مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 149841 -تاریخ انتشار : جمعه 27 اسفند 1395 -ساعت : 16:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اگر مشکلی در شهرداری تهران نبود چرا شهردار باید نگران تحقیق و تفحص باشد؟

در گفت‌وگوی اختصاصی با مازندمجلس مطرح شد؛

اگر مشکلی در شهرداری تهران نبود چرا شهردار باید نگران تحقیق و تفحص باشد؟

اختصاصی مازندمجلس: برای روشن شدن و آگاهی از چندوچون ماجرا، گفت‌وگویی کوتاه با داود محمدی نماینده مجلس تهران، نائب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات و عضو لیست امید در تهران، انجام دادیم که مشروح ان از نظرتان می‌گذرد

اختصاصی مازندمجلس:  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای علنی با رد گزارش تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکت به اشخاص حقیقی و حقوقی با 132 رأی موافق، 90 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند. همچنین تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران در واگذاری املاک و پروژه‌های مشارکتی به اشخاص حقیقی و حقوقی در جلسه 25 بهمن‌ماه سال جاری نیز رد شده بود. برای روشن شدن و آگاهی از چندوچون ماجرا، گفت‌وگویی کوتاه با داود محمدی نماینده مجلس تهران، نائب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات و عضو لیست امید در تهران، انجام دادیم که مشروح ان از نظرتان می‌گذرد:

چرا در خصوص بحث رد تحقیق و تفحص از شهرداری تهران طوری که نمایندگان لیست امید انتظار رای داشتند زمان انتخابات وعده دادند که ما پای اهداف و آرمان‌ها هستیم چرا با توجه به این همه بحث اسناد و مدارک دال بر تخلفات شهرداری تهران که در رسانه‌ها منتشر می‌شود لیست امید همکاری نکرد و آقای دامادی نماینده ساری بیان کردند؛ بحث سیاسی بوده و دو تن از نمایندگان لیست امید همکاری نکردند و دو رای نسبت به این قضیه کم داشتیم نظر جنابعالی به عنوان یکی از نمایندگان و افراد لیست امید و نائب رئیس اول کمیسیون تحقیقات آموزش مجلس چیست و چرا اعضا در این زمینه همکاری نکردند؟

تحقیق و تفحص جزو وظایف مجلس و نمایندگان است هر دستگاهی وظایفی دارد که به آن عمل می‌کند و اگر دستگاهی کار خود را  به درستی انجام دهد نباید نگران تحقیق تفحص باشد و کسانی که نمی‌توانند در این حوزه قرار بگیرند به نظر بنده نباید نگران تحقیق و تفحص باشند چون تفحص حق مردم است که‌ نسبت به آن و مسائل دستگاه آگاهی پیدا کنند. هر دستگاهی موظف است مسائل خود را آشکار و شفاف اعلام کند.دستگاه نباید نگران باشد باید همواره آمادگی داشته باشد و خود را در معرض نگاه مردم بگذارند تا  مردم نسبت به آنان قضاوت کنند اگر خدمت کرده باشند مردم متوجه خواهند شد و نارسایی نیز باید روشن می‌شود.

اما اینکه لیست امید سیاسی نگاه کرده است ، بنده معتقدم نگاه بسیاری سیاسی نبود بنده عضو لیست امیدم و معتقدم دستگاهی که مشکل ندارد، نگران تحقیق و تفحص نیست.

نمایندگان مجلس در ارتباط با مسائلی که باید روشن شود نباید نگاه جناحی و سیاسی داشته  باشند ما به عنوان نمایندگان اگر تشخیص دادیم و اعتماد کردیم رای می‌دهیم. باید به هر مسئله آگاهانه رای داد و نمایندگان نیز با آگاهی رای دادند. یعنی کمیسیون عمران گزارش ارائه  داد، دیدگاه خود را مطرح کرد و نمایندگان با کسب آگاهی هرکس رای خود را اعلام کرد و تجزیه و تحلیل رای کار درست نیست.

 

آقای دامادی این بحث را سیاسی عنوان کرد و بیان داشت دو تن از لیست امید اگر همراهی می‌کردند رای می‌آورد...

بنده به این امر اعتقاد ندارم که نگاه لیست امید سیاسی بوده است. اولا بحث شهرداری تهران بود و نمایندگان تهران به وظیفه خود عمل کردند. با تجزیه و تحلیل رای دادن نگاه سیاسی است و اینکه ما بگوییم مسئله را سیاسی ‌کردند، درست نیست. نماینده بر اساس وظایف و طبق بررسی و مطالعه و رای خود را اعلام می‌کند.

 آیا واقعا تخلف در شهرداری تهران رخ داده است شما که امین مردم هستید و باید در راستای احقاق حق مردم قدم بردارید بگویید. در شهرداری تهران که مدتی است رسانه‌ها با مدرک تخلفات شهرداری را منتشر می‌کنند واگذاری املاک و انتصابات هم نمونه آن است آیا این قضیه را تایید می‌کنید یا خیر؟

شنیده‌ها زیاد است همه بررسی کردند و رای دادند، اما قضیه این است شهرداری دستگاه ارزی نیست وظایف مختلفی دارد شهرداری نباید نگران باشد. زمانی که می‌خواستند رای دهند شهرداری تهران و عوامل نگران رای دادن بودند و بعد از دادن رای آقای قالیباف پیامی دادند و از نمایندگان مجلس به جهت رد آن  تقدیر کردند اگر مشکلی در شهرداری تهران نبود چرا شهردار باید نگران باشد؟ چرا بعد از رد  تفحص شهردار پیام تقدیر از نمایندگان را ارسال کرد؟ شهرداری نباید نگران تفحص باشد. شهرداری اگر مدعی است که اقدامات درستی دارد باید از هر نوع  تفحص استقبال کند. ما به طور ذاتی وظیفه نظارت را داریم و از نظر فنی وظیفه ما این است باید به طریقی آن را اعمال کنیم و یکی از راهها تحقیق و  تفحص است و هیچ دستگاهی نباید نگران این امر باشد. بنده معتقدم اگر اقدام دستگاه  بر اساس سلامت و صحت است نباید بابت این نگاه نگرانی د اشته باشد و باید استقبال کند و مانع شدن و دیدن نمایندگان و صحبت با آنان اقدامی ناشایست است. هر نهادی باید نظارت بر خود را اعلام کند. اینکه شهرداری و هر نهاد دیگری مانع شود کار درستی نیست. نماینده‌ای که نظر بر  تفحص داده بر اساس وظایف اعلام کرده و پس بررسی کمیسیون رای داده است و سیاسی خواندن نتیجه رای دادن کار درستی نیست. باید مجلس در جهتی حرکت کند تا به مسائل کشور، منافع ملی و مردم نگاه جناحی و سیاسی نداشته باشد.

هر نماینده ‌ای در موقع رای نظری داشت و به نتیجه‌ای رسیده و بر اساس آن رای خود را اعلام کرده است .132 نفر رای منفی دادند و گفتند صورت نگیرد و عده‌ای نیز رای ندادند و این مسئله نباید با خوشحالی شهرداری تهران همراه می‌شد.

 

شما مخالف این طرح بودید؟

من خواهان نظارت تحقیق و تفحص هر دستگاهی هستم .همواره هر دستگاهی باید در معرض افکار عمومی باشد و هر نهادی باید آماده باشد تا نمایندگان هر موقع به عنوان نماینده مردم به عنوان ناظر حضور پیدا کنند و تحقیقات لازم را انجام دهند.

نماینده هرگاه اراده کرد باید وارد دستگاه دولتی شود و بررسی خود را انجام دهد و دستگاه نیز نباید نگران تحقیق باشد.

 

چرا نمایندگان مجلس دهم اهل لابی‌گری هستند؟

بنده به این امر اعتقاد ندارم لابی‌گری در کشور ما در حوزه‌های مختلف وجود دارد اما این مجلس، مجلس خوبی است و اگر در حوزه لابی‌گری مجلس مسئله‌ای است شما به عنوان رسانه و ما به عنوان نماینده باید برخورد کنیم تا از حوزه مجلس خارج‌ و همه مسائل طبق مقرارت پیش برود.

آخرین رایزنی و بررسی و پیگیری اعضای کمیته تحقیق به کجا رسید؟

 تحقق و تفحص در صندوق در حال انجام است، بررسی ها صورت می‌گیرد.

گفت و گو: ابراهیم حاتمی نژاد خبرنگار پارلمانی مازندمجلس


اگر مشکلی در شهرداری تهران نبود چرا شهردار باید نگران تحقیق و تفحص باشد؟

نویسنده :


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : محمدی - نماینده مجلس دهم - تحقیق و تفحص از شهرد -

نظر شما در مورد : اگر مشکلی در شهرداری تهران نبود چرا شهردار باید نگران تحقیق و تفحص باشد؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها