امروز دوشنبه 03 مهر 1396 ساعت 06:07:24

آرشیو پیوند ها درباره ما ارتباط با ما

مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 1267 -تاریخ انتشار : دوشنبه 04 خرداد 1394 -ساعت : 13:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مجلس آینده، مجلس متوسط‌ها؟

مجلس آینده، مجلس متوسط‌ها؟

نمایندگان مجلس آینده چه اصولگرا٬ چه اصلاح‌طلب اگرچه ممکن است به لحاظ کار‌شناسی از چهره‌های متوسط باشند٬ اما امیدواریم اکثریت آنها از جناح میانه‌رو و معتدل باشند

مازند پارلمان: به احتمال زیاد مجلس دهم، مجلس متوسط‌ها خواهد بود. مجلسی نه درجه یک و قوی٬ و نه دارای نمایندگانی از بزرگان عالم سیاست و کار‌شناسی.

دلیل این امر آن است زمانی که قانون تعیین صلاحیت‌ها (انتخابات مجلس چهارم) اجرا شد٬ هر دوره شاهد هرچه تنگ‌تر شدن حلقه نظارت استصوابی بوده‌ایم و کار به جایی رسید که حتی اصلاح قانون انتخابات بعد از چند مرتبه رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان و سرانجام با تصویب مجمع تشخیص مصلحت هم نتوانست کاری از پیش ببرد.

حاصل رد صلاحیت‌های گسترده چیزی نیست جز حذف چهره‌های بزرگ سیاسی و کار‌شناسی کشور٬ و در ‌‌‌نهایت باقی ماندن چهره‌های ضعیف و متوسط برای ورود به مجلس.

داشتن مجلس متوسط در جمهوری اسلامی نه برای دولت مفید است و نه برای مردم، زیرا مجلس ضعیف یا متوسط٬ در نقاط زمانی حساس و بحرانی توان و قدرت لازم برای ارزیابی، کار‌شناسی، تدبیر، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را ندارد. لذا آنچه برای مجلس آینده امیدوارکننده است این است که به احتمال قوی مجلس دهم مجلس میانه‌رو‌ها باشد.

امروز مردم از تندروی، خشونت و افراط‌گرایی خسته شده‌اند و دیگر پس از گذشت سال‌ها از انقلاب، هم دولتمردان نظام و هم ملت دریافته‌اند که راه تعالی و ترقی ملت با تندروی‌های احساسی و غیرعاقلانه٬ عملی نیست٬ بلکه تنها راه رشد و تعالی، داشتن ابزار نیرومندی همچون علم و عقل است.

امروز ملت بزرگ ایران با داشتن فرهنگ و تمدن شکوهمند ایرانی – اسلامی می‌تواند یکبار دیگر از گردنه‌ها و پیچ‌های خطرناک تاریخی عبور کرده و کشور عزیز ایران را در عرصه جهانی و بین‌المللی در جایگاهی رفیع و بلندمرتبه بنشاند.

نمایندگان مجلس آینده چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب اگرچه ممکن است به لحاظ کارآمدی و کار‌شناسی از چهره‌های متوسط جامعه باشند٬ اما امیدواریم اکثریت آنها از جناح میانه‌رو و معتدل باشند چراکه این خبر خوش و امیدوارکننده‌ای برای تعیین سرنوشت سال‌های آینده ایران است.

ترکیب و آرایش جناح و احزاب سیاسی کشور از هم اکنون نشان می‌دهد که چند طیف اصلی در حال آماده‌سازی و برنامه‌ریزی برای مبارزه‌های انتخاباتی مجلس دهم هستند؛ از یک طرف در جناح اطلاح‌طلب٬ ترکیبی از عناصر طرفدار دولت، افرادی از حامیان دکتر عارف، گروهی از طرفداران آیت‌الله هاشمی و بالاخره جمعی از جبهه اصلاحات؛ از طرف دیگر اصولگرایان از طیف‌ها و طبقه‌های مختلف از جمله جناح وابسته به آقای لاریجانی و باهنر و عده‌ای با تمایل به تفکر احمدی‌نژاد و جمعی به طرفداری از تفکر مصباح (جبهه پایداری) و گروهی با گرایش‌های حوزه‌های علمیه و حوزه‌های سیاسی – نظامی وارد عرصه کارزار انتخاباتی خواهند شد.

شکی نیست زیبایی انتخابات آینده در گرو برگزاری یک انتخابات و مبارزه آزاد و سالم سیاسی است و تضمین برگزاری چنین انتخاباتی در دستان وزارت کشور و شورای نگهبان است.

اگر در انتخابات آینده، دولت، قوه قضاییه و نیروهای انتظامی و امنیتی همدلی و همکاری لازم را داشته باشند و به واقع همچنان به اجرای صحیح قانون اصرار بورزند٬ و شورای نگهبان نیز عدالت را اعمال کند٬ بطور حتم انتخاباتی زیبا و باشکوه خواهیم داشت که حاصل آن مجلسی معتدل و میانه‌رو خواهد بود و این‌‌‌ همان چیزی است که اکثریت ملت آن را می‌پسندند و برای ترقی و تعالی کشور هم یک ضرورت اساسی است.

مهدی آیتی – نماینده ادوار مجلس

نویسنده :
منبع : ایلنا


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : مجلس آینده - ترکیب مجلس دهم -

نظر شما در مورد : مجلس آینده، مجلس متوسط‌ها؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها