مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 149461 -تاریخ انتشار : دوشنبه 09 اسفند 1395 -ساعت : 13:40

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ایران در انتظار دوباره روحانی

لطف اله آجدانی در گفت‌وگو با مازندمجلس:

ایران در انتظار دوباره روحانی

اختصاصی مازندمجلس: مردم ایران ، رویای پیروزی مخالفان دولت تدبیر و امید را به کابوس تبدیل خواهند کرد/ روحانی خواهد آمد و اجماع اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل بر روی روحانی قطعی است/ نیاز ایران و ایرانیان به تکرار و تداوم دولت تدبیر و امید برخاسته از ضرورت تاریخی اعتدال برای حفظ و تقویت مصالح نظام و منافع ملی است

اختصاصی مازندمجلس: لطف اله آجدانی پژوهشگر و فعال سیاسی استان مازندران مصاحبه ای با پایگاه خبری مازندمجلس انجام داده است که در ادامه می آید:

مازندمجلس: تحلیل شما از رفتار انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان در انتخابات دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

آجدانی: من  مشروعیت عقلانی گزاره  دو قطبی اصلاح طلبان و اصولگرایان و لزوم برابر نهاد این دوگانه را نه به رسمیت می شناسم و نه آن را مطلوب مصالح نظام و منافع ملی می دانم. معتقد هستم که برای عبور از تنگناها و مشکلات داخلی و خارجی، می توان و باید در چارچوب تفکر و رفتار اعتدالی ، از همه ظرفیت ها و فرصت های معتقد و پای بند به مصالح نظام و منافع ملی برای مدیریت کشور و توسعه و ترقی ایران بهره گرفت. اصلاحات یک ضرورت است. هم چنان که اصول و آرمان های انقلاب و نظام نیز یک ضرورت. و اعتدال فرصت تاریخی مناسبی را برای مصالح نظام و منافع ملی فراهم می سازد تا علاوه بر استفاده از ظرفیت اصلاح طلبان و اصلاح طلبی در راه تقویت مصالح نظام و منافع ملی، از اصولگرایان معتدل نیز برای پیشرفت و توسعه کشور و جامعه بهره گرفت. آن چه که من آن را برای نظام و منافع ملی خطر بزرگی می دانم افراطی گری است. خواه این افراطی گری با نام و در لباس اصلاح طلبی باشد یا با نام و در لباس اصولگرایی یا با هر نام و در هر لباس دیگر. از اینرو من در چارچوب تفکر و رفتار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی اعتدالی، اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل را در بسیاری از  موارد  و مواضع ، به رغم  وجود  پاره ای اختلاف سلیقه یا حتی بعضی اختلاف نظرها ،نزدیک به یکدیگر و در کنار هم  می دانم.

دقت کنیم که برخلاف احزاب و تشکل های موسوم به اصلاحات ؛ فاصله  میان طیف های مختلف سیاسی موسوم و منسوب به اصولگرایی به طور نسبی  زیاد است.همین عامل  موجب  افزایش  امکان اجماع  انتخاباتی طیف های مختلف اصلاح طلب  و کاهش ضریب و امکان اجماع انتخاباتی اصولگرایانی است که بخش هایی از آن ها نیز از حامیان روحانی و خواهان تداوم دولت تدبیر و امید هستند.

به نظر می رسد حامیان دولت از شرایط کاملا مناسبی برای اجماع در حمایت از روحانی و دولت تدبیر و امید برخوردارند . گرچه طبیعی است از آمادگی لازم برای اتفاقات احتمالی و آلترناتیوهای احتمالی نیز برخوردارند. اما مخالفان روحانی و دولت تدبیر و امید نشان داده اند که قابلیت و امکان کافی برای رسیدن به اجماع بر روی یک گزینه را ندارند. و حتی در صورت فرض امکان چنین اجماعی، فاقد گزینه ای هستند که از محبوبیت ملی و قدرت کاریزماتیک مناسب و کافی برای پیروزی برخوردار باشند. به ویژه معتقدم بعضی اقدامات و رفتارهای طیف های افراطی مخالفان روحانی در تخریب روحانی و دولت تدبیر و امید از طریق شیوه هایی چون توهین و تهمت ، راه را برای پیروزی تفکر اعتدال تسهیل و تسریع خواهد ساخت.

فکر میکنم روحانی خواهد آمد و اجماع اصلاح طلبان و اصول گرایان معتدل بر روی روحانی قطعی است.اما تصور این قطعیت برای امکان اجماع رقبای دکتر روحانی بر روی یک گزینه ،بیشتر شبیه یک توهم است تا واقعیت.

