چهار سال دوم فرصت چیدن میوه های برجام است/ آگاهی ملی علاج تقابل با پوپولیسم/ رای ندادن مشکلی را حل نمی کند احتمال پیروزی پوپولیسم را افزایش می دهد

تاریخ انتشار : چهار شنبه 27 اردیبهشت 1396 - ساعت : 18:12

کد مطلب: 162786 چاپ به اشتراگ گذاشتن

رییس حزب ندای ایرانیان در استان مازندران؛

چهار سال دوم فرصت چیدن میوه های برجام است/ آگاهی ملی علاج تقابل با پوپولیسم/ رای ندادن مشکلی را حل نمی کند احتمال پیروزی پوپولیسم را افزایش می دهد

مازندمجلس: «دقت کنیم که حتی اگر با رای دادن همه موارد و معضلات حل نشود با رای ندادن چیزی حل نمی شود فقط احتمال پیروزی پوپولیسم را افزایش می دهد/ در شرایط کنونی ما نیازمند آگاهی ملی هستیم و پوپولیسم فریبکار متاسفانه بنا دارد از وضعیت موجود سو استفاده کند و تنها راه مقابله آن آگاهی جمعی است»

مازندمجلس: در آخرین روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، میزبان آقای افشین احمدی، رییس حزب ندای ایرانیان در استان مازندران و عضو شورای سیاسیت گذاری اصلاح طلبان استان بودیم و پیرامون مسائل انتخابات گفت و گویی سی دقیقه ای انجام داده ایم که مشروح آن از نظرتان می گذرد:

 

به عنوان یک فعال سیاسی تحلیل خود را از انتخابات پیش رو بیان کنید و دلیل گرایش غالب دلسوزان واقعی کشور (از سیاسیون، هنرمندان، ورزشکاران و ...) به اعتدال چیست؟

با تشکر از جنابعالی و گروه رسانه ای موثق و مازندشورا که این فرصت را در اختیار من قرار دادید.  اجازه دهید ابتدا این نکته را عرض کنم تلاش ما این است در این مدت باقی مانده تا انتخابات با تزریق آگاهی به جامعه و افزایش مشارکت مردم در درجه اول یک انتخابات با مشارکت بالا را شاهد باشیم که باعث افزایش مشروعیت نظام شود و بعد از آن ان اشا الله روند خدمت دولت تدبیر و امید با حضور و مشارکت مردم و رای دهی مجدد مردم فراهم شود.

و اما پاسخ سوالتان، اگر فضای اجتماعی-سیاسی کشور و استان را به دقت نگاه کنیم می بینیم که در فرصت باقی مانده به انتخابات و تقریبا از یکی دو هفته ی گذشته شور و حال شدیدی در کشور به وجود آمده است و تقریبا فضای کشور انتخاباتی شده است. نکته بسیار مهم که حایز اهمیت است حمایت چهره های اصیل و استخوان دار نظام و بعضا اصولگرا از آقای روحانی و دولت تدبیر و امید است و این موضوع دو پیامد بسیار بزرگ دارد: اول آنکه نگرانی این سران و چهره های اصیل نظام از آینده نظام است که متاسفانه با توجه به کاندیداهایی که بعضا شعار های فریبنده و پوپولیستی می دهند و فاقد تجربه ی مدیریتی برای حکمرانی و کشورداری هستند که ما هم امیدواریم شرایط برای پیروزی آن ها فراهنم نشود. چون ممکن است دولت هشت ساله ی آقای احمدی نژاد تکرار شود و آن وضعیت فاجعه بار، دوباره برای کشور تکرار شود و کسی هم پاسخگو نباشد.

مطلب دیگر حمایت چهره های اصولگرایی اصیل نظام از دولت آقای روحانی است که کارنامه مثبت دولت ایشان در طول این مدت سه و نیم سال و تامین منافع ملی کشور عامل اصلی آن بوده است که باعث شده برخی از این شخصیت ها علیرغم داشتن حداقل اشتراکات فکری، منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح دهند و به از دولت تدبیر و امید حمایت کنند. ضمن اینکه رای دادن به آقای روحانی به معنای باز نگه داشتن تنها پنجره امید در کشور است. حتما همه ما باید در انتخابات شرکت کنیم و ترغیب کنیم تا مردم هم شرکت در انتخابات را حتما جدی بگیرند. همه مردم باید از حق رای خود استفاده کنند.

 

بحث مشارکت در انتخابات شد بفرمایید پیامتان به کسانی که در انتخابات شرکت نمی کنند چیست؟

 بنده باید نکته ای را عرض کنم البته در جواب جنین افرادی که می گویند شرکت در انتخابات هیچ سودی برای مردم ندارد و ممکن است به معنای استمرار وضعیت فعلی باشد. اگر منظور این دوستان از ادامه وضعیت فعلی حکومت است باید گفت که چه آن ها در انتخابات شرکت کنند و چه شرکت نکنند خوشبختانه حکومت استمرار دارد و در واقع هرگز کسی برای تغییر حکومت در انتخابات شرکت نمی کند. استمرار حکومت ربطی به شرکت یا عدم شرکت ندارد. چرا که انتخابات قبلی کاملا گویای این مطلب است. دقت کنیم که حتی اگر با رای دادن همه موارد و معضلات حل نشود با رای ندادن چیزی حل نمی شود احتمال پیروزی پوپولیسم را افزایش می دهد. این مطلب را من در جواب کسانی می گویم که هنوز برای رای دادن یا ندادن تردید دارند. اصلاحات جز حرکت گام به گام نیست و ما باید در این مسیر گام برداریم. اولا خطر پوپولیسم فریبکار را جدی بگیریم. فریفته قدرت پنهان آن نشویم به سیاست خود ایمان بیاوریم و با کاروان اصلاحات همگام شویم. و با عقلانیت به کشور کمک کنیم. بنابراین درخواست بنده این است که مردم قطعا در انتخابات شرکت کنند.

 

به نظر شما دستاورد رای مردم و انتخاب حسن روحانی در انتخابات سال 92 چه بوده و توصیه شما به عنوان یک فعال سیاسی به مردم برای انتخابات پیش رو چیست؟

رای به روحانی در چهار سال نخست باعث شده است که جامعه به سمت خوبی حرکت کرده و دستاوردهای خوبی داشته باشد. رای به روحانی در واقع تقویت و یکسان شدن همبستگی های ملی است. انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دلایل مختلف و فراوان مسیر کشور را برای دهه های آینده مشخص می کند و ما نمی توانیم نسبت به این انتخابات و در واقع نسبت به سرنوشت کشور بی تفاوت باشیم. رای امروز مهم ترین دارایی ما از دموکراسی است. کارهای بسیار بزرگی در حوزه اقتصاد در این چهار سال صورت گرفته است علیرغم اینکه من قبول دارم بخشی از مردمان ممکن است هنوز شرایط ایده آل رانداشته باشند و هنوز ناراضی باشند، اما این موضوع باعث نمی شود که ما کارهای بزرگ این دولت را نبینیم. در دولت روحانی تنها چیزی که خودش و به تنهایی بهانه پیشی گرفتن است برجام است. در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد و در تاریخ نظام ماندگار است. برجام شبح جنگ را از کشور دور کرد و هیچ کشوری دیگر ما را تهدبد نمی کند. در داخل کشور موضوع کشور باعث آرامش خاطر شده است. امروز در دوره ریاست جمهوری ترامپ برجام امنیت ما را تامین می کند. درواقع علت رای به روحانی فقط تشکر از برجام نیست. بلکه برای تداوم مسیر برجام است.

 دولت روحانی در چهار سال دوم اگر انتخاب شود فرصت چیدن میوه های برجام را خواهد داشت و مسئله دیگر فضای باز سیاسی است که نسبت به دانشگاه ها ایجاد شده است که اصلا قابل قیاس با ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نیست. در رابطه با دانشگاه حتما شما با بورسیه های غیر مجاز آشنا هستید. یکی از عملکردهای دولت حل کردن مشکل بورسیه های دانشگاه ها بوده است.

 

اگر موافق باشید کمی جزئی تر  عملکرد دولت یازدهم را مورد اشاره قرار دهیم و اینکه در چه زمینه هایی موفق تر بوده است؟

