مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1254 -تاریخ انتشار : دوشنبه 04 خرداد 1394 -ساعت : 11:51

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آخرین وزن‌کشی مجلس نهم

تلاش برای معتدل‌ترشدن هیأت‌رئیسه در سال آخر ادامه دارد؛

آخرین وزن‌کشی مجلس نهم

عزم حدادعادل برای اجماع دو فراکسیون اصولگرای مجلس در جهت حفظ ترکیب فعلی هیأت‌رئیسه، با کارشکنی یاران تندرو او ناکام مانده و حالا تعیین‌تکلیف ترکیب هیأت‌رئیسه در سال آخر، به نحوه بازی میانه‌روها در مقابل تندروها بستگی دارد.

مازند پارلمان: عزم حدادعادل برای اجماع دو فراکسیون اصولگرای مجلس در جهت حفظ ترکیب فعلی هیأت‌رئیسه، با کارشکنی یاران تندرو او ناکام مانده و حالا تعیین‌تکلیف ترکیب هیأت‌رئیسه در سال آخر، به نحوه بازی میانه‌روها در مقابل تندروها بستگی دارد. براساس آخرین تصمیم‌گیری‌ها بناست، ترکیب هیأت‌رئیسه کنونی تکرار شود، بی‌اندکی تغییر و تحول، آن‌هم در انتخاباتی که قرار است روز چهارشنبه این هفته برگزار شود. الیاس نادران بناست سه‌شنبه درباره آمدن یا نیامدنش خبر دهد و باهنر نیز برخلاف معمول در راهروها رؤیت می‌شود، اما بنایی بر گفت‌وگو ندارد و گویا فقط آمده است خودی نشان داده باشد. آن‌سوتر، طیف علی لاریجانی نسبت به نسخه حدادعادل بی‌تمایل نیست و تا به اینجای کار تکرار همان هیأت‌رئیسه پیشین محتمل است، اما همچنان مسئله تک‌روی تندروترها نسبت به سایر اعضای فراکسیون حداد (رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس)، ممکن است معادلات را تغییر دهد. کاظم جلالی، رئیس فراکسیون رهروان ولایت، روز گذشته در راهروها، ماجرای پیشنهاد حدادعادل و واکنش رهروان را این‌گونه روایت کرد: «مدتی پیش آقای حدادعادل بحثی را مطرح کردند مبنی‌بر اینکه ترکیب فعلی هیأت‌رئیسه حفظ شود. آقای حداد جلسه‌ای نیز با دکتر لاریجانی در همین راستا داشته‌اند و درباره موضوع حفظ وضع موجود در هیأت‌رئیسه بحث کرده‌اند. پاسخ من و آقای لاریجانی به مباحث مطروحه آقای حدادعادل این بود که این بحث، نظری است که می‌شود آن را در فراکسیون رهروان ولایت مطرح کرد و اگر اعضای فراکسیون با اکثریت به آن رأی دهند، می‌توان به آن عمل کرد». اما علت ناکام‌ماندن این پروژه چه بود؟ کاظم جلالی علت را این‌گونه توضیح داد: «آقای حدادعادل به من گفته‌اند با کلیت حفظ وضع موجود در هیأت‌رئیسه موافقیم، اما بعد برخی اظهارنظرها از بعضی افراد فراکسیون اصولگرایان شنیده شد که پیرو آن قرار است بعضی افراد فراکسیون اصولگرایان برای هیأت‌رئیسه کاندیدا شوند و بنده به طور مشخص اسامی این افراد را به آقای حدادعادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، گفته‌ام. من به آقای حدادعادل گفتم که با توجه به اظهارنظرهای برخی افراد فراکسیون اصولگرایان برای اعلام کاندیداتوری در انتخابات هیأت‌رئیسه، نتیجه، حفظ وضع موجود نخواهد بود که درمقابل، آقای حدادعادل اشاره کردند که با این افراد صحبت خواهند کرد». پیگیری‌های «شرق» نشان می‌دهد، پس از ارائه پیشنهاد حداد به فراکسیون رهروان، نام روح‌الله حسینیان به‌عنوان گزینه موردنظر تندروها برای ریاست و همین‌طور نام الیاس نادران برای نایب‌رئیسی مطرح شده است و چهره‌های دیگری نظیر بیرانوند هم به‌عنوان گزینه‌های بعدی برای ورود به انتخابات هیأت‌رئیسه مطرح شده‌اند. کاظم جلالی روز گذشته تلاش و پیشنهاد حداد برای حفظ وضع موجود را «صادقانه» توصیف کرد و درباره توضیح حداد راجع به حرکت جدایی‌طلبانه تندروها گفت: «حدادعادل در واکنش به اینکه برخی افراد فراکسیون اصولگرایان می‌خواهند برای هیأت‌رئیسه کاندیدا شوند، گفته است آنها از فلان جبهه هستند و اظهارات آنها سلیقه‌ای است که خیلی مورد توجه قرار نخواهد گرفت، اما ما به رئیس فراکسیون اصولگرایان گفته‌ایم که بالاخره اینها از فراکسیون شما هستند و باید برای این موضوع تعیین‌تکلیف شود».

حداد تنها ماند
درحالی‌که رئیس فراکسیون رهروان؛ یعنی کاظم جلالی، اقدام رئیس فراکسیون رقیب یعنی حداد را صادقانه می‌داند، اما نگاه‌های بدبینانه‌ای هم نسبت به این اقدام بین برخی نمایندگان وجود دارد. آنهایی که نسبت به پروژه‌های سازمان‌یافته تندروها بیش از سایرین بدبین هستند، می‌گویند پیمودن این مسیر پیشنهادی حداد، از سوی لاریجانی، به‌شکلی افتادن در دام تندروهاست و معلوم نیست آینده این همراهی چه خواهد شد، چه که بسیاری در مجلس نسبت به هرگونه همراهی حزب علی لاریجانی با تندروها هشدار داده‌اند. در نهایت قرار بر این شد که بعدازظهر روز گذشته، فراکسیون رهروان با تشکیل جلسه در مجمع عمومی، درباره پیشنهاد حداد تصمیم‌گیری کند، اما در آخرین لحظه، کاظم جلالی اعلام کرد که به‌دلیل عقب‌نشینی فراکسیون حدادعادل از پیشنهاد فهرست مشترک، جلسه لغو شده تا فراکسیون رهروان روز سه‌شنبه فهرست ١٢ نفره خود برای هیأت‌رئیسه را معرفی کند.

مسئله‌ای به نام باهنر
اما در میان اعضای فراکسیون رهروان، مهم‌ترین مورد اختلافی، ادامه نایب‌رئیسی باهنر است. چراکه درباره ریاست لاریجانی و نایب‌رئیسی ابوترابی‌فرد، اختلافی وجود ندارد، اما مواضع یک سال اخیر باهنر و نوع نقش‌آفرینی‌های او به سود تندروها، مورد انتقاد بسیاری از رهروانی‌هاست و رأی مخالف شورای مرکزی رهروان به نامزدی باهنر برای انتخابات هیأت‌رئیسه در چندروز گذشته پیام مشخصی به نشانه اعتراض نسبت به ائتلاف با تندروها بود. بااین‌حال و در شرایطی که نادران برای نشستن بر صندلی فعلی باهنر خیز برداشته است، فراکسیون رهروان برسر یک دوراهی دشوار قرار دارد. آنها اگر بخواهند باهنر را به دلیل رفتارهای یک سال گذشته تنبیه و از داخل فراکسیون خود، گزینه دیگری را برای نایب‌رئیسی کاندیدا کنند، برای رقابت با نادران مشکل خواهند داشت. از سوی دیگر ادامه رفتارهای باهنر نیز با ذائقه فراکسیون هم‌خوانی ندارد و به همین دلیل است که صبح روز گذشته، او را به فراکسیون فراخوانده‌اند. نتیجه این جلسه هم گویا، رهروانی‌ها را در آستانه حمایت مجدد از باهنر قرار داده است. کاظم جلالی روز گذشته در این‌باره گفت: «در فراکسیون رهروان ولایت، نقدهایی نسبت به آقای باهنر وجود دارد که این نقدها به وی گفته شده و خود باهنر نیز در جلسه رهروان، بخشی از این نقدها را پذیرفته و جای امیدواری دارد که این نقدها برطرف شود». گزینه تکرار حمایت از باهنر وقتی جدی‌تر شد که کاظم جلالی به‌عنوان قدرتمندترین گزینه فراکسیون رهروان برای کسب کرسی نایب‌رئیسی، دیروز در جمع خبرنگاران پارلمانی اعلام کرد که قصد کاندیداتوری ندارد و به‌این‌ترتیب باهنر همچنان به‌عنوان جدی‌ترین گزینه فراکسیون رهروان برای رقابت با نادران، مطرح است.

نگرانی از افزایش تندروها در هیأت‌رئیسه
بااین‌حال در میان گزینه‌های موجود حتی برخی رهروانی‌ها رأی به نادران را به رأی به باهنر ترجیح می‌دهند. پازل دشواری پیش‌روی علی لاریجانی شکل گرفته، از یک سو مخالفت‌ها با تصمیم‌های نیابتی در بدنه رهروان ولایت رو به افزایش گذاشته و درعین‌حال نگرانی از ورود یک نماینده تندوتیز دیگر به هیأت‌رئیسه بیخ گوش بهارستان است، اما همه دغدغه‌های پیش‌روی میانه‌روها، مربوط به برنده رقابت احتمالی باهنر و نادران نیست. در جمع سایر اعضای هیأت‌رئیسه، درحالی‌که تا سال گذشته از جمع شش‌نفره منشی‌ها، دو سهمیه به طیف حداد و چهار سهمیه به طیف لاریجانی رسیده بود، سال گذشته با پیوستن بذرپاش به جمع دهقانی و صادقی، تعداد اصولگرایان نزدیک به طیف حداد به سه نفر رسید. ازاین‌رو حالا فراکسیون رهروان به‌جز چاره‌اندیشی برای بستن راه ورود نادران به جمع نواب‌رئیس، باید به فکر پس‌گرفتن کرسی‌های دیگر هیأت‌رئیسه از تندروها نیز باشد. سال گذشته جهانگیرزاده و هروی از سوی فراکسیون به صحن معرفی شدند، اما رأی نمایندگان به سمت چهره‌هایی مثل بذرپاش و دهقانی و صادقی چرخید و حالا از فراکسیون رهروان در سال آخر بار دیگر نام جهانگیرزاده و هروی به‌عنوان گزینه‌های مطرح برای ورود به هیأت‌رئیسه به گوش می‌رسد؛ گزینه‌هایی که اگر این‌بار بتوانند رأی مجلس را به دست بیاورند، می‌توان گفت مجلس نهم در سال آخر، رنگ‌وبوی اعتدالی به خود گرفته است.


منبع : شرق


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : آخرین وزن‌کشی مجلس نهم

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها