حال و هوای نامزدها؛ 6 روز مانده به انتخابات/دفاع روحای از مدرک دکترایش/رئیسی از سفر به آفریقا گفت

تاریخ انتشار : جمعه 22 اردیبهشت 1396 - ساعت : 00:30

کد مطلب: 160868 چاپ به اشتراگ گذاشتن

حال و هوای نامزدها؛ 6 روز مانده به انتخابات/دفاع روحای از مدرک دکترایش/رئیسی از سفر به آفریقا گفت

مازندمجلس: سیاست > انتخابات - نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچون روزهای گذشته ایام تبلیغات با طرح دیدگاه های مختلف برای سنگین تر کردن سبد آرای خود کوشیدند.

مازندمجلس:به گزارش خبرآنلاین، کمتر از یک هفته تا پایان زمان قانونی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری باقی است، روحانی، جهانگیری، هاشمی طبا، رئیسی، قالیباف و میرسلیم از طریق رسانه ملی یا سخنرانی های عمومی برای تقویت پایگاه اجتماعی خود در تلاشند.

قسمت هایی از اظهارات روز پنج شنبه نامزدهای ریاست جمهوری به شرح زیر است:

انتقاد روحانی از شهرداری تهران و پاسخ به شایعات درباره مدرک تحصیلی‌اش

حسن روحانی، کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی ویژه خبری حضور یافت تا پاسخگوی سوالات اقتصادی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا پا به عرصه انتخابات گذاشتید، چه نیازهایی در اقتصاد کشور دیدید و چه تغییری را قرار است ایجاد کنید، گفت: بعضی ها فکر می کنند با دادن پول به افراد مشکل اشتغال حل و فصل می شود یا با اعلام اینکه چقدر شغل درست می کنیم می شود شغل درست کرد. اولا مردم باید به آینده کشور اعتماد داشته باشند، باید در جامعه احساس امنیت و ارامش کنند. این نیست که یک فرد برای یک یا دو سال سرمایه گذاری کند ممکن است سرمایه گذاری چندین سال طول بکشد بنابراین ما تجربه پول پمپاژ کردن را در سالهای گذشته داشتیم که نتیجه ای نداشته است. برای اینکه محیط کسب و کار را برای جامعه فراهم کنیم مردم باید به آینده خودشان امیدوار شوند. کشور در یک دوره طولانی بدون اشتغال خالص بوده است یعنی از 86 تا 91 اشتغال خالصی نداشتیم بنابراین بیکارها سال به سال تعدادشان بیشتر شده و جامعه با یک بیکاری مزمن و بزرگ روبرو شده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در برنامه پنج ساله ششم پیش بینی شده 955 هزار شغل در هر سال شده است. البته در شرایطی که رشداقتصادی 8 درصد باشد. اگر در طول برنامه 8 درصد رشد اقتصادی داشته باشیم می توانیم بالای 900 هزار شغل را ایجاد کنیم. اما ما برای اینکه اشتغال را افزایش دهیم نیاز داریم که بنگاه های کوچک و متوسط را تقویت کنیم. در سال 95 ما به 24 هزار بنگاه کوپک و متوسط تسهیلات بانکی بدهیم و این موجب حرکت این بنگاه ها شد. ادامه اینکار می تواند برخی بنگاه های دیگر را فعال کند.

این کاندیدای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا روش کم هزینه تر برای ایجاد شغل دارید، گفت: بهترین روش ایجاد بنگاه های کوچک است، بنگاه های کوچک می توانند اشتغال خوبی ایجاد کنند، گردشگری میتواند اشتغال ایجاد کند در دولت دوازدهم برنامه اساسی ما توسعه این حوزه است، در سال 93 تحرک خوبی در این حوزه داشتیم و شهرهای گردش پذیر ما هتل هایشان برای6 تا 9 ماه پر بود، گردشگری می تواند اشتغال سریع و کم هزنیه ایجاد کند و دیگری صادرات غیرنفتی است.

در این میان مجری برنامه از روحانی سئوالی در مورد مسکن پرسیده: بخش مسکن بخش پیشران در حوزه اقتصادی است، چه برنامه ای برای خروج از رکود و تامین مسکن اقشار کم درآمد دارید؟

او پاسخ داد: ما در همه بخش ها جز بخش مسکن پیشرفت داشتیم، ما حدود 900 هزار مسکن مهر را نهایی کردیم و مقداری که باقی مانده تا پایان امسال تکمیل و این پرونده بسته می شود. مسکن مهر دارای امکانات برق، جاده و آب و مدرسه نبود که این امکانات را داریم ایجاد می کنیم.در مسئله مسکن قدم مهمی که جز برنامه ما است بحث بافت های فرسوده است، ما باید در داخل شهر بافت فرسوده را عوض کنیم و با تغییر بافت فرسوده و نوسازی هم مسکن را تحرک ببخشیم و هم زندگی مردم بهتر شود.

روحانی در بخش دیگری از صحبت هایش به «خانه اولی ها» اشاره ای داشت: مسئله دوم دادن تسهیلات برای آنهایی است که خانه اولی هستند و میخواهند مشغول زندگی شوند، 160 میلیون تومان تسهیلات زیر 10درصد اختصاص دادیم، قدم بعدی این است که این تسهیلات به 200 میلیون تومان برسد، در بحث مسکن روستایی هم باید قدم های لازم را برداریم، استحکام ساختمان ها برای ما مهم است و از سوی دیگر باید به صادرات مصالح ساختمانی بپردازیم.

این کاندیدای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، تأکید کرد: متاسفانه در تهران 600 هزار واحد مسکونی بدون مشتری داریم که این نشان می دهد برنامه ریزی ها نادرست بوده است و مدیریت شهری تهران کاری کرده است که حدود 100 میلیارد دلار پول ما در مسکن خوابیده است و چون مقررات شورای عالی شهرسازی رعایت نشده است، ساختمان های بلندمرتبه جلوی تنفس شهر را گرفتند و مشکلات زیست محیطی را رقم زدند، پس نیاز به برنامه است.

روحانی گفت: برای اولین بار داریم خودرویی با همکاری شرکت های خارجی می سازیم که 30 درصد این خودرو را صادر می کنیم. تمام قرادادهای خارجی براین مبنا است که تکنولوژی را به داخل کشور بیاورند، نیروی تحصیلکرده ما فعال بشوند 50 درصد خارجی ها سرمایه بیاورند و 30 درصد تولیدات صادر شود.

وی تاکید کرد: دیپلماسی پایدار با دنیا و کشورهای همسایه داشته باشیم. ما در صادرات غیرنفتی تحرکت خوبی نسبت به کشورهای شمالی و شرقی و غربی مان داشتیم. با یک دیپلماسی پایدار می توانیم برون نگر باشیم و محصول و خدمات خود را به دنیا صادر کنیم.روحانی در پاسخ به این سوال که آیا وجود رکود تورمی در اقتصاد قبول دارید، به شوخی گفت: این سوال انتخابات 92 بود اینجا جا مانده است. ما در سال 92 رکود تورمی داشتیم. انتخابات 92 را به 96 متصل کردید. من اولین رییس جمهوری بودم که از این کلمه رکود تورمی استفاده کردم. رکود تورمی یعنی تورم بالا باشد و رشد اقتصادی منفی داشته باشیم. اگر چند فصل رشد اقتصادی منفی شد می شود رکود اگر دو فصل متوالی رشد اقتصادی مثبت بود رکود منفی نیست .ما در 93 و 94 و 95 رشد اقتصادی مثبت داشتیم. از زمانیکه چشم انداز را تصویب کردیم برای اولین بار به رشد اقتصادی 8 درصد رسیدیم. در بخش کشاورزی و صنعت و کشاورزی رشد داریم فقط در بخش مسکن از رکود خارج نشدیم. تورم هم که می بینید که هیچ کاندیداها درباره تورم صحبت نمی کردند سا ل92 همه درباره تورم 45 درصدی حرف می زدند. هم به تورم تک رقمی رسیدیم و هم به رشد قابل قبول رسیدیم.

حسن روحانی در پایان گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران درمورد شایعه های مطرح شده درباره پایان نامه دکتری‌اش گفت: من در یک دانشگاه معتبر بین المللی مدرک گرفتم و زمین نداده ام تا مدرک بگیرم!(اینجا)


تأکید قالیباف بر افزایش یارانه؛ باعث گرانینمی‌شود

محمدباقر قالیباف کاندیدای دوازدهمین دورهانتخابات ریاست‌جمهوری هم امروز در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: کاری که در «دولت مردم» درزمینه افزایش یارانه‌ها انجام می‌دهیم، از سیاست‌های کلان نظام خارج نیست و دراجرای این کار چارچوب‌ها را رعایت می‌کنیم. حتما کار را براساس برنامه چشم‌انداز20 ساله دنبال می‌کنیم و برنامه‌های ما نیز منطبق بر برنامه ششم خواهد بود.

