مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147504 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
در کنار دلواپسی برای حیوانات، برای انسان‌ها هم کاری کنید/ رئیس سازمان محیط زیست در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟

هشدار برای تابستان خوزستان؛

در کنار دلواپسی برای حیوانات، برای انسان‌ها هم کاری کنید/ رئیس سازمان محیط زیست در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟

مازندمجلس: بحران امروز خوزستان با بی‌اعتنایی به این درجه شدت رسیده و کارشناسان هشدار می‌دهند این عملکرد، بحران‌های دیگری را برای این استان در پی خواهد داشت.
مازندمجلس:

سرویس سیاست مشرق – معصومه ابتکار در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟نمونه این موضوع را در خوزستان می‌بینیم که حالا نه تنها از نفس کشیدن محروم شده،از آب و برق و سلامتی نیز محروم مانده است. ماجرا هم از آنجا شروع شد که ریزگردهابه شبکه برق استان خوزستان آسیب رساندند و اینک چند روزی است که این استان جنوبیکشور دچار قطعی برق و متعاقب آن قطعی آب شده است؛ آبی که باید با برق تصفیه شود وبه منازل خوزستانی‌ها راه پیدا کند.

اینک اما در بحبوحه مشکلات خوزستانی‌ها که به ریزگردها باز می‌گرددمعصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست کشور کمتر در رسانه‌ها آفتابی می‌شود و درمورد بحران ریزگردها در خوزستان هنوز اظهار نظری نکرده که رسانه‌ها آنرا بازتابدهند. آخرین صحبت‌های وی در این باره نیز به اظهار نگرانی رئیس محیط زیست درباره برداشت بی‌رویه خاک از جزیره هرمز باز می‌گردد اما ابتکار در این اظهاراتحرفی از خوزستان نزده است.

این درحالی است که استاندار خوزستان ضمنارائه توضیحاتی درباره مشکلات اخیر این استان و تأکید بر اهتمام مسئولان برای رفعاین مشکلات، تصریح کرده که «اعتراض و انتقاد مردم، نمایندگان مجلس، تشکل‌ها واحزاب و اصناف و حتی فریاد آنها بر مسئولان قابل درک است.»[1]

غلامرضا شریعتی درباره مشکلات محیط زیستی که باعث قطعی گسترده برق دراستان خوزستان شده بیان داشت:‌ «در جریان طوفان گرد و خاکی که در هشتم بهمن درخوزستان رخ داد، حجم آلودگی به بیش از ۶۶ برابرحد مجاز افزایش یافت. این حجم خاک روی ۳۵ پستاصلی، ۳۶۰ پست فرعی برق، ۳۴ هزار ترانس و ۸۵۰۰ کیلومتر خطوط انتقال برق نشست پیدا کرد.پس از گرد و خاک هشتم بهمن، بارندگی بسیار خفیف باعث شد عایق مقره‌های پست‌های برقاز بین برود و باعث قطعی برق فقط در شهر اهواز شود. اما در جریان اتفاق ۲۳ بهمن پدید آمدن مه شدید و ماندگاری گرد و خاک روی خطوط انتقال (کهبعضی آنها بیش از ۴۰ متر از زمین فاصله دارد) قطع گسترده برقدر ۱۱ شهراستان را سبب شد.»

 در کنار دلواپسی برای حیوانات، برای انسان‌ها هم کاری کنید/ رئیس سازمان محیط زیست در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟

توئیت نماینده سابق مجلس درباره کم توجهی مسئولان به مشکلات خوزستان 

صحبت‌های استاندار خوزستان خود گویای مطالب بسیاری از وضعیت زیستمحیطی این استان و رنجی که مردم آن می‌کشند، است اما جالب اینجاست که چرا معصومهابتکاری که بعضا با بروز یک سگ آزاری و شنیدن اعتراض بخشی از مردم به میان آنها می‌رودو قول و مساعدت در برخورد با این پدیده ناهنجار را می‌دهد، سری به مردم خوزستاننمی‌زند و جویای احوال و حال و روز آنان نمی‌شود.

