مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 149789 -تاریخ انتشار : یکشنبه 22 اسفند 1395 -ساعت : 19:33

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بازی اصولگرایان با مهره های سوخته/ خطر پیروزی جامعه پوپولیستی وجود دارد/ سال 96 سال گرفتاری بانک ها/ مسکن مهر کارشناسی شده نبود و صحیح اجرا نشد

دبیرحزب اراده ملت در مازندران، در گفتگو با مازندمجلس مطرح کرد:

بازی اصولگرایان با مهره های سوخته/ خطر پیروزی جامعه پوپولیستی وجود دارد/ سال 96 سال گرفتاری بانک ها/ مسکن مهر کارشناسی شده نبود و صحیح اجرا نشد

اختصاصی مازندمجلس: نائیج پور، با بیان اینکه نمی توانیم همه کاستی ها را به گردن دولت بیندازیم، افزود: در کشور قصورهایی وجود دارد و گروه ها و جناح های ما هنوز به آن همدلی نرسیده است که پایه های همه گفتگوها منافع ملی و مشترک باشد. یاد گرفتیم بیشتر روی اختلافات صحبت کنیم

اختصاصی مازندمجلس: تورج نائیج پور، دبیرحزب اراده ملت در مازندران و عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در گفتگو با مازندمجلس، درباره عملکرد دولت آقای روحانی، اظهار کرد:  عملکرد دولت یازدهم را از منظرهای مختلف می توان بررسی کرد و نمی توان تک بعدی یا تک موضوعی عملکرد دولت را تحلیل کرد نیاز است. بنابراین نیاز است چندین پارامتر و هدف مهم در نظر گرفته شود. از طرفی باید در نظر داشت یک هدف هرچقدر بزرگ باشد نمی تواند سایر اهداف را تحت پوشش قرار دهد و یک هدف هر چقدر کوچک باشد نمی توان آن را نادیده گرفت.

وی، افزود: قضاوت ها باید با مجموعه پارامترها و اهداف، محدودیت ها و مشکلات ساختاری و عوامل دیگر، در نظر گرفته شود.

برجام آبروی ایران را برگرداند

 دبیرحزب اراده ملت در مازندران، با بیان اینکه بنده در مجموع به آقای روحانی نمره قبولی می دهم، گفت: با نگاهی به حوزه های مختلف می بینیم که دولت در حوزه بین الملل، عملکرد قابل قبولی داشت و علیرغم همه ناملایمات و گرفتاری ها، با دستهای بسته در فضای بین المللی اقدامات خوبی انجام داد.  در واقع آبرو به ایران برگردانده شد. شاید خیلی ها درک صحیحی از این موضوع نداشته باشند به عنوان مثال بنده در اسفند سال 92 سفری به قطر (که مساحت آن نصف مازندران است و جمعیت بومی آن حدود 500 هزار نفر است) داشتم، و ملاحظه کردم که قطری ها حدود 230 میلیارد دلار نفت و گاز در سال 2013 فروختند که حدود 120 میلیارد دلار آن از حوزه مشترک با ایران بوده است. اما ایران در آن سال فقط 10 میلیارد دلار درآمد داشت که رقم ما قابل مقایسه با رقم آن ها نیست. یعنی با پس از تحریم ها و تهدیدها تقریبا سالی 100 میلیارد دلار ضرر دیدیم  و در مقابل از توسعه برنامه های حوزه نفت عقب ماندیم.

نائیج پور، با بیان اینکه برجام باعث شد در حوزه نفتی به جایگاه درستی برسیم، تصریح کرد: حرکت اخیر ایران در اپیک حرکت بسیار برجسته ای بود و جهان را به تحسین واداشت که ایران نه تنها سهم خود را کم نکرد بلکه آن را اضافه کرد و تولید نفت ایران که روزانه به زیر یک میلیون بشکه نفت رسیده بود به روزانه 4 میلیون بشکه فزایش یافت.

