم داشتند.

«غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی، زمانی در رابطهبا همین قهر جمعی گفته بود: من معتقد بودم که حتی در انتخابات مجلس(نهم) همه بایدشرکت کنیم اما برای اینکه شقّ عصای مسلمین نشود و جمعیت متفرق نشود، گفتیم که باشدو ما تبلیغ این حرف‌ها را نمی‌کنیم ولی عدهزیادی از نیروهایی را که می‌توانستیمبه مجلس بفرستیم بدون هیچ بهایی از دست دادیم. با این حضور پیدا نکردن درانتخابات مجلس هم چیزی به دست نیامد که دلمان را به آن خوش کنیم و بگوییم آمارواقعی شرکت کنندگان اینقدر بوده است و از این دست حرف‌ها. این تحریم تاثیری درجامعه نداشت.[4]

غیر از او، «رسول منتجب‌نیا»قائم مقام حزب اعتماد ملی هم نفر بعدی بود که در سال گذشته طی اظهاراتی درهمین باره گفت:

پیروزی اصولگرایان حداقل در دوره نهم در مجلسمعلول ضعف اصلاح طلبان نبوده است.در دوره نهم بدلیل غیبت اصلاح طلبان در صحنهاصولگرایان موفق شدند.اگر بخاطر داشته باشید اصلاح طلبان در دوره مذکور وارد نشدندو لیستی ارائه ندادند و با دیدن فضای مسموم و بسته گفتند عدم توانایی دربازگرداندن جوّ به نفع خود را نداریم فلذا به ندرت وارد شدند آنهم به صورتانفرادی.در تهران و جاهای دیگر احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب وارد انتخابات نشدند.[5]

«عباس عبدی» از فعالان اصلاح‌طلب نیز زمانی در آستانهانتخابات مجلس دهم طی یادداشتی در روزنامه اعتماد و در اشاره به تحریم انتخاباتمجلس نهم توسط اصلاح‌طلبان نوشت: «چهار سال پيش در اين روزها و ماه‌هاي پيش ازآن چالشي اساسي ميان اصلاح‌طلبان درگرفت و يك گروه طرفدار مشاركت در انتخابات مجلسنهم بودند. آنان طرفدار معرفي نامزد و راي دادن به آنان بودند. يك گروه ديگر باادعاي اينكه اين بر خلاف هويت اصلاح طلبي است و با ادعاي اينكه نامزدهاي ما راتاييد نمي كنند، شركت نكردند. اين چالش كمتر به عرصه عمومي كشيده شد و بيشتر درسطح جلسات خصوصي بود. كساني كه صداي بلندتري داشتند، طرفدار عدم مشاركتبودند...اكنون وقت حساب‌كشي از آن رفتار است. آن سرمايه‌اي را كه خرج نكردند ورأيي را كه نداند، اكنون كجا رفته است؟ چه نفعي از آن حاصل شده است؟ هيچ. ولي ضررهايش را همه مي‌دانيم. مجلسي كه با ٤٠راي متفاوت به سمت اعتدال و اصلاح‌طلبان تشكيل مي‌شد، بسياري از مشكلات را ايجادنمي‌كرد يا آنها را حل مي‌كرد. چرا شركت نكردند؟»[6]

با عنایت به این اسناد، مشخص نیست اصلاح‌طلبان که هنوز گویا از کژتابی وناراستی دست برنداشته و از فتنه سال 88 هم توبه رسمی نداشته‌اند؛ چگونه قصد ارتباطمستقیم با رهبری نظام را دارند؟!

ازطرفی جوهر طرح عجیب آنها برای «ارتباط مستقیم با رهبر انقلاب» هنوز خشک نشده کهاین ناراست را در زمینه دست نداشتن خود در تحریم انتخابات را مورد اشاره قرار داده‌اند؟!

اکنون و در اقتفای تمام دانسته‌های مذکور، اینسؤال به ذهن متبادر می‌شود که آیا در پس طرح ارتباط مستقیم اصلاح‌طلبان با رهبری نظام درپساهاشمی! چه رفتارهای تلخی است؟!

***

خیلی از مردم مانند شاه فکر می‌کنند!

درسی که زیباکلام از شهدای آتش‌نشان ومدافعان حرم نیاموخت

مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردم مواجه شده است/ درسی که زیباکلام از «شهدای آتش‌نشان» و «مدافعان حرم» نیاموخت!صادق زیباکلام، از استادان اصلاح‌طلب به تازگیدر یک میزگرد سیاسی گفته است: شناخت نسل جوان از انقلاب کمتر است، مانند کشتی کهاز ساحل دور می‌شود. تجربه من این است ولی شما می‌توانید مخالفت کنید...هرچقدر از22 بهمن 57 دورتر می‌شویم شناخت از انقلاب برای نسل‌های جوان کمتر می‌شود.

به گزارش فارس، او همچنین می‌افزاید:می‌توانید، بگویید اگر یک نظرسنجی صورت بگیرد، آیا نسل‌های جوان می‌توانند اهدافانقلاب را تحلیل کنند؟ بنده فکر می‌کنم با وجود تبلیغات شبانه‌روزی ولی فاصله ذهنیجوانان با 22 بهمن افزایش یافته است، زمانی که انقلاب در جریان بود، شاه معتقد بودکه این انقلاب اصالت ندارد و خودجوش و مردمی نیست، بلکه آمریکایی‌ها وانگلیسی‌ها وضع را به‌هم ریختند و برای این اعتقاد خود دلایلی هم داشت.

