مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 160027 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 -ساعت : 12:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ماجرای کمک‎های میلیاردی «قالیباف» به خیریه مرتبط با همسرش چیست؟

پیگیری یک ابهام؛

ماجرای کمک‎های میلیاردی «قالیباف» به خیریه مرتبط با همسرش چیست؟

مازندمجلس: قالیباف در دومین مناظره انتخاباتی این مساله را مطرح کرد که نامزدهای ریاست‏‎جمهوری باید فهرست اموال خود را به مردم ارائه دهند اما یکی از کسانی که هیچگاه شفافیتی در مورد فهرست اموال خود و خانواده‎اش وجود نداشته خود آقای قالیباف است

مازندمجلس: یک عضو اصلاح‎طلب شورای شهر با اشاره به مبهم بودن فعالیت‎های خیریه همسر محمد باقر قالیباف موسم به خیریه امام رضا (ع) گفت: در رابطه با این خیریه ابهامات زیادی وجود دارد که متاسفانه به خاطر همکاری نکردن برخی اعضاء پیگیری‎های شورای شهر راه به جایی نبرده است. ما بارها در شورا خواستیم که ناظری برای این خیریه مشخص شود که اکثریت اعضاء به این خواسته رای مثبت ندادند.

قالیباف در دومین مناظره انتخاباتی  این مساله را مطرح کرد که نامزدهای ریاست‏‎جمهوری باید فهرست اموال خود را به مردم ارائه دهند. این جمله بازتاب‎های زیادی در افکارعمومی به همراه داشته است، چراکه طبق قانون اعضاء کابینه دولت اموال خود را در شروع کار خود اعلام می‎کنند و این شامل روحانی و جهانگیری نیز می‎شود، اما  یکی از کسانی که هچگاه شفافیتی در مورد فهرست اموال خود و خانواده‎اش وجود نداشته خود آقای قالیباف است.
شورای شهر و افکارعمومی سوالات زیادی در مورد کمک‎هایی که از سوی شهرداری به خیریه امام رضا _ که زهرا مشیر همسر آقای قالیباف جزء هیئت امنای آن است_ و همچنین فعالیت‎های «الیاس قالیباف» در خصوص موسسه «شمس‎الشموس» و مدارس «مهرهشتم» دارند اما از آنجا که نه آقای شهردار اهل شفاف‎سازی در این زمینه است و نه همسر ایشان اهل مصاحبه با رسانه‎ها است، این سوال‎ها هنوز بی‎جواب باقی مانده است.
خیریه امام رضا در هاله‎ای از ابهام
در یکی از برنامه‎های «دورهمی» پورفسور سمیعی که مهمان این برنامه بود از بیمارستانی که پیرو فعالیت‎های این خیریه ساخته شده و کمک‎هایی که  شهرداری تهران  به ساخت آن کرده است، تشکر کرد و گفت آقای قالیباف همیشه در پاسخ به تشکر من می‎گوید: «من به عنوان یک شهروند به این خیریه کمک می‎کنم نه به عنوان شهردار.» سوال اینجاست که آیا آقای قالیباف حق دارد به عنوان یک شهروند از اموال شهرداری که اموال همه مردم تهران است برای کمک به خیریه همسرش و یا هر خیریه دیگری  استفاده کند؟
ماجرای کمک‎های خیرخواهانه اما پر از شک و شبهه آقای قالیباف از جیب شهرداری  به همین جا ختم نمی‎شود. زمینی با مساحت 49هزار و 608 متر مربع در منطقه 22 از سوی شهردار تهران به خیریه امام رضا(ع) سپرده شده است بدون اینکه مجوزی در این خصوص از شورای شهر دریافت شود. 
همچنین دو میلیارد و 500 میلیون تومان از سوی شهرداری به این خیریه کمک شده است که مهدی چمران رئیس شورای شهر و دوست گرمابه و گلستان  قالیباف در این خصوص اعلام کرده است:«این مساله ربطی به افراد و اعضای شورای شهر ندارد.»
این گفته چمران متناقض با رسالت اصلی شورای شهر است چراکه شورای شهر وظیفه دارد بر عملکرد شهرداری نظارت داشته باشد. ملکی که از سوی شهرداری تهران به این موسسه خیریه واگذار شده اموال شخصی آقای شهردار نبوده است که اعضاء شورا حق اظهار نظر در مورد آن‎را نداشته باشند. 
احمدحکیمی‎پور، عضو شورای شهر تهران در گفت‎وگو با رویداد۲۴ درباره خیریه امام رضا (ع)  گفت: در این مورد در شورای شهر بحث‎های زیادی شده است و ابهامات زیادی هم وجود دارد که متاسفانه به خاطر همکاری نکردن برخی اعضاء شورا این پیگیری‎ها راه به جایی نبرده است. ما بارها در شورا خواستیم که ناظری برای این خیریه مشخص شود که اکثریت اعضاء به این خواسته رای مثبت ندادند.
او ادامه داد: فعالیت‎های این خیریه که از نام امام هشتم بهره می‎برد، بسیار مبهم است. اگر قرار باشد شهرداری به هر خیریه‎ای کمک کند ایران پر است از خیریه.  این خیریه از جمله مواردی است که اداره آن در دست نزدیکان آقای قالیباف است.
 