 

مازندمجلس: نقش فقدان حضور و خلا وجود آیت الله هاشمی رفسنجانی برای موقعیت انتخاباتی دکتر روحانی و حامیان اصلاح طلب و اعتدالگرای دولت تدبیر و امید در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 را چگونه می بینید و  پیش بینی  شما از نتیجه رقابت انتخاباتی دوازدهمین  دوره  ریاست جمهوری اسلامی  ایران چیست؟

آجدانی: تردیدی نیست فقدان حضور شخص آیت الله هاشمی به عنوان یکی از مهم ترین نقطه ثقل و یکی از بزرگترین حامیان اصلاحات و اعتدال در ایران محسوس است، اما با این باور که شخصیت فکری و رفتاری آیت الله هاشمی همچنان زنده است، لاجرم برای علاقه مندان به آیت الله، بسیار اهمیت دارد که در زنده داشت و بزرگداشت و تداوم تفکر و رفتار سیاسی آیت الله هاشمی در لزوم حمایت از جریان اصلاحات و اعتدال ، با وفاق بیش از پیش به حمایت از روحانی برخیزند. رحلت آیت الله هاشمی بدون شک موجب افزایش وحدت و وفاق نخبگان و لایه های مختلف سیاسی و اجتماعی در حمایت از روحانی  شده است. مراسم تشییع  پیکر گسترده و  میلیونی آیت الله هاشمی، نشانه و خبر زودرسی از خبر قطعی و نهایی پیروزی انتخاباتی روحانی و تکرار و تداوم دولت تدبیر و امید در اردیبهشت 96 است.

وانگهی نمی توان انکار کرد که به رغم پاره ای ناکامی ها در عملکرد دولت تدبیر و امید که بخش مهمی از آن ناکامی ها نیز خارج از اراده و اختیار دولت و نشانه و نتیجه بعضی کارشکنی ها و فشارها و مخالفت ها و اقدامات غیر قانونی و فراقانونی مخالفان افراطی روحانی و دولت تدبیر و امید بوده، عملکرد روحانی و دولت یازدهم در بسیاری از موارد موفق و قابل دفاع است. وانگهی آگاهی و  نیاز ایران و ایرانیان به ضرورت تاریخی و اجتماعی تقویت و تداوم عقلانیت و اعتدال  برای حفظ و تقویت مصالح نظام و منافع ملی ، ناگزیر و لاجرم  راه پیروزی را برای روحانی تسهیل کرده و ایران و جهان  در 29 اردیبهشت 96  شاهد خواهد بود که در یک رقابت سالم و عادلانه  چگونه مردم ایران ، رویای پیروزی مخالفان روحانی و دولت تدبیر و امید را به کابوس تبدیل خواهند کرد. شکست سخت انتخاباتی رقبای روحانی و مخالفان دولت تدبیر و امید، آسان ترین گزینه برای پیش بینی سرنوشت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران است.

 

مازند مجلس: یک وجه شناخته شده شما در کشور، مناظره های داغ و پرمخاطب تلویزیونی شما با چهره های مختلف سیاسی، علمی و فرهنگی در سطح ملی است. آیا برای دفاع از عملکرد روحانی و دولت تدبیر و امید، برای مناظره با مخالفان روحانی و دولت تدبیر آمادگی دارید؟

 آجدانی: برای اهل اندیشه و استدلال که جز به زبان اسناد و دلایل و شواهد سخن نمی گویند، قرار دادن ادعاها و باورها بر روی میز تناظر اندیشه، آسان ترین کار است.  نقد و نظر را یک ضرورت برای تصحیح ادعاها و باور و تنویر افکار عمومی در هرچه نزدیکتر شدن به واقعیت ها می دانم و معتقدم پای جزمیت و جهل و تعصب و دروغ و توهین و تخریب  در محضر میز مناظره و در دیده اهل خرد و انصاف لنگ است.  از مناظره زنده تلویزیونی با مدعیان مخالف روحانی و دولت تدبیر و امید اگر آمادگی مناظره با بنده را داشته باشند استقبال می کنم، تا دانسته آید که زبان های  گشاده از  ادعاهای پرشور اما بی اساس علیه روحانی و دولت تدبیر و امید در چنین مناظره ای چگونه به لکنت خواهد افتاد.

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : لطف اله آجدانی - آجدانی - دولت روحانی - تدبیر و امید -

مطالب مرتبط با : ایران در انتظار دوباره روحانی
نظر شما در مورد : ایران در انتظار دوباره روحانی

*

*