امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 23:14:02

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147500 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن

برشی از تاریخ/229

استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن

مازندمجلس: همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!
مازندمجلس:

سرویس تاریخ مشرق - تاج‌الملوک آیرملو، همسر دوم رضا شاه و مادر محمدرضا پهلوی در خاطرات خود درباره اعتقادات رضاشاه می‌نویسد: رضا [شاه] اهل نماز و روزهنبود و برای خودش استدلالاتی داشت که با ما در میان می گذاشت. رضا می گفت مگر خداعرب هست که ما باید روزی ۵ نوبت با او عربی صحبت کنیم؟! روزه هم نمی‌گرفت و می گفتانسان هر وقت گشنه می‌شود باید غذا بخورد والا دچار مریضی خواهد شد! 

اگر چه در این ایام مستخدمین دولتاکثراً روزه می گرفتند، ولی شب‌نشینی و بیداری تا صبح و مجالس قمار به راه بود. درکوچه و بازار هم کسی سیگار نمی‌کشید و روزه خور علنی دیده نمی شد. اجمالاً شهرمنظره ماه رمضان داشت، البته دیگر در مسجدها قالیچه‌های جانماز اعیان و اشراف پهننمی‌شد، زیرا متوجه شده بودند رضا برخلاف قاجارها میل دارد ایران را به درجه ممالکپیشرفته اروپایی برساند و بساط این‌گونه تظاهرات مذهبی را جمع‌آوری نماید. برخلافاعیان و اشراف و کسبه و تجار و مردم معمولی و طبقات عوام مساجد را پر می‌کردند.

بعدها که حکومت قدرت و قوام زیادتری پیدا کرد اظهار داشت که می‌خواهد جلوی این آخوندبازی‌هارا بگیرد. در اینجا رضا سیاست مخصوصی را به کار بست و دستور داد تا توپ افطار وسحر را بی‌ترتیب و نامنظم درکنند! بی‌ترتیبی در ساعات توپ افطار و سحر به این صورتبود که توپ افطار را نیم ساعت بعد از مغرب و توپ سحر را یکی دو ساعت جلوتر از طلوعفجر می‌انداختند و با این یک تیر دو نشانه زدند! اولاً عامه را که ساعت نداشتند بهواسطه درازی ساعات روزه از روزه‌داری بری می‌کردند و ثانیاً اشخاص ساعت‌دار را کهبدون توپ هم می‌توانستند موقع خوردن و نخوردن را تشخیص بدهند به توپ افطار و سحر بی‌اعتمادمی‌ساختند تا جایی که اکثراً خواستار آن شدند شلیک توپها متوقف و توپها جمع‌آوریشوند![1]


[1]- خاطرات تاج‌الملوک (ملکه پهلوی)، تهران:نشر به‌آفرین، ۱۳۸۰، صفحه ۲۴۱. (برگرفته از کانال تلگرامی آب و آتش)


منبع : مشرق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : افطار - ساعات - توپها - می‌کردند - اشراف - تاج‌الملوک - پهلوی - خاطرات - تاریخ -

مطالب مرتبط با : استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن
نظر شما در مورد : استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها