مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 149774 -تاریخ انتشار : شنبه 21 اسفند 1395 -ساعت : 12:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
«از دلایل هجمه ها به بانک سرمایه» تا «شایعات پیرامون برکناری مدیرعامل آن»

خانی مدیرعامل بانک سرمایه در گفتگو با مازندمجلس؛

«از دلایل هجمه ها به بانک سرمایه» تا «شایعات پیرامون برکناری مدیرعامل آن»

اختصاصی مازندمجلس: بانک سرمایه تسهیلاتی داده است که بالای 30 تا 33 درصد بوده است که این امر خلاف بانکداری صحیح است. ما اعلام کردیم هر که اقدام به تسویه بدهی کند قطعا جریمه آن‌ها بخشیده خواهد شد و تسهیلاتی که بالای نرخ متعادل واگذار شده به آنها وعده می‌کنیم اگر اقدام به تسویه کنند به نرخ مصوب بانک مرکزی برسانیم

مازندمجلس: پس از هجمه های اخیر به بانک سرمایه به سراغ محمدرضا خانی مدیرعامل این بانک رفتیم و نظر وی را در این باره جویا شدیم.

 به عنوان سوال نخست بفرمایید دلیل هجمه های اخیر به بانک سرمایه چیست؟

بانک سرمایه تنها بانکی است که در نظام بانکی این افتخار را پیدا کرد که علنا با مفسدان و بدهکاران بزرگ که تمایل  بازگشت  پول و بیت‌المال را نداشتند مبارزه کند. این افتخار ما در نظام بانکی است چون تاکنون هیچ بانکی این کار را انجام نداد. ما با تمام این مفسدین که یازده سال پول بانک را به یغما برده بودند، پولی که با دلار نهصد تومان یا کمتر شروع کردند و الان یازده سال از این فساد گذشته بازهم تمایل به بازگشت پول ندارند، مبارزه کردیم. این افراد وقتی دیدند مبارزه ما علنی شده اول در بانک و با شخص بنده و هیات مدیره مذاکره کنند تا ما را مورد تطمیع قرار دهند. وقتی دیدند مقاومت کردیم از ما ناامید شدند و در ادامه وارد بدنه بانک شدند. متاسفانه تعدادی از افراد بانک، مورد تطمیع واقع شدند که ما آنها را شناسایی کردیم و عذر آنها را خواستیم. بدهکاران وقتی دیدند کار آنها نتیجه نداد به این شایعات و برخی بی‌اخلاقی ها روی آوردند. نمی دانند این شایعات نظام اقتصادی کشور را هدف قرار می‌دهد. ابتدا سراغ بانک سرمایه آمدند و بعد به سراغ بانک‌های دیگه خواهند رفت چون بدهکاران به همه بانک‌ها بدهکارند ما به صورت جدی وارد معرفی کردن این افراد شدیم.

 

تعداد بدهکاران و مبلغ بدهی آنها چقدر است و اینکه این افراد چگونه به بانک ها نفوذ می کنند؟

تعداد این افراد که با هم نقطه مشترک دارند 31 نفر است و مبلغ 7 هزار و 800 میلیارد به بانک سرمایه بدهکارند. این افراد با هزینه پول خود بانک، این رفتار و عملیات را انجام دادند.

 

اقداماتی که در دوران مدیریت خود در بانک سرمایه انجام داده اید چه بود؟

در چهار شاخص اصلی بانک در نظام بانکی دارای رتبه بسیار عالی شد. 67 درصد رشد منابع خرد داشتیم. بانک سرمایه بدهکارترین بانک در شبکه بین بانکی بود که 97 درصد این بدهی را تسویه کردیم و سه درصد باقیمانده نیز اختلاف حساب ماست. ذخیره سپرده قانونی ما نزد بانک مرکزی 68 درصد افزایش پیدا کرد و بانک سرمایه در پرداخت وام و تسهیلات رشد منفی داشت یعنی ما نیامدیم وام پرداخت کنیم پول جذب کنیم چون معوقات بالا بود قرض وام را متوقف کردیم تا بتوانیم وام‌های خرد به معلمین ، فرهنگیان و قشر متوسط جامعه بدهیم و کل پول بانک را به بخش تولید هدایت کردیم.

ما در این چهار شاخص اصلی یکی از بانک‌های خوب کشور بودیم که این بر مزاج خیلی از افراد که بانک را محل چپاول خود قرار دادند خوش نیامد و شروع به درست کردن شایعات کردند.

 

آیا شایعات پیرامون برکناری شما تا نوروز 96 حقیقت دارد؟

در تاریخ 6 دی ماه سال جاری وزیر آموزش و پرورش نامه‌ای را مکتوب به رییس بانک مرکزی می‌نویسد و سه نفر را به عنوان اعضای هیات مدیره بانک سرمایه معرفی می‌کند این سه نفر دعوت به مصاحبه می‌شوند و تا اینجا به صورت مکتوب در جریان هستیم و از اینجا به بعد دیگر نظر ایده‌هاست که بانک مرکزی دو نفر از اینها را تأیید کرد و به صورت مکتوب به وزیر اعلام کرده هنوز به ما چیزی اعلام نشده است.

وزیر آموزش و پرورش به عنوان رئیس مجمع فقط می‌تواند اعضای هیأت مدیره را معرفی بانک مرکزی تایید کرد بعد از آن اعضا هیات مدیره ، مدیرعامل را تعیین می‌کنند.

اینطوری که پیش‌بینی شده دو نفری که معرفی شدند، به علاوه یک نفر موجود که شاید بنده باشم سه نفر را تکمیل کنند مدیر عامل می‌تواند خارج از اعضای هیأت مدیره باشد.اینگونه که آثار صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان سهام دار بانک سرمایه آشکار است به نظر می‌رسد بنده در خدمت بانک سرمایه باشم.

 

آیا افراد بدهکار در انتخاب یا برکناری شما نقش دارند؟

 فعلا بحثی از جا به جایی نیست هرچند بدهکاران کلان از رفتن من خوشحال می شوند.

 

آیا بخشنامه تسهیلات زیر صد میلیون تومن، که در آن جریمه دیر کرد و سودبانکی بخشیده می شود، در بانک سرمایه اجرایی شده است؟

بانک سرمایه تسهیلاتی داده است که بالای 30 تا 33 درصد بوده است که این امر خلاف بانکداری صحیح است. ما اعلام کردیم هر که اقدام به تسویه بدهی کند قطعا جریمه آن‌ها بخشیده خواهد شد و تسهیلاتی که بالای نرخ متعادل واگذار شده به آنها وعده می‌کنیم اگر اقدام به تسویه کنند به نرخ مصوب بانک مرکزی برسانیم.

 

با توجه به اینکه در آستانه نوروز باستانی هستیم حرف آخر شما برای مشتریان وفرهنگیان آموزش و پرورش چیست؟

هزینه ‌های سررسید تبلیغات و این مواردی که غیر متعارف بود متوقف شدند و از تاریخ ۷  تیر بنده اعلام کردم کل هزینه‌های تبلیغات و سررسید صرف هزینه‌های مردم و افراد بی‌بضاعت شود. اینجا از همه سپرده ‌گذاران کمک می‌گیریم ما مبارزه را با مفسدین شروع کردیم و یکبار هم که شده می خواهیم به این قائله خاتمه دهیم که بانکها محل تاخت و تاز این نامردان قرار نگیرد به ما اعتماد کنند و کمک کنند چون من اگر در این مبارزه موفق نشوم نظام بانکی کشور و پول مردم  آسیب خواهد دید. از همکاران در سایر بانکها می‌خواهم وارد بازی بی‌اخلاقی این افراد نشوند برخی از همکاران بانک‌ها  برای جذب منابع بیشتر و سپرده با این بدهکاران هم ‌گروه شدند و ا علام کردند بانک سرمایه ورشکسته است. این خوردن مال حرام و بی اخلاقی است.

بنده از تمام فرهنگیان و سپرده‌گذاران می‌خواهم به ما کمک کنند این مبارزه را تا به آخر ادامه دهیم موفق شویم تا پول هشت هزاره بانک برگردد که خوشبختانه تقریبا نزدیک به ۴۰ درصد آن برگشته است. بانک سرمایه با قدرت فعالیت می کند و در سال آینده بانک سرمایه در خدمت تولید، صنعت و فرهنگیان خواهد بود.

از شما خبرنگار پرتلاش که در یکسال گذشته کنار بانک سرمایه بودید و با اینجانب همکاری نموده و اخبار بانک سرمایه را پوشش دادید و همچنین از همکاران شما در پایگاه خبری مازندمجلس کمال تقدیر و تشکر را می نماییم.

گفتگو:  ابراهیم حاتمی نژاد (خبرنگار پارلمانی مازندمجلس)


«از دلایل هجمه ها به بانک سرمایه» تا «شایعات پیرامون برکناری مدیرعامل آن»

«از دلایل هجمه ها به بانک سرمایه» تا «شایعات پیرامون برکناری مدیرعامل آن»

«از دلایل هجمه ها به بانک سرمایه» تا «شایعات پیرامون برکناری مدیرعامل آن»

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : -

نظر شما در مورد : «از دلایل هجمه ها به بانک سرمایه» تا «شایعات پیرامون برکناری مدیرعامل آن»

*

*