وی افزود: این موضوع که گفته می‌شود افزایش یارانه‌هاباعث گرانی می‌شود را قبول ندارم، می‌شود کنترل کرد و جلوی گرانی را گرفت تا همرونق وجود داشته باشد و هم گرانی نباشد. یکی از اشتباهات دولت فعلی همین است کهبلد نیستند دو کار را با هم انجام دهند. از یک سو می‌گویند می‌خواهیم گرانی راکنترل کنیم، اما رونق از بازار گرفته شده است.

قالیباف با بیان اینکه هم‌اکنون رونقی دراقتصاد وجود ندارد، گفت: این در حالی است که هم باید رونق وجود داشته باشد و همگرانی نداشته باشیم. یک مدیر باید قادر باشد این دو کار را با هم تنظیم کند نه اینکهرکود را حاکم کند و بگوید گرانی نیست، البته اگر اقلام اساسی مردم را نگاه کنیم،شاهد هستیم گرانی هم وجود دارد. به عنوان نمونه قیمت قند و شکر از سال 92 تاکنوناز 2500 تومان به 4500 تومان افزایش یافته، بنابراین گرانی هم وجود دارد و نبایدبگوییم گرانی نیست.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوریگفت: منابع یارانه‌ای که ما عنوان می‌کنیم، موجود است و مجوزهای قانونی آن هم وجوددارد. برای اجرای این کار تنها نیاز است وقت بگذاریم و حال و حوصله داشته باشیم.اگر دغدغه ما دغدغه مردم باشد، این کار قابل انجام است. یارانه‌ای که در سال 89 بهمردم پرداخت می‌شده 45 هزار و 500 تومان بود؛ در این مدت بودجه جاری دولت سه برابرشده و از 104 هزار میلیارد تومان به 330 هزار میلیارد تومان افزایش یافته، اماامروز قدرت خرید آن 45 هزار و 500 تومان سال 89 به اندازه 15 هزار تومان امروز است.

وی خاطرنشان کرد: حداقل باید یارانه افرادی کهزندگی آنها تنها با یارانه‌ها می‌چرخد را به اندازه تورم افزایش دهیم. قانون هم ایناجازه را به ما داده است. گاهی اوقات بعضی افراد می‌گویند نباید یارانه داد. ازروز اول دولت و بعضی از حامیان دولت موافق یارانه نبودند، حتی آن روزی که می‌خواستندیارانه ها را که حق مردم است بدهند، می‌گفتند عذاب می‌کشیم و یارانه می‌دهیم.

قالیباف با بیان اینکه آنها به دنبال قطع یارانههستند و این هم حتما به مصلحت شرایط بد اقتصادی کشور ما، مخصوصا شرایط مردم محرومنیست، گفت: من در ایام عید امسال به منطقه دغاغله اهواز رفته بودم و به خانوادههفت نفره‌ای سر زدم که پدرشان را هم از دست داده بودند. این افراد جز یارانه هیچمنبع درآمد دیگری نداشتند، در این شرایط این خانواده ها چه کار باید بکنند؟(اینجا)

کنایه جهانگیری به رویکرد اقتصادی دولت احمدی‌نژاد/700میلیارد دلار درآمد نفتی چگونه هزینه شد؟

اسحاق جهانگیری با اشاره به دوران دولت نهم ودهم گفت: متاسفانه دوره جدیدی اتفاق افتاد در آن دوره من مسئولیت نداشتم. در آندوره بود که مسیر توسعه کشور منحرف شد و سرمایه‌های انسانی کشور نابود شد، معلومنشد 700 میلیارد دلار درآمد کشور چگونه هزینه شد. ما یک میدان مشترک گازی با کشورقطر داریم که در سال 84 به طور مساوی از آن برداشت می‌کردیم اما در پایان دولت دهمو در سال 92 برداشت قطری‌ها دو برابر ما شده بود و آنها حقوق ملت ایران را غارت می‌کردند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوریادامه داد: در آن دوران قیمت ارز بالا می‌رفت و عده‌ای فکر می‌کردند راهش این استکه ظرف 17 ماه 22 میلیارد دلار را در بازار دوبی بفروشند تا قیمت ارز در تهران پایینبیاید. واقعاً یک آواری بر سر اقتصاد کشور خالی شد. هیچ کس فکر نمی‌کرد روزی نیروهایانقلاب و فرزندان رهبری روبروی هم قرار بگیرند.

جهانگیری با اشاره به عنوان کرد: سال 92 مردم ایرانتلاطم سال 91 و 92 را دیدند. قیمت ارز لحظه‌ای بالا می‌رفت، قیمت سکه به 1.5 میلیونتومان و دلار حدود 4 هزار تومان رسید. سال 84 کل شاغلین کشور 22 میلیون و 400 هزارنفر بودند و در سال 91 و پس از گذشت7 سال این عدد به 22 میلیون و 600 هزار نفر رسیدو این یعنی خالص ایجاد اشتغال صفر بود. ما وقتی دولت یازدهم را شروع کردیم بایدآوار برداری می‌کردیم.(اینجا)

میرسلیم: خیال‌پردازی در هنر خوب است/حل مسائل پژوهش واقع‌بینانه می‌خواهد

سیدمصطفی میرسلیم کاندیدای دوازدهمین دورهانتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز در شبکه چهارم سیما و در پاسخ به سؤالاتکارشناسان، با اشاره به برنامه‌هایش درباره دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، گفت: خیال‌پردازیدر هنر خوب است، اما برای ما که می‌خواهیم برای حل مسائل چاره‌جویی کنیم بحث پژوهشواقع‌نگرانه اولویت دارد.

وی در پاسخ به سوالی درباره ساده‌زیستی مسئولین،اظهار داشت: یکی از آفت‌هایی که گریبان‌ همه انقلاب‌ها را گرفته و خیلی از مسئولاندر دام آن افتاده‌اند آفت اشرافی‌گری و زندگی تجملات است. البته این آفت نه تنهادر انقلاب ما بلکه در انقلاب‌های بزرگی مانند انقلاب فرانسه نیز وجود داشته است،به طوری که کسانی که به وجود آورنده انقلاب بودند و در ابتدا نیز ساده‌ زیست بودندوقتی به قدرت دست پیدا کردند این قدرت به تدریج آنها را وسوسه کرد و به مرور درگیرثروت و تجمل شدند. مسئولینی که ادعای انقلابی‌گری دارنددر راه اشرافی‌گری قدم نگذارند، چرا که مسئولین الگوی مردم هستند و در صورتی کهالگوی دنیا طلبی در بین مردم رواج پیدا کند نتیجه‌ای جز فقر در جامعه نخواهد داشت.

وی با اشاره به موضوع مسکن و راهکارهای او برایحل مسکن خانواده‌ها، گفت: با زمین ارزان، طراحی مهندسی، استفاده مناسب از مصالح وروش مناسب اقتصادی برای این که امکان تملک برای مردم فراهم شود، می‌تواند عواملیباشد که مشکل مسکن را حل و فصل کند.(اینجا)

روایت ابراهیم رئیسی از سفرش به آفریقا /یکمعلم نباید برای تهیه جهیزیه دخترش دچار مشکل شود

حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی در اجتماع بزرگفرهنگیان حامی خود به سفرش به افریقا اشاره کرد و گفت: یکی از دوستان آقای نلسونماندلا به بنده گفت که تمام قوانین اساسی کشورهای جهان را بررسی کردم و هیچ قانونیبهتر از قانون جمهوری اسلامی ایران نیافتم. چراکه هم آرمان‌های الهی و هم رای مردممورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در شان فرهنگی ما نیست که ازنظر معیشت به جایی برسد که به دنبال شغل دوم برود، اظهار کرد: کسوت تعلیم و تربیتو استادی قداستی دارد که نباید اجازه دهیم شاگردش او را در شغل دیگری ببینید. مامعتقدیم در دولت کار و کرامت قبل از هرچیز حفظ کرامت فرهنگیان اولویت دارد. اینکرامت هم امری مستحب نیست. این متن فقه ماست که شغل و مسکن و حقوق در شان افراد بهآنها تعلق گیرد.

او ادامه داد: این اتفاق مثل رونمایی از حقوقشهروندی است. حقوق شهروندی یعنی اینکه یک بیکار از بیکاری خجالت نکشد. یعنی شهروندیکه در سفره غذا ندارد، غذا داشته باشد و وقتی یک فرهنگی می‌خواهد دخترش را عروسکند، برای تهیه جهیزیه دچار مشکل نباشد. امروز میدان، میدان حرف نیست. امروز نوبتاقدام و عمل است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه بیکاری،فقر و فساد اداری زیبنده نظام اسلامی نیست و همه آنها را قابل رفع می‌دانیم، اظهارکرد: معتقدیم نه تحمل گذشته، نه بازگشت به عقب؛ بلکه تغییر به نفع مردم. بسیاری ازاین ساختارهای فسادآور قابل اصلاح است. مردم تحمل این اخبار از فساد و اختلاس راندارند. دولت به مردم اعلام کند یک ساختار فسادزا را اصلاح کردیم یا اینکه بگوییمبا فلان مفسد برخورد کردیم. اما اینکه بگوییم لیست را به قوه قضاییه داده‌ایم وقوه قضاییه بگوید هنوز لیستی نرسیده، درست نیست. (اینجا)

نحوه برخورد هاشمی‌طبا با پرونده فساد نزدیکانش /زندگی من خیلی عادی و راحت است

مصطفی هاشمی‌طبا با حضور در شبکه خبر درباره اینکه چگونه قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را در کشور پیاده خواهد کرد، گفت: یارانه‌ها باید هدفمند توزیع شود که متاسفانه صورت نگرفته است. آنچه که من مصمم هستم و فکر می کنم تنها راه رفع محرومیت این است که یارانه به صورت عمومی قطع و به کمیته و بهزیستی داده شود و آنها هم همین طور که اکنون رسیدگی می کنند عمل کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اکنون این نهادهای حمایتی به فراخور وضعیت مددجویان به‌آنها کمک می‌کنند. به طور مثال شاید برای خانمی دار قالی تهیه کنند یا برای خانواده‌ای مسکنی تهیه کنند.

او تاکید کرد: اینکه یارانه‌ها باید به صورت تساوی میان همه مردم جامعه توزیع شود درست نیست، چراکه این تقسیم پول مشکل محرومان، بیماران و معلولان را حل نمی‌کند و به جامعه هم چیزی اضافه نمی شود. شاید فقط مردم عادت کنند که پول بگیرند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به هشت سال دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ما الگوی دفاع مقدس را داریم. مردمی که برای دفاع از کشور به جبهه رفته و با خون خود مرزها را حفظ کردند. باید با این روحیه و الگو مشکلات زیست محیطی، آب، خاک و جنگل را رفع کرد و همراه با اقتصاد مقاومتی آنها را به ثمر رساند.

هاشمی‌طبا در پاسخ به این سوال که اگر از نزدیکان شما پرونده مفاسد داشته باشند برای معرفی آنها به دستگاه قضا اقدام خواهید کرد، گفت: اگر از من اطلاعاتی بخواهند ارائه خواهم داد. اگر مقصود این است به نفع بستگانم وارد شوم هرگز این کار را نمی‌کنم. اطلاعات کافی می‌دهم که به حق رسیدگی شود.(اینجا)

 

29214


منبع : خبرآنلاین

برچسب ها : #انتخابات #اینکه #اقتصادی #تومان #جمهوری #برنامه #ایجاد #گرانی #کاندیدای #روحانی #ریاست #اشتغال #دوازدهمین #درباره #افزایش #اشاره #داریم #اینجا #باشیم #یارانه #بنگاه #داشتیم #جامعه #یارانه‌ها #امروز #قالیباف #پایان #کردیم #میلیارد #اقتصاد #افراد #درآمد #تسهیلات #زندگی #تهران #تورمی #میلیون #دیگری #جهانگیری #دوران #صادرات #اساسی #انقلاب #رسیدیم #کشورهای #فرسوده #پرونده #شرایط #رئیسی #گرفته #چگونه #اولین #مانده #دنبال #سرمایه #هاشمی‌طبا #میدان #خارجی #میرسلیم #عنوان #می‌کنیم #بنابراین #البته #ادامه #قانون #نباید #بیکاری #متاسفانه #اظهار #هزینه #اتفاق #اندازه #بگوید #یافته #ندارد #یارانه‌ای #دغدغه #الگوی #کرامت #اصلاح #فرهنگی #چراکه #اسلامی #برخورد #قضاییه #رسیدگی #نامزد #اکنون #توزیع #هدفمند #دخترش #جهیزیه #بگیرند #مسائل #می‌رفت #می‌کردند #می‌کردیم #می‌خواهد #اولویت #ابراهیم #مناسب #اشرافی‌گری #مسئولین #برداشت #رعایت #متوسط #توانیم #خاطرنشان #فراهم #تواند #دارید #امسال #غیرنفتی #توسعه #گردشگری #نداشته #گذشته #تقویت #عمومی #قانونی #آفریقا #گفتگوی #اعلام #گذاری #باشند #آینده #امکانات #مسئله #ریاست‌جمهوری #دورهانتخابات #خبرنگاران #کشاورزی #می‌دهیم #موضوع #می‌خواهیم #می‌گویند #نباشد #استفاده #پایدار #تأکید #مصالح #ساختمان #تغییر #مشکلات #محیطی #دیپلماسی #تاکید #بیاورند #بازار

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : حال و هوای نامزدها؛ 6 روز مانده به انتخابات/دفاع روحای از مدرک دکترایش/رئیسی از سفر به آفریقا گفت