امروز سه شنبه 04 مهر 1396 ساعت 23:21:12

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 147531 -تاریخ انتشار : جمعه 29 بهمن 1395 -ساعت : 04:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اگر مردم اعتراض کنند، دستگیر می شوند؟!/ آقای عارف با این طرح جامعه را نگران کردید

دستاورد اصلاح‌طلبان مجلس؛

اگر مردم اعتراض کنند، دستگیر می شوند؟!/ آقای عارف با این طرح جامعه را نگران کردید

مازندمجلس: طرح دوفوریتی که به عنوان طرح «تامین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» توسط عارف و برخی از اعضای اصلی فراکسیون امید به مجلس ارائه شده با توجه به ابهامات و کلی‌گویی باعث نگرانی افکارعمومی شده است.
مازندمجلس: سرویس سیاست مشرق – طرحی دو فوریتی توسطمحمدرضا عارف، ‌رئیس فراکسیون امید و 33 نفر از نمایندگان دیگر که برخی از ‌آناناصلاح‌طلب و عضو فراکسیون امید هستند، تهیه شده که انتقادات بسیاری را در پی داشتهاست.  موضوع اصلی این طرح جنجال‌برانگیز این است که فردی که در مراسم سخنرانی سؤالی بپرسد که این سؤال موجبجلب توجه شود، به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می‌شود! که این موضوع موارد و مسائلی بر آن مترتب است که موجب نگرانی بخشی از افکارعمومیشده است.

اینکه فضای امن و ایمنی برای یک سخنرانی یا یکنشست بوجود بیاید که بتوان به نحو احسن از برگزاری چنین مراسماتی استفاده کرد و یکاخلال بیهوده تمامی برنامه و اصل آن را تحت شعاع خود قرار ندهد و حاشیه بر متنغلبه نکند، موضوع در خور توجهی است اما این نگرانی هم وجود دارد که تصویب چنینقوانینی که ابهامات بسیاری در آن وجود دارد باعث برخورد سلیقه‌ای با این موضوع شدهو متعاقب آن آزادی‌های فردی و حقوق شهروندی را با خطر روبرو می‌کند و به جای حل مشکلات، خودمشکل‌زا می‌شود.

در ماده طرح واحده « تامین امنیت برگزاری مراسمرسمی، عرفی و معمولی» آمده است:‌ «هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سوال و یا غیر آن در مراسم سخنرانیاعم از مراسم رسمی که عرفا بدون مجوز تشکیل می شود موجبات توقف یا جلب توجه به خودو یا تشنج شود به حبس از 6 ماه تا دو سال محکوم می‌‌گردد.»[1]

به نظر می‌رسد در طراحی این طرح کلمات به درستی به کار برده نشده کههمین موضوع سبب شده تا دایره جرم در آن گسترده و به نوعی شاید ناخواسته مخل آزادی مشروع شود. درواقع مصادیق خاصی برای این طرح وجود ندارد زیرا در آن گفته شده که «‌هرکسی و هر اقدامی اعم از طرح سئوال و یا غیر آن انجام دهد» مجرم شناخته می‌شود کهاین موضوع دایره جرم‌ را افزایش داده و دو حالت کلی را برای اجرای این قانون مترتبمی‌شود.

اول اینکه باعث خودسانسوری و عدم پویایی جلسات و سخنرانی‌ها می‌شود و ازسوی دیگر ممکن است با اقداماتی ناخواسته و غیرعمد و گاها دلسوزانه جلسه‌ای برایچند دقیقه مختل شود و جرم صورت گیرد. حتی در این قانون‌نگاری ممکن است فردی با یک عطسهو خنده جلسه‌ای را مخدوش کند که این موضوع نیز با توجه به تعریف این طرح، جرم محسوبشده و ممکن است فرد خاطی را با مشکل روبرو کند که بیشتر به یک طنز شبیه است.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد باید دو کفه این ترازو طوری سنگین‌شود کهعلاوه بر تامین امنیت، آزادی‌های فردی و اجتماعی مخدوش نشود؛ چراکه در اصل نهمقانون اساسی، آزادی قانونی به گونه‌ای تعریف شده که مخل امنیت و آرامش دیگراننباشد اما از سوی دیگر مقامات نیز حق ندارند که به نام استقلال و تمامیت ارضیآزادی‌های مشروع را از شهروندان سلب کنند که بیم آن می‌رود با ابهامات و کلی‌گویی در این طرح آزادی‌های مشروع آسیب ببیند.

در اصل نهم قانون اساسی در این باره آمده است:‌ «در جمهوری‏ اسلامی‏ایران‏ آزادی‏ و استقلال‏ و وحدت‏ و تمامیت‏ اراضی‏ کشور از یکدیگر تفکیک‏ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه‏ دولت‏ و آحاد ملت‏ است‏. هیچ‏ فرد یا گروه‏ یا مقامی‏حق‏ ندارد به‏ نام‏ استفاده‏ از آزادی‏، به‏ استقلال‏ سیاسی‏، فرهنگی‏، اقتصادی‏،نظامی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ ایران‏ کمترین‏ خدشه‏ ای‏ وارد کند و هیچ‏ مقامی‏ حق‏ نداردبه‏ نام‏ حفظ استقلال‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور آزادیهای‏ مشروع‏ را، هر چند با وضعقوانین‏ و مقررات‏، سلب‏ کند.[2]»

بر همین اساس با وجود اینکه طرح مذکور هر کنش و واکنشی را جزو مصادق جرم ذکر کرده است، این حق رعایت نمی‌شود و به دنبال خود هراس و نگرانی جامعه را به دنبال داشته است که به نظر می‌رسد قانون‌گذارانبایستی در این زمینه بیشتر توجه کنند و دقت بیشتری به خرج دهند تا بار روانیقوانین به جای اینکه مردم را نگران سازد به آنان آرامش خاطر دهد.

در این راستا قانونگذار باید به این موضوع نیز توجه خاص داشته باشد که تاچه میزان قوانین به روز و مطابق پذیرش جامعه و باعث رشد و پویایی آن می‌شود وقوانین طوری طراحی شوند که باعث فرهنگ پذیرش قانون میان عامه مردم شود نهاینکه جامعه را از قوانین دلزده و گریزان سازد؛ با این تعریف که قانونی مشروعیت می‌یابد که مورد پذیرش جامعه باشد و جامعه بداند با رعایت آن به پیشرفت و سعادت دست می‌یابد.

 امیر حمزه‌نژاد

[1] http://www.farsnews.com/13951126001169

[2] http://rc.majlis.ir/fa/law/show/133615


منبع : مشرق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : موضوع - جامعه - اینکه - آزادی‌های - قانون - استقلال‏ - می‌رسد - مشروع - تعریف - تمامیت‏ - پذیرش - مراسم - نگرانی - مخدوش - می‌یابد - پویایی - قوانین - جلسه‌ای - بیشتر - رعایت - دنبال - آرامش - قانونی - ارضی‏ - دایره - محکوم - برگزاری - سخنرانی - بسیاری - نگران - فراکسیون - ابهامات - روبرو - ناخواسته - آزادی - طراحی - اقدامی - تامین - امنیت - ندارد -

مطالب مرتبط با : اگر مردم اعتراض کنند، دستگیر می شوند؟!/ آقای عارف با این طرح جامعه را نگران کردید
نظر شما در مورد : اگر مردم اعتراض کنند، دستگیر می شوند؟!/ آقای عارف با این طرح جامعه را نگران کردید

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها