مازندمجلس - پایگاه خبری مجلس مازندران

کد مطلب : 160302 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 20 اردیبهشت 1396 -ساعت : 08:44

چاپ به اشتراگ گذاشتن

در آستانه فرارسیدن ماه مبارک «رمضان»

در آستانه فرارسیدن ماه مبارک «رمضان»ربّنای استاد «محمدرضا شجریان» ثبت ملی شد

مازندمجلس:معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور به «ربّنا» با اجرای محمدرضا شجریان را به همایون شجریان، فرزند این هنرمند اهدا کرد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، عصر روز سه‌شنبه (۱۹ اردیبهشت) در نشستی که با حضور همایون شجریان و سهراب پورناظری در محل دفتر ریاست سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد، زهرا احمدی‌پور گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان، ربّنای استاد محمدرضا شجریان که یکی از میراث‌ ناملموس فرهنگی کشور است ثبت ملی شده است.

معاون رئیس‌جمهوری با آرزوی سلامت و طول عمر برای این هنرمند افزود: «استاد شجریان یکی از سرمایه‌های ملی ایران است و سازمان میراث‌فرهنگی به‌ دلیل علاقه و اهمیتی که مردم ایران برای ربنای شجریان قائل هستند و خاطرات‌شان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، اهتمام خود را معطوف به ثبت این اثر در فهرست میراث ناملموس کرد.»

«ربّنا» یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است.

شجریان ربّنا را در دستگاه سه‌گاه خوانده و با مرکب‌خوانی (مدولاسیون یا راه‌گردانی) سری به دستگاه‌ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می‌زند و سپس به سه‌گاه برمی‌گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به‌یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده است.

این اثر با شماره ١٣٩۶در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ایران ثبت شده است.


منبع : موسیقی ایرانیان


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : شجریان - محمدرضا - ربّنا - رمضان - مبارک - استاد - ناملموس - آستانه - میراث‌فرهنگی - فهرست - فرهنگی - میراث - رادیو - سه‌گاه - فرارسیدن - موسیقی - معاون - ربّنای - همایون - هنرمند - رئیس‌جمهوری -

نظر شما در مورد : در آستانه فرارسیدن ماه مبارک «رمضان»ربّنای استاد «محمدرضا شجریان» ثبت ملی شد

*

*


آخرین اخبارپربحث ترین ها