زیباکلام در ادامه می‌گوید: سال 57 فقط شاه وتعدادی از سران رژیم پهلوی این تصور را داشتند، ولی مردم عادی چنین فکری نمی‌کردند،اما حالا با گذشت 38 سال از انقلاب اگر نظرسنجی کنید، می‌بینید خیلی‌ها مانند شاه فکر می‌کنند و ما به‌جای اینکه ازواقعیت جامعه فرار کنیم خوب است که اینها را ببینیم و بگوییم چرا به این صورت شدهاست.[7]

*چکیده اظهارات آقای زیباکلام این است که جوانانشناخت درستی از انقلاب ندارند و مردم ایران نیز در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامیفکر می‌کنند این رخداد کار آمریکا و انگلیس بوده است!

این در حالی است که به صورت علمی و بر اساستجربه‌های ملموس، رفتارهایی همچون ایثارگری مخلصانه شهدایآتش‌نشان در حادثه پلاسکو که عموماً جوان و از اعضای بسیج بودند و یاهمینطور شهدای کم سن و سال مدافع حرم که در کشورسوریه و برای دفاع از حرم منافع جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند، خلاف صحبت‌هایآقای زیباکلام را اثبات می‌کند.

به هر حال این شهدا و ایضاً دیگر شهدای جوان وسایر ایثارگرانی که در اقصی‌نقاط ایران و در فرا ایران مشغول خدمت مجاهدانه بهنظام اسلامی هستند و اکثریت را هم تشکیل می‌دهند (زیرا رفتارهای آنها تأثیرگذاربوده و سبب استقرار و پویایی هرچه بیشتر نظام اسلامی شده است)؛ رفتارهایی را انجامداده‌اند که جز با مکتب امام خمینی(ره) و اهداف بلند انقلاب اسلامی قابل تحلیلنیست و هر ذهن جویای حقیقتی را به این اصل رهنمون می‌شود که نسل جوان ایراناتفاقاً اعتقادی مستحکم‌تر از نسل انقلاب به آرمان‌های اسلام و ولایت فقیه دارد.

به این گستره البته بایستی حضورمیلیونی مردم ایران در رخدادهایی همچون 9 دی، راهپیمایی 22 بهمن، انتخابات‌هایهرساله و تمکین مردم از قوانین موضوع کشور را نیز افزود که جملگی حاکی از غلط بودنانگاره فکری شاه و اشاره آقای زیباکلام مبنی بر انگلیسی بودن انقلاب اسلامی است.

گفتنیست، قبل از زیباکلام، علیرضا بهشتی، دیگرفعال اصلاح‌طلب و از جمله کسانی که در فتنه سال 88 دستگیر شد نیز طی اظهاراتی درگفت‌وگو با یک روزنامه اینترنتی مدعی شده بود که جمهوری اسلامی در آستانه 40 سالگیخود از آرمان‌های اصلی دور شده، ضمن اینکه عدالت کم و فاصله طبقاتی نیز زیاد شدهاست![8]

***

1_http://mardomsalari.com/4249/page/1/7618

2_http://sharghdaily.ir/News/114360

3_http://www.tadbirkhabar.com/political/138411

4_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940408001479

5_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940408001479

6_ http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13941201000101

7_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13951118001753

8_ http://www.mashreghnews.ir/fa/news/687222


منبع : مشرق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : انتخابات - رهبری - انقلاب - روحانی - اشاره - اصلاح‌طلبان - اصلاح‌طلب - اسلامی - اینکه - هاشمی - زیباکلام - جریان - اقتصادی - موجود - سیاسی - تحریم - farsnews - صحبت‌های - اصلاح - php?nn - مستقیم - می‌شد - مانند - زمانی - اظهاراتی - طلبان - شهدای - ارتباط - خواهند - اظهار - newstext - زمینه - درباره - طرفدار - ریاست‌جمهوری - مرحوم - می‌گوید - کارگزاران - کهاین - اطلاع - صلاحیت - ندارند - نخستین - معتقد - انتخاباتمجلس - اظهارات - داشتند - رفتار - اينكه - شدهاست - فاصله - نظرسنجی - آستانه - رفتارهایی - آرمان‌های - جمهوری - همچون - نسل‌های - شناخت - روزنامه - اعتماد - بگوییم - نكردند - داشتند، - زیباکلام، - رفتارهای - اكنون - حرف‌ها - مسئله - مخاطبان - یکیاز - دیگری - بیشتر - قوانین - موضوع - می‌بینید - کنید، - تبلیغات - انتخاباتی - می‌کند - همچنین - اخیراً - موسوی - ندیدم - باشید - مصاحبه - عملکرد - می‌کنم - معیشتی - گذشته - اتفاق - افتاده - تهران - تجربه - مصطفی - عنوان - محترم - مطالب - گزارش - می‌کردند - فعالان - تشکیل - کرده‌اند - چهره‌های - هستیم - تازگی - نمایندگان - چگونه - درانتخابات - اصلاح‌طلبان، - کاندیدای - خودشان - رایزنی -

نظر شما در مورد : مصطفی معین: روحانی با ریزش رأی مردم مواجه شده است/ درسی که زیباکلام از «شهدای آتش‌نشان» و «مدافعان حرم» نیاموخت!

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها