مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147424 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
قاسمی دستاوردهای سفر رییس جمهور به عمان و کویت را تشریح کرد

قاسمی دستاوردهای سفر رییس جمهور به عمان و کویت را تشریح کرد

مازندمجلس: سخنگوی وزارت امور خارجه به تشریح سفر اخیر رئیس جمهور به منطقه پرداخت و از اراده مشترک ایران، عمان و کویت در توسعه روابط مستحکم‌تر خبرداد
مازندمجلس: سخنگوی وزارت امور خارجه به تشریح سفر اخیر رئیس جمهور به منطقه پرداخت و از اراده مشترک ایران، عمان و کویت در توسعه روابط مستحکم‌تر خبرداد

به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی در تشریح سفر حسن روحانی به کشورهای عمان و کویت گفت: این سفرها در شرایط خاص و حساس منطقه نشان از اراده مشترک این سه کشور برای توسعه روابط دوستانه بین دو سوی آبراه استراتژیک خلیج فارس است.

او با بیان اینکه سفر رییس جمهور ایران به عمان و کویت به دعوت سران این دو کشور صورت گرفت، افزود: سلطان قابوس پادشاه عمان و شیخ صباح امیر کویت همواره خواستار روابطی گسترده با جمهوری اسلامی ایران بوده و فراتر از روابط دو جانبه، خواستار ایجاد یک سازکار جمعی با مشارکت ایران و کشورهای منطقه برای گفت‌وگو درباره ثبات و امنیت منطقه و تهدیدات و نگرانی‌های مشترک از جمله مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی هستند.

او ادامه داد : سفر روز چهارشنبه دکتر روحانی به عمان و کویت با استقبال فوق العاده مسئولان، مردم و رسانه‌های منطقه همراه بود، به ویژه پس ازآنکه برخی بازیگران فرامنطقه‌ای در هفته‌های اخیر تلاش کرده بودند در جهت منافع خود بین کشورهای اسلامی تفرقه بیفکنند. این سفر و استقبال گسترده از آن نشان داد که سیاست‌های تحریک آمیز قدرت‌های فرامنطقه‌ای، نتیجه عکس داشته و اراده مردم و دولت‌های دوراندیش، برای گسترش همکاری ها افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت : در سفر دکتر روحانی به مسقط که پس از دوره بهبودی و نقاهت پادشاه عمان، نخستین سفر یک رییس کشور به عمان در دو سال گذشته بود، علاوه بر اطمینان از سلامتی سلطان قابوس، مذاکرات فشرده و مفیدی درمورد گسترش روابط اقتصادی، تجاری فرهنگی و مردمی دو کشور صورت گرفت و دوطرف دستور فوری را برای برداشتن موانع و تسریع همکاریها به دستگاههای ذیربط در دو کشور صادر کردند.

او افزایش خطوط کشتیرانی بین بنادر دو کشور، تسهیل روادید جهانگردی و تجاری، همکاری های بانکی و اقتصادی، تاکید بر اهمیت تسریع درخط انتقال گاز بین دو کشور را از جمله توافقات رهبران دو کشور ایران و عمان در این سفر اعلام کرد.

قاسمی اضافه کرد : دکترروحانی در این سفر با تجلیل از نقش و رویکرد سازنده سلطان قابوس در پرونده‌های منطقه‌ای ابراز امیدواری کرد، جنگ در یمن همسایه جنوبی عمان که باعث خسارت‌های سنگین به زیرساخت های این کشور اسلامی و شرایط انسانی تاسف باری شده است، هر چه سریعتر با رویکرد سازنده و بشر دوستانه همه طرف‌های درگیر پایان یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی سفر ریاست جمهوری به کویت را در پاسخ به سفر امیر کویت به تهران در خرداد ماه سال ١٣٩٣ و بر اساس دعوت شیخ صباح اعلام کرد و گفت: در این سفر نیز علاوه بر گفت وگو در خصوص مناسبات دو جانبه، مذاکرات مفصل و دقیقی در خصوص شرایط منطقه‌ای و ساز و کار مناسب برای کاهش تنش درمنطقه و همکاری‌های جمعی صورت گرفت.

وی ادامه داد: امیر کویت، اظهارات و دیدگاه‌های رییس جمهوری کشورمان را که برخواسته از روح اخوت اسلامی بود با اهمیت تلقی و از رویکرد سازنده کشورمان برای کاهش تنش بین کشورهای عربی همسایه ابراز رضایت و خشنودی کرد.

قاسمی خاطر نشان کرد: این در حالی است که امیر کویت درهفته‌های اخیر پیامی برای رییس جمهوری کشورمان ارسال و دیدگاه‌هایی را در مورد گفت‌وگوهای منطقه‌ای مطرح  کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه به حضور تمامی مقام‌های عالیرتبه عمان و کویت در مراسم استقبال رسمی از رییس جمهوری کشورمان و انجام بالاترین سطح تشریفات اشاره کرد و گفت: این سفر کوتاه ٨ ساعته نشان از اهمیتی داشت که مقام‌های این دو کشور برای سفر رییس جمهوری ایران قائل بودند.


منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : جمهوری - منطقه - روابط - کشورهای - اسلامی - کشورمان - قاسمی - سخنگوی - جمهور - سازنده - رویکرد - استقبال - اراده - منطقه‌ای - سلطان - روحانی - خارجه - مشترک - وزارت - شرایط - تشریح - تسریع - اقتصادی، - اهمیت - اعلام - ابراز - مقام‌های - همسایه - مذاکرات - ادامه - پادشاه - قابوس - دوستانه - توسعه - خواستار - گسترده - افزایش - همکاری - گسترش - جانبه، - علاوه -

نظر شما در مورد : قاسمی دستاوردهای سفر رییس جمهور به عمان و کویت را تشریح کرد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها