تاریخ انتشار : سه شنبه 05 اردیبهشت 1396 - ساعت : 15:35

کد مطلب: 155553 چاپ به اشتراگ گذاشتن

آغاز هفتمین کمیسیون مشترک برجام در وین

مازندمجلس: هفتمین کمیسیون مشترک اجرای برجام عصر روز سه‌شنبه در هتل کوبورگ وین در سطح معاونان وزیران امور خارجه ایران و 1+5 آغاز شد.

مازندمجلس: هفتمین نشست مشترک برجام با چند ساعت تاخیر به دلیل دیدارهای داخلی و دوجانبه در حاشیه این نشست آغاز شد.
به گزارش نامه نیو ، در چارچوب اجرای برجام همچنین روز دوشنبه هیات ایرانی به سرپرستی سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی دیدارهای جداگانه ای با هیات روسیه، چین، هلگا اشمید نماینده اتحادیه اروپا و ۱+۵ و نیز مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حاشیه این برگزاری کمیسیون برجام داشتند.
هفتمین کمیسیون مشترک برجام در حالی برگزار می شود که رئیس‌جمهور جدید آمریکا درباره چگونگی مواجهه با برجام، سیاست "ابهام" و " تاخیر" را در پیش گرفته است. از یک سو وزیر خارجه آمریکا پایبندی ایران به برجام را در گزارشی به کنگره اعلام می کند، اما بر اساس دستور ترامپ نهادهای مذکور جهت بررسی برجام همچنان 90 روز فرصت دارند تا در این رابطه به ترامپ گزارش دهند، این در حالیست که در کمتر از یک ماه دیگر دولت یا وزارت خارجه آمریکا باید در مورد تمدید لغو یا تعلیق تحریم های آمریکا علیه ایران تصمیم بگیرد. در همین حال ترامپ، معاونش و وزیران خارجه و دفاع وی اظهارات و موضع گیری‌هایی اخیرا در رد یا ایراد به برجام داشته اند.
آنچه در این چارچوب موجب نگرانی هیات مذاکره کننده ایران است تلاش دولت ترامپ برای متاثر ساختن برجام از موضوعات مورد ادعای آنها در بحث حمایت ایران از گروه‌های مقاومت و کشورهای مستقل منطقه‌ای است.
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در نامه‌ای که اخیرا به کنگره در پایان 90 روز مهلت وزارت خارجه آمریکا برای ارائه گزارش به کنگره درباره اجرای برجام داشته است، ضمن تایید پایبندی ایران به تعهدات برجامی‌اش بر ادعای خود مبنی بر حمایت ایران از تروریسم نیز تاکید کرده است، در حالی که ارتباط این دو مساله خلاف برجام و در دولت قبلی نیز مسبوق به سابقه نبوده است. این رویکرد دولت جدید آمریکا نشان می‌دهد آنها سعی در دنبال کردن شیوه هایی دارند که به هر شکل ممکن برجام را منفعل ساخته و اگر نتوانند به طور مستقیم به برجام ضربه بزنند به طور غیرمستقیم و با بهانه‌هایی مثل تروریسم و حقوق بشر عرصه را بر اجرای برجام از سوی ایران تنگ ‌کنند.
بر اساس اطلاع خبرنگار ایسنا، یکی از مهمترین محورهای مورد بحث در هفتمین کمیسیون مشترک برجام اعتراض ایران به رویکرد جدید آمریکا در پیوند دو مساله برجام و موضوعات دیگر از جمله تروریسم و حقوق بشر است.
وزیر خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات و مواضع اخیر دولت آمریکا در توئیت‌های متعدد مواضع آنها را رد و تاکید کرده است که آمریکا باید به متن برجام پایبند باشد.
ظریف گفته است: آنچه امروز و بیش از هر زمان دولتمردان آمریکایی به آن نیاز دارند نه لفاظی های تکراری و بی فایده بلکه واقع گرایی در کلام و درک واقعیت های موجود ایران است.
وی نوشته است: برجام با دقت به موضوع هسته ای محدود شده است بدون ورود به سایر موضوعات محل اختلاف، از جمله فعالیت های شرورانه دولت آمریکا.
وزیر امور خارجه کشورمان در توئیتی دیگر تاکید کرده است: برجام آمریکا را ملزم به اجرای موفق آن از جمله با اظهارات علنی و پرهیز از اثرگزاری منفی در تجارت عادی ایران می کند.
یکی دیگر از انتقادات مهم ایران به دولت آمریکا مربوط به تاکید دولتمردان جدید این کشور درباره «بازبینی» برجام است.
ایران معتقد است تاکید بر بازبینی برجام تخلف آمریکا از وظایف برجامی‌اش است و به ایجاد فضای عدم اطمینان منجر خواهد شد، در حالی که آنها باید در فضایی سازنده برجام را اجرا کنند و از هرگونه بیان عمومی که اجرای موفق برجام را زیر سئوال ببرد خودداری کنند.
بنا بر این گزارش، همچنین از دیگر موارد مورد بحث در نشست روز سه‌شنبه کمیسیون برجام این است که پس از حدود پانزده ماه اجرای برجام هنوز در بخش فعالیت های بانکی موانع از سر راه تجارت و بازرگانی ایران برداشته نشده است و بانک های بزرگ اروپایی و دنیا همچنان نسبت به نوع برخورد آمریکا با آنها در صورت ورودشان به ایران مردد هستند.
در عین حال در حوزه هایی از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، حمل ونقل و همکاری های هسته ای موانع برطرف شده و روند فعالیت ها به صورت عادی درآمده است.
علاوه بر موضوعات مربوط به تحریم‌ها و موانع پیش روی آن، موضوعات هسته‌ای از جمله بررسی جزئیات امضای قرارداد باز طراحی راکتور اراک، خرید 950 تن اورانیوم از قزاقستان و خرید دیگر کالاها عز جمله مسائلی هستند که در کمیسیون روز سه‌شنبه مورد بررسی قرار خواهند.


منبع : نامه نیوز

برچسب ها : #برجام #آمریکا #خارجه #اجرای #کمیسیون #موضوعات #تاکید #هفتمین #ترامپ #مشترک #گزارش #موانع #بررسی #فعالیت #کنگره #تروریسم #اظهارات #درباره #دارند #کشورمان #رویکرد #مواضع #تجارت #سه‌شنبه #کمیسیون برجام #بازبینی #مربوط #مساله #دولتمردان #وزارت #چارچوب #حاشیه #دیدارهای #تاخیر #همچنین #پایبندی #حمایت #ادعای #اخیرا #همچنان #برجامی‌اش

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : آغاز هفتمین کمیسیون مشترک برجام در وین


X https://sport45.site/