حکیمی‎پور در پاسخ به این سوال که آیا شهردار تهران می‎تواند اموال شهرداری را به خیریه واگذار کند گفت: باید چند سوال مطرح کرد، آیا آقای قالیباف به خیریه‎های دیگر هم کمک می‎کنند؟ آیا می‎توان به مثابه شهروند املاک شهرداری را واگذار کرد؟ من در جلسه مربوط به این خیریه هم گفتم، آیا جناب قالیباف از اموال خودشان هم این چنین بذل و بخششی می‎کنند؟ مشکل ما این است که تخلف روز به روز زیادتر می‎شود و دیگر اعتمادی بین مردم باقی نمانده است.
قالیباف لیست اموال خانواده‎اش را اعلام کند
مساله مهم دیگر در مورد اموال خانواده آقای شهردار؛ اموال پسرش «الیاس قالیباف» است، او همیشه ادعا کرده که فقط معلم است اما نه در خصوص شغل معلمی و مدارس مهرهشتم و نه در خصوص دیگر فعالیت‎های آقازده شهردار تهران، هیچ شفافیتی وجود ندارد.
 
موسسه «شمس‎الشموس» نیز  یکی دیگر از فعالیت‎های مبهم الیاس قالیباف بوده است. این موسسه ساختمانی قدیمی واقع در سعادت‎آباد است که نزدیک به 900متر مساحت دارد. مدت‎ها از این ساختمان به‎عنوان تحریه نشریه‎هایی که زیر نظر شهرداری منتشر می‎شوند؛ استفاده می‎شد. 
این موسسه علاوه‎بر نشریه‎های حامی شهرداری در فعالیت‎های مختلف دیگری همچون سینما نیز سرمایه‎گذاری کرده و با نام «سیمای‎مهرهستی» تاکنون سرمایه‎گذار چندین فیلم بوده است.
موسسه شمس‎الشموس  ابتدا به نام الیاس قالیباف ثبت شده بود ولی با بیشتر شدن شایعات در مورد این موسسه به فرد دیگری منتقل شد و پسر شهردار تنها به عنوان یکی از اعضاء هیئت مدیره باقی ماند. 
از دیگر فعالیت‎های بحث برانگیز الیاس قالیباف مدارس «مهرهشتم» است که  در ابتدا فقط شامل دبیرستان پسرانه می‎شد اما اکنون این مدرسه هم در مقاطع مختلف و هم برای دختران  و هم در شهرهای مختلف تاسیس شده است، گفته می‎شود در مقطع پیش دبستانی هزینه  ثبت‎نام چیزی حدود شش میلیون و 500 هزار تومان است و هر چه مقاطع بالا می‎رود هزینه ثبت‎نام هم بیشتر می‎شود. با توجه به شعبه‎های مدارس مهرهشتم و میزان هزینه ثبت‎نام در این مدارس به راحتی می‎توان حدس زد گردش مالی مدارس مهر هشتم تا چه میزانی می‎تواند بالا باشد.
 
حکیمی‎پور در این خصوص گفت: وارد شدن به مسائل شخصی افراد اخلاقی نیست، موضع قالیباف در برابر کاندیدهای دیگر تخریب است نه اثبات کار خودش ما نباید چنین موضعی بگیریم. آقای قالیباف بهتر است در حضور مردم در خصوص عملکرد12ساله‎اش و  ابهامات موجود در این عملکرد توضیح دهد. ما به عنوان اعضاء شورای شهر حاضر هستیم در هر کجا که آقای قالیباف بخواهد با خودش یا نماینده تام‎الختیارش مناظره کنیم. 


منبع : خردادنیوز


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ماجرای کمک‎های میلیا - حکیمی - عضوشورای شهرتهران -

مطالب مرتبط با : ماجرای کمک‎های میلیاردی «قالیباف» به خیریه مرتبط با همسرش چیست؟
نظر شما در مورد : ماجرای کمک‎های میلیاردی «قالیباف» به خیریه مرتبط با همسرش چیست؟

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها