حضور حداقلی در بازار جهانی؛ چالش صنعت گاز ایران

تاریخ انتشار : شنبه 02 اردیبهشت 1396 - ساعت : 17:22

کد مطلب: 154504 چاپ به اشتراگ گذاشتن

دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح کرد:

حضور حداقلی در بازار جهانی؛ چالش صنعت گاز ایران

مازندمجلس: دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) افتتاح فازهای ١٧ تا ٢١ پارس جنوبی را در احیای ظرفیت گاز کشور قابل تحسین دانست و گفت: ایران ظرفیت نقش آفرینی عمده در بازار گاز را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت بین المللی داراست.

مازندمجلس: دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) افتتاح فازهای ١٧ تا ٢١ پارس جنوبی را در احیای ظرفیت گاز کشور قابل تحسین دانست و گفت: ایران ظرفیت نقش آفرینی عمده در بازار گاز را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت بین المللی داراست.

به گزارش ایلنا، محمد حسین عادلی در سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران (IPF) با بیان این که ایران بزرگترین مصرف کننده گاز در خاورمیانه است، اظهار کرد: ایران ٤٠ درصد مصرف گاز خاورمیانه را اختیار دارد و در سال ٢٠١٥، ١٨٠ میلیارد مترمکعب مصرف داشته است.

وی، رشد  ١,٨ درصدی مصرف گاز در کشورهای خاورمیانه را بالا دانست و گفت:  افزایش مصرف در کشورهای کویت، عربستان، امارات و ایران از دلایل این رشد به شمار می‌آید که تفاوت ایران با دیگر کشورها این است که کمبود گاز ندارد.

دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز با بیان این که ایران بزرگترین ذخایر گازی جهان را دارد، اما رشد مصرف در این کشور بالاست، گفت: مصرف گاز در ایران در سال‌های ٢٠٠٠ تا ٢٠١٥، سه برابر شده است.

عادلی با اشاره به این که بخش خانگی بزرگترین مصرف کننده گاز در ایران است که در سال ٢٠١٥، ٣٦ درصد کل مصرف گاز در این بخش بوده است، افزود: به همین دلیل ایران در زمستان با کمبود گاز روبه‌رو می‌شود.

وی، از بخش تولید نیرو به‌عنوان دومین بخش مصرف کننده گاز در ایران نام برد و گفت: پیش بینی می‌شود مصرف گاز در این بخش تا سال ٢٠٤٠ میلادی از مصرف گاز در بخش خانگی پیشی بگیرد.

به گفته عادلی، هم اکنون مصرف گاز در تولید نیرو، ٣٤ میلیارد مترمکعب است که پیش بینی می شود این رقم به ٥٤ میلیارد مترمکعب می‌رسد.

مصرف انرژی در ایران ٢ برابر شد

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، در ادامه با بیان این که  از سال ٢٠٠٠ تا ٢٠١٥، مصرف انرژی در ایران ٢ برابر شده است، گفت: پیش بینی‌ها حاکی از افزایش مصرف انرژی در ایران است.

عادلی با بیان این که ایران سه چالش عمده در بخش انرژی دارد، از مصرف بالای انرژی به‌عنوان چالش نخست نام برد و گفت: افتتاح فازهای پارس جنوبی یک اقدام قابل تحسین در احیای ظرفیت گاز کشور است اما باید برای مصرف بی رویه انرژی کشور، راه حل جامع یافت که یکی از راه‌حل‌ها می تواند قیمت باشد.

وی، شدت مصرف انرژی در ایران را بالا عنوان کرد و با بیان این که ایران در میان پنج کشور دنیا در این زمینه قرار دارد، تصریح کرد: همچنین کارایی انرژی در ایران بسیار پایین است که باید آن را افزایش داد.

دبیر کل مجمع کشورهای صادرکننده گاز، سومین چالش را حضور حداقلی ایران در بازار جهانی گاز عنوان کرد و اظهار کرد: با وجود این که ایران دارنده بزرگترین ذخایر گازی جهان است اما حضورش در بازار گاز حداقلی است.

به گفته عادلی، ایران ظرفیت نقش آفرینی عمده در بازار گاز را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت بین المللی داراست.

دبیرکل مجمع کشورهای صادر کننده گاز فردا با بیژن زنگنه، وزیر نفت دیدار و گفتگو می‌کند.

 


منبع : ایلنا

برچسب ها : #انرژی #کشورهای #عادلی #بازار #صادرکننده #کننده #بزرگترین #ظرفیت #مترمکعب #برابر #افزایش #میلیارد #خاورمیانه #المللی #دبیرکل #حداقلی #ذخایر #کمبود #افتتاح #تولید #عنوان #به‌عنوان #فازهای #خانگی #جنوبی #داراست #سرمایه #مشارکت #آفرینی #دانست #اظهار #احیای #تحسین #گذاری

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : حضور حداقلی در بازار جهانی؛ چالش صنعت گاز ایران