بدیهی است که شاید آقای روحانی نتوانسته است به وعده های خود به طور  کامل جامه عمل بپوشاند. ولی این اصل را همه می دانیم که شاید یک رییس جمهور منتخب نتواند به همه شعارها جامه عمل بپوشاند اما مهم این است که آقای روحانی در تبلیغات صادقانه با رای دهندگان سخن گفت و یک برنامه آسمانی ارائه نداد. مثلا  از ایجاد 5 میلیون شغل و سه برابر شدن یارانه ها و...) سخن نگفت و نخواست که کرامت انسانی ضایع شود. از طرفی برای بررسی عملکرد نیاز هست چند شاخص بررسی شود و آن شاخص ها دلیل ترغیب ما برای ادامه ی دولت آقای روحانی است. مهم ترین مسئله در دولت آقای روحانی در سه چهارسال گذشته دور کردن ابرهای تیره جنگ از آسمان کشور بود. امضای برجام و شکستن تحریم های کشور، اجرای بیمه درمانی، کنترل تورم، اتخاذ سیاست خارجی متناسب با شان و تاریخ مردم ایران، ورود گردشگران به کشور، ثبات نسبی قیمت های ارز و برطرف ساختن امنیت در فضای دانشگاه ها از دیگر اقدامات مهم دولت بود. مهمترین ویژگی دولت روحانی، این است که دولت بر مدار عقلانیت بود و به حکم عقلانیت با انواع بحران ها از جمله بحران اقتصادی جنگید و از همه مهم تر مسئله برجام را توانستند پیش ببرند. تحقق برجام یعنی تلاش برای مهیا کردن الزامات سرمایه گذاری خارجی که حاصل جمع آن ها خدمت به منافع ملی است. نکته ی مهم دیگر این است که برای حکمرانی خوب و نیرومند، دولت بیشتر از شعار و ایدئولوژی، نیازمند عقلانیت است که ما این را در دولت تدبیر و امید دیدیم. دولت روحانی نه تنها حامی امید بود بلکه توانست عقلانیت را به نهاد دولت تزریق کند که این از مهم ترین اهداف اصلاح طلبانه است. طرح بیمه درمانی و سلامت، ارزش بسیاری داشته که همه اقشار جامعه طعم شیرین آن را چشیده اند. تورم در کشور از 35 درصد به 8 درصد کاهش پیدا کرده است. رشد اقتصادی کشور از 6.8- به 5+ ارتقا پیدا کرده است. ثبات و آرامش اقتصادی که امروز در جامعه حاکم است ارزش بالایی دارد و ارزش پول تثبیت شده است. قیمت دلار از سال 90 تا 92 حدود 400 درصد افزایش داشته است. اشتغال از 14000 نفر در سال به 700000 نفر افزایش پیدا کرده است. واردات غیرنفتی از صادرات غیرنفتی پیشی گرفته است.

طبق آمار و اسناد دولت واقعا مثبت عمل کرده است. در حوزه تورم ، بهداشت. در حوزه بانک ها به نظر می رسد که عملکرد دولت خوب بوده است اما هنوز هم به تمام هدف هایش نرسیده است. مطالبات غیرجاری بانک ها واقعا مشکل آفرین بوده است در سال 91 سرمایه بانک های ما 253000 میلیاردتومان بوده است در سال 1395 به 543000 میلیارد تومان رسیده است. یعنی دولت بسیار موفق عمل کرده است در حوزه سیاسیهم که موفق عمل کرده است در حوزه دانشگاه ها هم که عرض کردم و 700 تشکل دانشجویی در این دوره شکل گرفته است. تشکل هایی که در دوره آقای احمدی نژاد تعطیل بوده است در حوزه قاچاق هم که حتما می دانید حجم قاچاق غیرقانونی از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار کاهش یافته است و مطمئنا مافیای اقتصادی این مسئله را نمی پسندد. یکی از مهم ترین دستاوردها اهدای مجدد سازمان مدیریت و برنامه ریزی بوده ست که در دوران دولت 8 ساله گذشته این سازمان منحل شده بود و خوشبختانه با تدبیر رییس جمهور مهم ترم دوباره احیا شده است.

 

جامعه قبل از سال 92 دچار بحران شدیدی شده بود ، وعده های فریبنده، دستکاری در آمار و ارقام، برچسب زنی و اتهام زنی  که مجموع آن ها باعث از بین رفتن سرمایه های اجتماعی شد. حجم بالای مهاجرت نخبگان در مقطع سال 88 تا 92 با هیچ دورانی قابل مقایسه نبود. روحانی در ابتدا توجه داشت تا اعتماد اجتماعی را که کاهش بسیاری داشت و تا سطح نا امیدی تنزل داشت التیام ببخشد. بی اعتماد ساختن جامعه کار سختی نیست ولی جلب اعتماد واقعا سخت است. مخصوصا جامعه ای که دچار معضل اجتماعی است و به دروغ عادت کرده چنین کاری واقعا سخت و مشکل است. همه ما می دانیم رانت بد است. اما بدترین رانت، رانت علمی است. بیش از 1800 نفر در دولت آقای احمدی نژاد بدون داشتن حداقل های شرایط به عنوان بورس وارد دانشگاه ها شدند و این اصل اصلا صحیح نیست. تصور کنید چقدر وحشتناک است. یکی از دوستان ما تعریف می کرد که اگر روند دولت آقای احمدی نژاد تداوم یاید تورم ما به 320 درصد در سال می رسد و مطمئنا اقتصاد کشور ایران مشابه اقتصاد ونزوئلا خواهد شد.

 

هجمه ها و سیاه نمایی علیه دولت را چگونه ارزیابی می کنید؟

یک سری واقعا نمی خواهند دولت تدبیر و امید به موفقیت دست یابد و این مسئله را در چهار سال پیش به وضوح دیدیم. مخصوصا بعد از مسئله برجام که کارهایی چون حمله به سفارت خانه ها انجام شد. اولا کنسولگری عربستان در مشهد مورد حمله قرار گرفت و من در خصوص اتفاق سفارت عربستان در تهران واقعا متاسفانم. بزرگترین آفت این مسئله در روند رشد کشور است. اینکه عده ای امروز با دیپلماسی قوی پشت میز مذاکره می نشینند و موضوع برجام را حل می کنند و از آن طرف عده ای سنگ می اندازند اصلا درست نیست و قطعا ضرر ملی می آفریند و ابدا قابل دفاع نیست. سفارتخانه های مختلف در دوره قاجار هم همینگونه بودند و هیچ توجهی به منافع ایران نداشتند. این اتفاق در همان راستا است. علی هذا با تمام این شرایط منفی دولت تدبیر و امید توانست با عقلانیت کامل برجام را به ثمر برسانند. خوشبختانه دراین دولت علیرغم تمام شرایط منفی دولت در حوزه سرمایه گذاری خارجی موفق بوده است و توانست شرکای خارجی خود را به سرمایه گذاری مجدد وادار کند. البته ناگفته نماند شرایط خارجی هم تاثیرگذار است. در این دوره در آمریکا دولت ترامپ روی کار است و حتما باید با یک دیپلماسی خوب این مرحله را طی کنیم و تنشی نداشته باشیم. ایجاد تنش اصلا به نفع ما نیست.

 

سفر ریاست جمهوری به مازندران و استقبال مردم را چطور ارزیابی می کنید؟

مردم همچون سال 92 در مسجد جامع ساری، استقبال باشکوهی در سالن سید رسول حسینی و خیابان های اطراف آن انجام دادند. مازندرانی ها و ساروی ها نشان دادند که حرکت های بزرگ تکرار شدنی هستند و استقبال مردم مازندران نقطه عطفی برای دولت در هر دو دوره بوده است. این بار هم مردم با استقبال بی نظیر تکرار کننده این مسیر و آغازگر حرکت جدیدی بودند.

مردم این نکته را در نظر داشته باشند که دولت برای چهار سال آینده هم برنامه دارد. روند عقلانیت اینطور نیست که دولت به امر روزمره مردم بی توجه باشد. البته نوع مواجهه آقای روحانی و دولتشان با مشکلات اقتصادی و معیشتی- به جای سیاست توزیعی و حامی پروری- استفاده از سیاست های غیر توزیعی و حامی پرور بود که یک روند معقول در تمام کشورها و در دنیا است.

نکته آخر در رابطه با خطر پوپولیسم است و فقط این را می توانم بگویم که ما نیازمند آگاهی ملی هستیم و پوپولیسم فریبکار متاسفانه بنا دارد از وضعیت موجود سو استفاده کند و تنها نکته ای که فعلا می توان گفت آگاهی جمعی است که در واقع پوپولیسم امروزه بحرانی برای تمام دنیا است. چه در آمریکا چه در فرانسه. نکته مهم دیگر این است که پوپولیسم تغییری نمی کند بلکه از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود و امکان دارد دولتی احمدی نژادیسم در کشور حاکم شود.

گفت و گو: مجید ساجدی فر

نویسنده :
منبع : معاونت تبلیغات و رسانه

برچسب ها : #چهار سال دوم فرصت چیدن میوه های برجام است #افشین احمدی #رئیس حزب ندای ایرانیان در مازندران #انتخابات ریاست جمهوری دوزادهم #انتخابات سال 96 #مجید ساجدی فر


چهار سال دوم فرصت چیدن میوه های برجام است/ آگاهی ملی علاج تقابل با پوپولیسم/ رای ندادن مشکلی را حل نمی کند احتمال پیروزی پوپولیسم را افزایش می دهد

لینک کوتاه مطلب :

نظر شما در مورد : چهار سال دوم فرصت چیدن میوه های برجام است/ آگاهی ملی علاج تقابل با پوپولیسم/ رای ندادن مشکلی را حل نمی کند احتمال پیروزی پوپولیسم را افزایش می دهد


X https://sport45.site/