وی، ادامه داد: در حوزه سلامت اقدامات خوبی انجام شد در بسیاری موارد درمان با کمترین هزینه صورت می گیرد البته چالش هایی چون کمبود بودجه دولت، بدهی به پزشکان و مراکز درمانی و مشکلات اجرایی وجود دارد که مانع تحقق همه برنامه های دولت شد اما باز هم گام های بزرگی در حوزه سلامت برداشته شد.

دبیرحزب اراده ملت در مازندران، با اظهار اینکه در حوزه سیاست داخلی، فضاها بازتر شد، افزود: به عینه می بینیم شبکه های مجازی اثرگزاری شگرفی در جامعه دارند و در مجموع، کارکرد شبکه های مجازی علیرغم برخی ایرادات خوب بوده وعملکرد دولت در حوزه نشر و سخن قابل تقدیر است.

مسکن مهر کارشناسی شده و صحیح اجرا نشد

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مشکلات ما جدی است، گفت: بخشی از این مشکلات از گذشته به این دولت منتقل شد مثلا سازمان برنامه و بودجه منحل شد یا حدود 100 میلیارد دلار پول کشور صرف مسکن مهر شد که بخش عمده آن کارشناسی شده و صحیح اجرا نشد اگرچه یکسری صاحب خانه شدند.

نائیج پور، تصریح کرد: بخش عمده مشکلاتی که دولت در حال حاضر با آن درگیر است بحث رکود کشور است. اینکه دولت بیاید با تک هدف کنترل تورم، موجب پایین آمدن تورم شود در نهایت محل اشکال است چون موجب بیکاری شدید می شود. ضمن اینکه نظام بانکی کشور اصلاح نشد، دنیا به نسل سوم بانکداری روی آورده و ما هنوز در نسل اول نظام بانکی هستیم. نتیجه این شد که بانک های ما دچار نزول خوری رسمی شدند.

وی، ادامه داد: با این نرخ بهره بانکی هیچ سرمایه گذاری انگیزه سرمایه گذاری در کشور را ندارد. بانک ها یک بازی باخت-باخت را با مردم شروع کردند و موجب تعطیلی خیلی از مراکز تولیدی شدند. وقتی بانکی بهره 36 درصدی دریافت کند انگیزه تولید مردم کاسته می شود. ما توقع داشتیم نظام بانکی اصلاح شود و در حوزه هایی، گردش پول در کشور داشته باشیم. اما اینگونه نشد و گردش پول در کشور به صفر رسیده و به نظر می رسد سال 96 سال گرفتاری بانک ها خواهد بود.

دبیرحزب اراده ملت در مازندران، با بیان اینکه احساس می شود برای چرخه رونق کشور یک سرمایه  وارد شود، گفت: ورود سرمایه برای رونق، از سه منبع (دولتی، بانکی و سرمایه گذاری خارجی) صورت می پذیرد که با مشکلاتی که وجود داشت به توفیقات مدنظر نرسیدیم البته به یک ثبات اقتصادی رسیدیم که قابل توجه است. از طرفی فضا بگونه ای اسیت که هر حرکتی برای توسعه کشور انجام شود یک عده دلواپس وجود دارند که مانع تحقق آن حرکت می شوند مثلا وقتی دکتر آخوندی با تلاش چند ساله نخستین هواپیما را وارد کشور کرد بسیاری مخالفت کردند در حالی که این فقط ورود یک پرنده آهنی نبود و یک نوید به کشور و به نوعی همای سعادت تلقی می شود ولی عده ای حتی با نو شدن ناوگان هوایی نیز مخالف هستند و حتی وزیر مربوطه را استیضاح کردند و برخی گفتند چرا خود در داخل هواپیما تولید نکنیم غافل از اینکه تولید هواپیما امری هزینه بردار و محصولی چند ملیتی خواهد بود.

نائیج پور، با بیان اینکه نمی توانیم همه کاستی ها را به گردن دولت بیندازیم، افزود: در کشور قصورهایی وجود دارد و گروه ها و جناح های ما هنوز به آن همدلی نرسیده است که پایه های همه گفتگوها منافع ملی و مشترک باشد. یاد گرفتیم. بیشتر یاد گرفتیم روی اختلافات صحبت کنیم.

وی، تصریح کرد: دولت آقای روحانی شاخص های بسیار خوبی دارد وزرای بسیار برجسته ای دارد که هر کدام دانشمند و فرهیخته هستند. اگر این دولت در دوره بعدی نیز تداوم یابد می توان به حل مشکلات موجود کشور امیدوار بود.

 خطر پیروزی جامعه پوپولیستی وجود دارد

دبیرحزب اراده ملت در مازندران، با اشاره به نزدیکی ایام انتخابات ریاست جمهوری، بیان کرد: ارتحال آقای هاشمی برای کشور سنگین بود چون هنوز به حضور و وجودشان به عنوان یک وزنه تعادلی احساس می شود. ولی حضور گسترده مردم در مراسم خاکسپاری توانست یک فرصتی را ایجاد کند که همه را دور هم جمع کند و وحدتی را بین حامیان دولت و اصلاح طلبان ایجاد کند.

 نائیج پور، افزود: انتخابات پیش رو برای آقای روحانی اگرچه کار راحتی نخواهد بود و خطر ایجاد فضای پوپولیستی مثل سال 84 وجود دارد، گفت: سال 84 سال خوبی برای سیاست ایران نبود تعدد کاندیدای اصلاح طلب (هاشمی، کروبی، معین و مهرعلیزاده) و تقسیم آرا موجب پیروزی تفکر پوپولیستی شد. سال 84 را می توان سال اشتباه بزرگان اصلاح طلب نامید که با توجه به تجارب کسب شده سال 96 سال اشتباه بزرگان نخواهد بود.


وی، تصریح کرد: یکی از پارامترهایی که نوید انتخاب مجدد آقای روحانی را می دهد وجود وحدت بین نیروهای اصلاح طلب، نیروهای متعدل و کسانی که در گرو توسعه کشور دارند، هست و این کار جناح مقابل را سخت خواهد کرد. ضمن اینکه جناح مقابل نیز چهره شاخصی ندارند و بسیاری از کاندیداهای آن ها بارها آمدند و رای نیاوردند در واقع کار اصولگرایان، بازی کردن با مهره های سوخته است.

دبیرحزب اراده ملت در مازندران، در پایان اظهار کرد: انتخابات می گذرد اما آنچه مهم است این است که برای اقتدار کشور، امیدوارم همه پای صندوق رای بیایند و مشارکت گسترده  داشته باشند. از طرفی هرچه حضور گسترده تر باشد احتمال رای آوری آقای روحانی بیشتر است چون در سکوت و قهر انتخاباتی مردم است که جامعه پوپولیستی می تواند پیروز شود. در حالت کلی، در فضای عمومی کشور علیرغم کاستی ها، گله مندی ها می توان به آینده بهتر امیدوار بود: چون می توان به صبوری کشید جور عدو/ چرا صبور نباشم که جور یار کشم

گفتگو: مجید ساجدی فر


بازی اصولگرایان با مهره های سوخته/ خطر پیروزی جامعه پوپولیستی وجود دارد/ سال 96 سال گرفتاری بانک ها/ مسکن مهر کارشناسی شده نبود و صحیح اجرا نشد

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : تورج نائیج پور - انتخابات ریاست جمهور - اصلاح طلبان - اصولگرایان - حزب اراده ملت - مجید ساجدی فر -

نظر شما در مورد : بازی اصولگرایان با مهره های سوخته/ خطر پیروزی جامعه پوپولیستی وجود دارد/ سال 96 سال گرفتاری بانک ها/ مسکن مهر کارشناسی شده نبود و صحیح اجرا نشد

*

*