 البته شاید سخنان همیشگی و راه‌حل‌هایی مانند زدن ماسک و دعا براینابودی داعش و بیرونی بودن کانون تشکیل ریزگردهای استان خوزستان دردی از مشکلاتمردم خوزستان دوا نکند اما به نظر نمی‌رسد اینگونه بی‌اعتنایی به خوزستان و بحرانیکه به دنبال بحران زیست محیطی حادث شده است، چندان صحیح باشد، آنهم برای مدیری کهبرای یک مورد سگ‌آزاری دلواپس می‌شود و زیر تابلوی من همان سگ هستم، عکس می‌گیرد.

خانم ابتکار در کنار دلواپسی برای حیوانان برای انسان‌ها هم کاری کنید/ رئیس سازمان محیط زیست در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟این درحالی است که، معصومه ابتکار که ( دوشنبه 25 بهمن‌ماه 1392) درهرمزگان به سر می‌برد با بیان اینکه لایحه حمایت از محیط بانان نیز به زودی درمجلس طرح می‌شود، تصریح کرد: «همچنین در زمینه حیوان آزاری مشکلاتی داشتیم کهنیازمند برخورد قوی حقوقی است و لایحه مقابله با حیوان آزاری نیز در این راستا ارائهمی‌شود که احتمالا به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد شد و باید با قوانین درستپیشگیری از مشکلات زیست محیطی داشته باشیم.»[2]

البته باید گفت که موضوع حیوان‌آزاری که البته پدیده شایعی در میانایرانیان نیست، در جای خود اهمیت دارد اما به نظر می‌رسد این روزها با بحرانی شدنوضعیت محیط زیستی در خوزستان کمی هم بایستی به درد مردم این استان پرداخت و به آنرسیدگی کرد.

جالب اینجاست که چندی پیش مدیرکل هواشناسی استان خوزستان پیش ازسالگرد انقلاب اسلامی از وقوع پدیده شوم ریزگردها در 22 بهمن‌ماه امسال در خوزستانخبر داده بود و بیان کرد که کانون این ریزگردها داخلی است و بعد از آن در روز 23بهمن مردم با قعطی گسترده در 11 شهر روبرو شدند.[3]

 این درحالی است که غلامرضا شرفی، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی وضعیت کنونی استان خوزستان را بحرانی و قرمز قلمداد کرده و بیان می‌کند: باید معضل ریزگردها تا قبل از شروع فصل گرم حل و فصل شود چرا که قطعی برق در آن ایام مردم را با مشکلات جدی‌تری مواجه می‌کند.

این در شرایطی است که بحران امروز خوزستان با بی‌اعتنایی و مدیریت نادرست محیط زیستی به این درجه شدت رسیده و کارشناسان هشدار می‌دهند اینگونه عملکرد بحران‌های دیگری را برای این استان در پی خواهد داشت. 

با این حال به نظر می‌رسد که بایستی محیط زیست برای مردم محجوب خوزستان که چندسالی است با این پدیده شوم روبرو هستند، امکانات ویژه‌ای در نظر گرفته و مشکل آنانرا حل کند نه اینکه با بی‌اعتنایی سعی کند صورت مسئله را پاک و اینگونه مشکلاتمحیط زیستی حاد یک استان را نادیده بگیرد.

[1] http://www.isna.ir/news/95112517376

[2] http://www.isna.ir/news/95112517684

[3] http://www.isna.ir/news/95112114981منبع : مشرق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : خوزستان - استان - مشکلات - ریزگردها - زیستی - درباره - پدیده - بی‌اعتنایی - درحالی - اینگونه - مسئولان - آزاری - اسلامی - گسترده - ابتکار - بحران - بحران‌های - بهمن‌ماه - اینکه - محیطی - زیست‌محیطی - کانون - معصومه - لایحه - حیوان - بحرانی - بایستی - می‌رسد - البته - می‌کند - روبرو - برخورد - تصریح - غلامرضا - خوزستانی‌ها - استاندار - صحبت‌های - رسانه‌ها - محروم - هشدار - اینجاست - موضوع - وضعیت - نماینده - جریان - انتقال - اظهار -

مطالب مرتبط با : در کنار دلواپسی برای حیوانات، برای انسان‌ها هم کاری کنید/ رئیس سازمان محیط زیست در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟
نظر شما در مورد : در کنار دلواپسی برای حیوانات، برای انسان‌ها هم کاری کنید/ رئیس سازمان محیط زیست در بحران‌های زیست‌محیطی کجاست؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها