0
اوراق جعاله راهسازی منتشر می‌شود/سود اوراق هنوز مشخص نیست

تاریخ انتشار : دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 - ساعت : 09:32

کد مطلب: 157156 چاپ به اشتراگ گذاشتن

یک مقام مسئول عنوان کرد؛

اوراق جعاله راهسازی منتشر می‌شود/سود اوراق هنوز مشخص نیست

مازندمجلس: یک مقام مسئول گفت: اوراق جعاله تأمین مالی ساخت زیربناهای حمل و نقل جاده ای کشور به زودی طراحی و منتشر می‌شود.

مازندمجلس:به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مسکن، محسن فاضلیان از طراحی و انتشار اوراق جعاله تأمین مالی زیرساخت های حمل و نقل جاده ای خبر داد و گفت: در حال حاضر کشور به ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها، نیاز فراوانی دارد که توانایی‌های مالی دولت پاسخگوی ایجاد این زیرساخت‌ها نیست؛ از طرفی با توجه به تنگنای سیستم بانکی که مانع از اعطای تسهیلات از محل منابع کوتاه‌ مدت به مصارف بلندمدت پروژه های کلان شده، لذا تأمین مالی بلندمدت از طریق استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و از محل بازار سرمایه می‌تواند گزینۀ مناسبی برای تأمین مالی بخش زیرساخت باشد.

وی با اشاره به وجود ابزارهای مالی متنوع در بازار سرمایه ایران، اظهار کرد: با این حال تاکنون، تأمین مالی زیرساخت های بخش حمل و نقل جاده‌ای از طریق انتشار اوراق بهادار در بازار سرمایه ایران اتفاق نیفتاده است؛ چراکه محدودیت در انتقال مالکیت دارایی در طرح‌های راهسازی، استفاده از ابزارهای مالی بازار سرمایه را محدود کرده و به همین دلیل طراحی اوراق بهادار پروژه‌محور ضروری به نظر می‌رسد.

یک مدیر در بانک مسکن خاطرنشان کرد: از آنجا که ساز و کار مشارکت دولت و بخش خصوصی در احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری، تنها به دو روش «ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT)» و «ساخت، انتقال و پرداخت اجاره به سرمایه گذار (BTL)» محدود است، ابزار جدیدی در قالب اوراق جعاله برای تأمین مالی این دو روش طراحی و مدل عملیاتی و دستورالعمل پیشنهادی آن نیز برای سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال شد. در حال حاضر این مدل در کمیته فقهی سازمان بورس برای تأیید فقهی الگو مطرح شده است.

به گزارش مهر، تا به حال جزئیاتی در خصوص درصد سود قطعی این اوراق برای خریداران و دارندگان آن اعلام نشده است.


منبع : مهر

برچسب ها : #اوراق #تأمین #سرمایه #بازار #زیرساخت #بهادار #انتقال #جعاله #طراحی #محدود #ابزارهای #خصوصی #زیرساخت‌ها #گزارش #راهسازی #انتشار #ایجاد #بلندمدت #استفاده

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : اوراق جعاله راهسازی منتشر می‌شود/سود اوراق هنوز مشخص نیست