ایرانی ها تفکر اقتصادی توسعه مدار را می طلبند

تاریخ انتشار : سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 - ساعت : 12:07

کد مطلب: 160018 چاپ به اشتراگ گذاشتن

دکتر شایسته واردی، مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد بانوان دکتر روحانی در مازندران:

ایرانی ها تفکر اقتصادی توسعه مدار را می طلبند

اختصاصی مازندمجلس: دکتر واردی گفت: برای رسیدن به توسعه نیازمند اجماع فکری بین مردم و حاکمیت هستیم

مازندمجلس: مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد بانوان دکتر روحانی در مازندران که در همایش توسعه و تدبیر و امید سخن می گفت، اظهار داشت: در سال 1392 این اجماع بین مردم اتفاق افتاد. ما در این سال تفکر اقتصادی توسعه مدار را انتخاب کردیم.

دکتر شایسته واردی با بیان اینکه مردم ایران تفکر توسعه مدار را می طلبند، افزود: توسعه یعنی ارتقاء توانمندی مردم. دولت منتخب باید وسیله این ارتقاء باشد.

این استاد اقتصاد دانشگاه، آزادی، امرار معاش، اعتماد بنفس را اصول توسعه عنوان کرد و گفت: وقتی دولت ها 80 درصد اقتصاد را در دست دارند نمی توان از توانمند شدن مردم صحبت کرد.

وی آزادی را گستره امکانات و قدرت انتخاب مردم دانست و افزود: توانمند سازی زنان از اهداف توسعه در هزاره سوم است. و این بدان معنی نیست که همه ی زنان جامعه مدارج علمی را طی کنند. باید شرایط به رسمیت شناخته شدن حق مالکیت آنها فراهم شود.

دکتر واردی به پیشینه تاریخی کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و ادامه داد: این کشورها در اصول متفق القول هستند. مبادلات فکری و اقتصادی جهانی و اقتصاد رقابتی که همه مردم در آن حضور دارند، در این کشورها وجود دارد.

وی با بیان اینکه توسعه یک شبه اتفاق نمی افتد، خاطرنشان کرد: باید بپذیریم دموکراسی در ایران نوپاست.

 مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد بانوان دکتر روحانی در مازندران در ادامه گفت: نمی توان جامعه 80 میلیونی ایرانی را به دهک و خوشه بندی تقسیم کرد. توزیع درآمد و یارانه در چنین جامعه ای می بایست به گروه های پایین جامعه که به دلیل ناتوانی های جسمی و ذهنی از سهم درآمدی پایینی برخوردارند، تعلق بگیرد.

وی اولین وظیفه دولت را تضمین رشد اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی لازم است اما برای توسعه کافی نیست. در دولت اول آیت الله هاشمی بالاترین رشد اقتصادی کشور را شاهد بودیم و در دور دوم دولت سازندگی، رشد اقتصادی در ایران تضمین شده بود. همچنین در دولت سید محمد خاتمی ایران رشد 8 درصدی را به خود دید.

واردی با بیان اینکه متاسفانه در دولت های نهم و دهم علی رغم افزایش بی سابقه قیمت نفت، فاقد رشد اقتصادی بودیم، افزود: در دولت احمدی نژاد رشد منفی 5 درصدی گریبان اقتصاد ایران را گرفته بود.

وی ادامه داد: اقتصاد معادله ریاضی نیست، در اقتصاد با انسان سر و کار داریم و رفتار انسان ها قابل پیش بینی نیست.

وی بار دیگر بر وظایف دولت در حوزه اقتصاد تاکید کرد و گفت: تثبیت متغیرهای اقتصادی و امنیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، سرمایه گذار را به سرمایه گذاری ترغیب می کند.

وی کاهش نرخ سود بانکی را موجب رشد اقتصادی و سرمایه گذاری ندانست و گفت: دولت ها نگران خصوصی شدن اقتصاد هستند چون قدرت حاکمان کمتر می شود، بنابراین در برابر اراده مردم مقاومت می کنند.

وی با مقایسه کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه گفت: در کشورهای توسعه یافته دولت در تمام امور زندگی مردم دخالت می کند. اما دولت ها در کشورهای توسعه یافته شبگرد است و وظیفه حفظ امنیت را به عهده دارد.

وی مردم ایران را جزو نجیب ترین مردم جهان برشمرد و گفت: هر کشوری که حاکمان در کنار مردم قرار گرفتند و برای ارتقاء رفاه ملت تلاش کردند، به توسعه نزدیک شدند.

این استاد اقتصاد دانشگاه با بیان اینکه آموزش و بهداشت از شاخص های توسعه هستند، افزود: در دولت تدبیر و امید این شاخص ها افزایش یافت. راه توسعه را می توان با ادامه دولت تدبیر و امید هموار کرد.


منبع : معاونت تبلیغات و رسانه

برچسب ها : #دکترشایسته واردی #مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد بانوان دکتر روحانی در مازندران


ایرانی ها تفکر اقتصادی توسعه مدار را می طلبند

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : ایرانی ها تفکر اقتصادی توسعه مدار را می طلبند


X https://sport45.site/